Seboroická dermatitída a kvasinka Pityrosporum ovale


Malé zhrnutie môjho hľadania príčin problému s úpornými lupinami.

Seboroická dermatitída (anglicky seborrhoeic dermatitis), medzi ľuďmi bežne známa pod názvom lupiny/lupy. Zasahuje najčastejšie pokožku v okolí vlasov, niekedy tiež obočie, fúzy, ale aj bezvlasovú pokožku na čele a na tvári, výnimočne aj inde na tele. Prejavuje sa v podobe odpadávajúcich bielych šupiniek na normálnej alebo začervenalej zapálenej pokožke.

Za hlavnú príčinu s.d. je považované premnoženie kvasinky Pityrosporum ovale (novší názov je Malassezia furfur) v postihnutej časti pokožky . Kvasinka sa živí kožným mazom a ako odpadové produkty produkuje toxíny, ktoré dráždia pokožku. Tá na ne reaguje zápalovým procesom a zrýchleným obnovovaním buniek, čo sa navonok prejaví zrýchleným odlupovaním vrchných vrstiev pokožky.

P.ovale patrí k normálnej kožnej mikroflóre a v primeranom počte nespôsobuje žiadne problémy. Príčiny premnoženia kvasinky v pokožke nie sú úplne známe.  Medzi rizikovými faktormi sa spomína nadmerná tvorba mazu v pokožke, teplo, vlhko, dedičné faktory, imunosupresívna liečba a stres. Osobne si myslím, že hlavnou príčinou je nejaká forma oslabenia imunity, ktorá umožní kvasinke premnožiť sa. Sú tiež zmienky o výraznom zhoršení s.dermatitídy u HIV osôb.

Pôvodne som si myslel, že za mojím problémom lupín stojí premnožená candida kvôli zvýšenej konzumácii sladkého. P. ovale sa neživí cukrami, čo znamená že obmedzenie sladkého problém nevyrieši a konzumácia glukózy ho nezhorší. Na druhej strane je ale vo wikipédii zmienka, že podľa všetkého existuje nejaký súvis dermatitídy s premnožením candidy a že protikandidová diéta má zároveň vplyv aj na zlepšenie seboroickej dermatitídy. (Možno odľahčením imunitného systému?).

Taktiež sa nezdá, že by seboroická dermatitída bola priamo vyvolaná chlamýdiovou infekciou kožných buniek. Nanajvýš nepriamo v dôsledku oslabnia imunitného systému.


Liečba:

Väčšina komerčných protilupinových šampónov sa zámerne nezameriava na liečbu príčiny, ale iba na odstraňovanie vizálnych prejavov ako napr. odstraňovanie odumretých buniek, zvlhčovanie a krémovanie suchej pokožky. Skvele vymyslené. Krátkodobo vizuálne pomôže, ale príčinu nevyrieši. Kozmetické firmy majú takto postarané o trvalých zákazníkov.

Ďalšou pochybnou kategóriou liečby je "liečba" pomocou kortikoidných mastí, ktoré dosiahnu hlavne to, že utlmia zápal podráždenej pokožky a tak zastavia tvorbu lupín, ale samotná príčina pretrvá a môže sa neskôr vrátiť a ešte zhoršiť.

Medzi účinné lieky patria hlavne antimykotiká, či už v podobe mastí, šampónov alebo systémových antimykotík:

bez receptu
- ketekonazol (napr. šampón Nizoral)
- clotrimazol (napr. krém Canesten, pomerne toxický na pečeň, ja osobne som mal pri ňom už po 2 dňoch jeho používania veľké hlavybolenie a vždy som musel stopnúť. Požadovanú dobu 14 dní som nebol schopný vydržať)
- kyselina salicilová
- zinc pyrithione
- betadine
- šampóny s obsahom dehtu (napr. šampón Polytar)
- a ďalšie

s receptom
- flukonazol
- ketekonazol (predávaný ako tabletkový Nizoral)
- itrakonazol
- ekonazol (predávaný na recept ako krém Pevaryl)
- a ďalšie

Niektoré zdroje odporúčajú tiež fototerapiu s UVA a UVB svetlom, resp. pobyt na slnku. Slnečné svetlo blokuje množenie P.ovale a zároveň tlmí zápalový proces pokožky. To by zodpovedalo mojim vlastným skúsenostiam, že počas pobytu na letnom slnku alebo počas horských výletov sa mi problémy s lupinami veľmi výrazne zlepšili. Taktiež by to vysvetľovalo, prečo tento stav nevydrží trvalo a už v priebehu jesene sa problémy pomaly vracajú. Na druhej strane som nenašiel žiaden odborný text, ktorý by popisoval účinok vitamínu D proti P.ovale, čo by taktiež zodpovedalo mojim skúsenostiam, že vysoké dávky D3 v zime na lupiny príliš veľký efekt nemali.

Z výživových doplnkov, ktoré by teoreticky mohli mať pozitívny účinok proti seboroickej dermatitíde sa spomínajú probiotiká obsahujúce Lactobacillus casei a Lactobacillus paracasei a ďalej vitamíny B2, B3 (niacín/niacinamid), B6(pyridoxín), biotin a zinok. (Toto by som bral s rezervou).

Ako formy prevencie návratu choroby sa spomínajú dostatočný pobyt na slnku (keďže UV svetlo blokuje rast tejto kvasinky), pobyt v prostredí s nízkou vlhkosťou vzhuchu, pobyt na čerstvom vzduchu (krátky strih vlasov môže byť na prospech) a časté umývanie vlasov (doporučujú každé dva dni). Základným predpokladom je samozrejme úplné zlikvidovanie primárnej kvasinkovej infekcie.

Úspešnosť liečby popisujú texty ako pomerne náročnú, vyžadujúcu v niektorých prípadoch užívanie antimykotických krémov aj niekoľko mesiacov a aj tak s nie stopercentným účinkom a s rizikom návratu problému v budúcnosti.

Zdroje:
http://www.medicabaze.cz/index.php?sec=term_detail&categId=9&cname=Derma...
http://en.wikipedia.org/wiki/Seborrhoeic_dermatitis
http://zdravie.pravda.sk/lupiny-vo-vlasoch-sposobuju-kvasinky-boj-s-nimi...

Doplnené 5.2.2012:
- všetky azolové antimykotiká fungujú iba fungistaticky, t.j. iba zastavujú množenie kvasiniek. Sem patria všetky najznámejšie antimykotiká ako ketekonazol, clotrimazol, fluconazol, ekonazol a itrakonazol. To znamená, že liečba s nimi bude pomalá a dlhotrvajúca a úspech bude záležať od imunity a rýchlosti obnovy zasiahnutej pokožky.
- problém s krížovou rezistenciou na azolové antimykotiká - keďže všetky využívajú rovnaké zásahové miesto, pokiaľ kvasinka vytvorí rezistentnú mutáciu, stane sa rezistentnou voči všetkým antimykotikám danej skupiny.
- zaujímavosť v súvislosti s komerčnými protilupinovými šampónmi. Šampóny predávané v hypermarketoch si môžu dať do názvu označenie "protilupinový" bez nutnosti akéhokoľvek laboratórneho výskumu a dôkazu. Protilupinové šampóny v lekárňach musia mať úspešnú štúdiu účinnosti (toto je informácia o nemeckých lekárňach, u niektorých našich hypermarketových lekární ponúkajúcich viac kozmetiky než liekov mám o tom isté pochybnosti).

Michal ja som sa s tym tiez

Michal ja som sa s tym tiez stretol a bezne stretavam hlavne v okoli nosa, potom sa mi to zhorsilo podla mna aj posobenim demodexa a zapali sa presunuli aj na lica, tam sa uz netvorili tie biele lupy ako opisujes, ale v okoli nosa boli neznesitelne...velmi mi pomohol prirodny sposob potierat po kupeli jablcnym octom/apple cyder vinegard/ a po hodinke na zvlhcenie mast MSM od swansona...teda samozrejme toto neplati ak to mas vo vlasoch... inak ludia so silnymi prejavmi SD a poviem vam ze ked som hladal info ohladom rosacei na jednom spolocnom fore boli dost drasticke pripady tak velmi uspescne to vyriesili uzivanim kokosoveho oleja na plet rano/vecer. toto su prirodne cesty, ktore zarucene pomahaju a absolutne neskodia...samozrejme pricinu to neriesi, ale estetiku ano...kortikoidove maste je to najhorsie co moze byt na plet...toboz na tvar...zarucene to pomoze ale po vysadeni ocakavajte vybuch...
Osobne si tiez myslim ze SD ako aj rosacea maju vela spolocneho s prostredim v crevach a s celkovou imunitou...jednoducho dochadya k premnozeniu inak celkom beznych v mensom mnozstve zijucich sucasti koze, ako si sam uviedol.

-Lyme disease(borrel, mycopl ,chlam pneu, yersinia), staph, ebv, hsv, cmv, candida, heavy metals...a s tym spojene problemy. /It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./

It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./05/12parasite killing/06/12start CAP11/12vitC10g/02/13hyperthermia/07/13detox(DMPS,EDTA,DMSA)vitC50g/10/13Buhner/11/13striebro/07/14 end CAP/11/14MMS/01/15RIFE

Michale děkuju za pěkné

Michale děkuju za pěkné shrnutí problému seborei a lupů. Trpím na ně od 15 let, nic  nepomohlo, mám mastné lupy. Možná přispívají k mému silnému výpadku vlasů. Je pravda, že jsem nikdy nedodržela mýt si hlavu Nizoral šamponem dvakrát týdně, možná i to je příčina neúspěchu. Co jsi užíval ty, případně co ti pomohlo? Mě po šamponu Nizoral padaly vlasy ještě víc, proto jsem ho vysadila. Šampon Fructis padání vlasů snížil, obsahuje tuším nějaké vitaminy B a ovocné kyseliny. Zas po Fructisu jsou lupy mnohem horší. Je to začarovaný kruh.


(na WP od 10/2007, CFS, EBV, zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, chronická žilní nedostatečnost, bolesti kloubů a svalů, únava)

WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi

Vzhľadom na to, že som

Vzhľadom na to, že som doteraz vlastne vôbec nemal predstavu, proti čomu mám bojovať, tak tie moje protilupinové kúry v minulosti boli iba chaotické experimenty.

V dávnej minulosti som užíval Nizoral, ale ani po pol roku užívania ca 1x týždenne lupiny natrvalo neodstránil a navyše mi po ňom zostávali nepekne mastno vyzerajúce vlasy, takže som to vzdal.

Head&Shoulders a ešte nejaký iný komerčný antilupinový šampón som vyskúšal jedenkrát, efekt po umytí bol snáď strojnásobenie množstva lupín, oba išli okamžite do smetí.

Potom som nejakú dobu užíval zelený Polytar s obsahom dehtu. Ten do istej miery zaberal (vždy nasledujúce 3 dni po jeho použití bola pokožka relatívne pokojná) ale následne sa vždy v štvrtý deň lupiny aj tak začali vracať. Teraz si myslím, že som proste mal na nejakú dobu skrátiť intervaly užívania a možno by som lupiny úspešne zlikvidoval. Lenže ja som celé tie dlhočizné roky bol presvedčený, že tie lupiny na pokožke mám z agresívnej vápenatej a chlórovanej vody a že každé umývanie vlasom mi stav naopak zhorší (to je irónia, nie?)

Istú veľmi krátku dobu som užíval ešte jeden šampón z lekárne (mal biely obal s modrým písmom a v zložení bol spomínaný zinok). Po jeho použití už na druhý týždeň všetky úporné lupiny kompletne zmizli. Ale na moje zdesenie mi zároveň začali padať z neho vlasy a na ich mieste vyrastali iba slabé tenké skrútené vlášočky. Tak som v šoku šampón rovno vyhodil bez toho, aby som si čo i len poznačil jeho názov a ihneď sa vrátil k Polytaru.

Prvý opatrný dojem, že sa čiastočne lupiny začali zmenšovať som si všimol počas prvých rokov na WP, ale bolo to dosť nejednoznačné a striedavo sa to zlepšovalo a zhoršovalo. Tiež som si všimol, že lupiny rôzne migrovali na iné miesta, pričom jedna plocha sa zahojila a rovnako veľká plocha sa vytvorila inde. Vyzeralo to, akoby tie lupiny mali nejakú schopnosť Quorum Sensingu, kde si regulovali maximálnu plochu rozšírenia.

Potom po viac než 15 rokoch s lupinami prišli veľmi výrazné zlepšenia, keď som začal experimentovať s vysokodávkovým déčkom a pobytmi na letnom slnku. Teraz si myslím, že efekt malo hlavne to UV svetlo a menej užívanie déčka. V priebehu niekoľkých týždňov sa mi zahojilo 90% lupinami chytenej pokožky, pretrvalo iba posledných niekoľko centimetrov štvorcových, ktoré boli historicky najúpornejšie z celej plochy. Takto to vydržalo celé leto, úplne najlepší stav bol počas dovolenky v Krkonošiach. Začiatkom zimy sa stav znovu zhoršil (pripisoval som to krátkemu užívaniu Dalacinu a pravidelným Entizolovým pulzom). Začiatkom ďalšieho leta sa lupiny znovu spontánne zlepšili, stalo sa to už po 3 dňoch pobytu na slnku. Celé leto bolo v pohode, znovu najlepšie zlepšenie počas pobytu v Krknošiach (vplyv horského slnka alebo čistého vzuchu?). Koncom jesene, v kombinácii s pražskou smogovou kalamitou a pracovným stresom sa v priebehu týždňa všetky lupiny znovu vrátili. Teraz čakám nedočkavo príchod jari.

Z krémov som vyskúšal na tvár Canesten (clotrimazol). Bol síce výrazne účinný, ale hrozne ma z neho už po pár dňoch rozbolela hlava, takže som ho vždy musel stopnúť. Tiež som skúšal ekonazol, ktorý je síce menej účinný, ale bez negatívnych prejavov aké som mal u Canestenu. Lenže užíval som ho príliš chaoticky, než aby mohol zaúčinkovať.

Teraz plánujem nasledovné. Po dlhých rokoch som sa vrátil k Nizoral šampónu, aby som vyskúšal, ako zaberie teraz po 10ročnej pauze. Popri tom na tvári skúšam poctivejšie dávať ekonazol. Momentálne chcem hlavne spacifikovať nedávno sa značne zhoršené lupiny do nejakej stabilizovanej formy. Potom plánujem počkať na leto, kedy dúfam, že sa mi podarí väčšinu pokožky znormalizovať pobytmi na slnku. A potom, keď bude stav dostatočne dobrý, skúsim tie zbytky doraziť systémovými antimykotikmi flukonazolom a tabletovým Nizoralom. Teraz mám konečne aspoň tú výhodu, že už viem, proti čomu bojujem a čo na to účinkuje, takže nemusím robiť experimenty naslepo.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Děkuju za podrobný popis.

Děkuju za podrobný popis. Já naštěstí nemám seboreu v obličeji, tam mě zlobí vyrážka podobná akné, ale mám urputné mastné lupy, na ty teď zkouším Klorane šampon s myrtou pro mastné lupy. Zkoušela jsem Nizoral, Head and shoulders (ten je absolutně nanic), Neutrogena T gel, Danket... U všech šamponů na lupy se uvádí, že pro stabilizaci stavu stačí mýt 1x týdně, pro léčbu 2x týdně a to se mi nikdy nepodařilo dodržet. Ten nizoral šampon má v letáku tuším upozornění, že může způsobit padání vlasů, u mě to tak bylo a masivně, proto už ho raději nezkouším. Ale údajně to je nejlepší lék na lupy. Že ti pomohlo sluníčko je moc zajímavé. Já si už nedovolím chodit na slunci bez čepice, když ji nemám, pálí mě pokožka hlavy. To dřív nebývalo, možná to dělá doxy. Jinak mi často pálí(bolí) kůže na různých místech hlavy a na tom pálícím místě obvykle pak vlasy hodně zřídnou. Myslím, že to může mít spojitost s tou seboreou, nebo candidou v těle, kvasinkami...

(na WP od 10/2007, CFS, EBV, zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, chronická žilní nedostatečnost, bolesti kloubů a svalů, únava) 

WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi

aby nedošlo k

aby nedošlo k nedorozumeniu, tie moje výlety na letné slnko som absolvoval počas rôznych tecnických prestávok od doxy, či už keď sa mi oneskorila dodávka alebo keď som si musel dať kvôli silným reakciám pár dní pauzy od doxy. Určite by som nikomu neradil skúšať robiť letné vysokohorské výlety s doxycyklínom v krvi!

jade, čo sa týka tvojich problémov s padajúcimi vlasmi a páliacou pokožkou, môže sa tiež jednať o nejakú inú agresívnejšiu kožnú plieseň. Kdesi som raz videl zmienku, že na kožnom (ak je fakt seriózny a ochotný lekár) sú schopní z takto postihnutej pokožky odobrať vzorku na kultiváciu a zistiť príčinu ako aj vhodnú antibiotickú citlivosť pre liečbu.

WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Taky si myslím, jestli to

Taky si myslím, jestli to není candida nebo něco takového v těch vlasech, to by ale snad na to měl zabrat ten Nizoral šampon je i na různé druhy plísní, tuším, ale nezabral. Říkali mi že mám androgenní alopecii a telogen efluvium, chtěla jsem se na ty vlasy zeptat dr. Klubala, to bych ale nesměla mít tak děravou hlavu. Takového šikovného kožního nemám, jak zmiňuješ, pokusím se zeptat dr. Klubala, ale standardní termín má až na červen. Plánuju co nejdřív přidat rifampicin, nevíš, jestli taky zabíjí laktobacila a zhoršuje plísně, jako ostatní atb? Aby mi ty vlasy nevypadly úplně. Díky moc.

 (na WP od 10/2007, CFS, EBV, zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, chronická žilní nedostatečnost, bolesti kloubů a svalů, únava) 

WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi

Nizoral taky už dlouho

Nizoral taky už dlouho neproběhl, ale co mi teď drží hlavu celkem v rychtyku, je mýt si ji nějakým tím bezmýdelnatým gelem na intimní partie a po mytí vmasírovat trochu tea tree oleje.

ja som skúsil raz dať si

ja som skúsil raz dať si čajovníkový olej na plochu na brade a zrejme som mal naň alergickú reakciu, pretože celá natretá pokožka okamžite sčervenela a pálila ako popálená. Trvalo to takto snáď pol dňa. Odvtedy som to už radšej ďalší krát neskúšal.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

to je možné, jako alergie

to je možné, jako alergie je alergie. a taky bacha, on je docela silný, já si ho dám tak 3 kapky na celou hlavu. no a když jsem si ho přehmatem dala blízko očí, viděla jsem všecky svatý v barvách. 

Možná je to trochu OT, ale

Možná je to trochu OT, ale připíšu vám sem mojí zkušenost s "atopickým ekzémem". Léčili mě na něj 30let a tvrdili, že je to na celý život a lze ho pouze zmírnit, ale nikdy odstranit. Za ty roky jsem na něj zkoušela patlat všechno možný i nemožný, co mi kde kdo poradil nebo jsem někde vyčetla, snad jen psí moč jsem nezkusila. Utratila jsem za to desetitisíce. Zhruba před 3 lety jsem spíše z jiných důvodů užívala 2 týdny Sporanox (itrakonazol - celkové antimykotikum). Od té doby absolutní klid! V nejhorších dobách se mi přechodně udělá flíček asi 3x3cm na zápěstí. Jinak NIC! Poučení pro mě - lokální léčba nemá vůbec žádný efekt. Je to vnitřní záležitost a musí se léčit celkově.

to zní zajímavě. beru

to zní zajímavě. beru nystatin, to není celkové, nehnulo to s ničím (kožním), teď si ho zkusmo přidávám do ple´t. vody asi dva dny. syst. antimykotikum mi bohužel nikdo nenapíše.

momentálně mě víc, než lupy trápí akné a extrémní mazotok v obličeji, kdy mi denně naroste několik z dvoumetrové vzdálenosti viditelných tukových bouliček na čele nebo tvářích (děje se mi tak už od 12).. každá průměrná smažka proti mně vypadá jako tvář Oriflamu. 

to akné (asi ne ten mazotok) podle mě může souviset i se zvýšeným ASLO. (hormony mám prý v pořádku).

To je zajímavá informace s

To je zajímavá informace s tím ASLEM. Jinak bych řekla, že hormony mohou klidně ovlivňovat stav pleti, ačkoli žádný hormonální defekt v testech vidět není. Mně pomohl Acnevac - funguje podobně jako vakcína, posiluje specifickou imunitu, ale účinek se projevil nejdříve po půlročním (dvě balení) užívání.  

Borelióza, cpn, ebv, hsv, streptokok, ureaplasma, chron. pánevní syndrom, CFS, hypotyreóza a milion potíží...

 

Já na akné trpěla

Já na akné trpěla odjakživa, nezlepšilo se to ani po třech dětech, ani po hormonální antikoncepci. Teď jsem měla měsíc Doxy a Azi na bore a ASLO a akne je pryč!!!

Já jsem měl předepsány

Já jsem měl předepsány ATB na akné už 2x- v obou případech asi 3 měsíce Doxybene. Do pár týdnů bylo zpátky :) situace se podstatně a trvale zlepšila až po Roaccutane (derivát vit. A)- ale pro samoléčbu zrovna nedoporučuju (hrozí zvýšení jaterních enzymů i cholesterolů, i když většinou jen dočasné).

Stěhovavé potíže po bronchitidě 6/2010; 7/2010- respirační problémy, nepotvrzené astma, chřipkové stavy, silná únava; od 8/2010 hlavně neurologické potíže- nejprve zrak, po zlepšení stavu oči + hlava - dráždění, tlakové pobolívání, slabá závrať, chřipkové

Tak akné mám naprosto

Tak akné mám naprosto brutální a to nejen na obličeji, ale všude :-( Na to mi teda nic lokálního taky nikdy nepomohlo, jen minocyklin. Ale ten zas nevydržim brát dlouho.   A vůbec - mě je jedno jak vypadám a co kde mam, spíš kdyby mi bylo aspoň trochu líp, achjo.....

Kombinacia cajov na umyvanie

Kombinacia cajov na umyvanie hlavy so Seb.der. viem,ide o "alternativu" ale prosim neukamenujte ma :) ..za pokus to stoji,mozno aspon ako doplnok.. Seb.dermatitida vo vlasoch: Vlasy umývať len pripravkom s obsahom tea tree * Na posledné opláchnutie hlavy použi zápar pripravený z tejto zmesi: koreň lopúcha väčšieho, listy brezy previsnutej, listy a korene žihľavy dvojdomej, listy a korene slezu lesného, listy šalvie lekárskej a vňať lastovičníka väčšieho namiešané v pomere 2:2:2:2:2:2:1:1 (odmerkou môže byť napríklad šálka). PRÍPRAVA: Polievkovú lyžicu zmesi zalej pollitrom vriacej vody, lúhuj 30 minút a preceď. Vlasy si oplachuj vlažným roztokom, potom si hlavu zabaľ do uteráka (neutieraj !) a nechaj voľne usušiť. Po pridaní decilitra 40-percentnej vodky do tohto záparu vznikne vlasové tonikum. Skladuj ho v chladničke a každý večer jemne votri do vlasovej pokožky.

no to já už to trochu

no to já už to trochu řeším, protože s bordelem na obličeji se mi poněkud hůře uchází o práci :-(

zajímavá fotogalerie, kdo má všechny druhy? já jo...


jinak mimo tyhle stránky jsem se dozvěděla, že u dospělých za akné často stojí i ten Demodex.

Já bych jim tam teprve

Já bych jim tam teprve poslala fotky, jak vypadá akné....!

pety, taky takhle akné

pety, taky takhle akné  může vypadat :-(

tu neskutečnou lepru, co má ta nebohá osoba na dolejší fotce, jsem měla taky, naštěstí jen na oblasti asi 3x 2 cm na každé tváři, šla jsem po ulici a tekla z toho lymfa a krev. ble. k tomu alopecia areata  včetně ztráty řas a obočí a v tram si ode mě normálně odsedali bezdomovci.

jinak teď bylo šílené akné taky a musím říct, že jsem učinila velký objev - z těch intimních gelů jsem sáhla po (hnusně drahém) Chilly Intima a výstřih, posetý hnisáky, se do týdne tak z 90% vyčistil! ale... jen jestli si na to potvory původci nezvyknou... ještě zkusím antibakteriální verzi.

Nezkouseli jste na ty

Nezkouseli jste na ty problemy ve vlasech extra panensky olivovy olej? Normalne zabal na pokozku? Italove na nej nedaji dopustit. Ja ho pouzivam pro "oil pulling" v puse, ale reference od lidi se seborhoickou dermatitidou jsou kladne. Kvasinky olivovy olej nesnaseji, tak pokud je puvodem kvasinka, mohlo by to pomoci, pokud tedy ne primo vylecit. A jinak takova kremelina by taky mohla mit dobry efekt.


Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..
Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

olivový olej by som si do

olivový olej by som si do vlasov teda radšej nedával. Pokiaľ je príčinou naozaj kvasinka živiaca sa mastnotou, tak olej vo vlasoch pre ňu musí byť hotové eldorádo. Matne sa mi zdá, že ešte ako malému mi raz doma skúšali liečiť lupiny vo vlasoch nejakým olejovým zábalom, detaily si nepamätám, ale asi to nebolo dvakrát úspešné a nikdy viac to už potom doma nezopakovali.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

na vlasy ne, míchám si ho

na vlasy ne, míchám si ho do krému, efekt nula ... ono je otázka, co se tady prodává jako extra panenský. co je t ooil pulling?

křemelina vně nebo per os? ona se nesmí naprášit do očí a vdechnout, že?

Oil pulling je ajurvedska

Oil pulling je ajurvedska technika na očistu tela-tj cmuľanie oleja.Pre raňajkami keď vstaneš dáš si do úst lyžicu rastlinného za studena lisovaného oleja (olivový,slnečnicový,sezamový..) a pomaly ho premieľaš jazykom na všetky strany, aby sa dostal do celej ústnej dutiny cca 15 minút,(niekde pisu 5 alebo aj 20min) potom olej vypľuješ a vypláchneš si ústa; olej neprehltnúť!Cez tenké blany pod jazykom a sliznice v ustach olej pohlti z tela nečistoty.Po chvili vypľujes peknu "zmes".

noo tak toto skusim, lebo v

noo tak toto skusim, lebo v hube mam slusny sajrajt...dik za tip

-Lyme disease(borrel, mycopl ,chlam pneu, yersinia), staph, ebv, hsv, cmv, candida, heavy metals...a s tym spojene problemy. /It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./

It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./05/12parasite killing/06/12start CAP11/12vitC10g/02/13hyperthermia/07/13detox(DMPS,EDTA,DMSA)vitC50g/10/13Buhner/11/13striebro/07/14 end CAP/11/14MMS/01/15RIFE

Musi byt biely a riedky ked

Musi byt biely a riedky ked ho vyplujes,tj ze si to robil spravne.Ak je zlty tak zle.Nahod do googlu,je o tom popisaneho dost vela.

no nevěřím zrovna, že by

no nevěřím zrovna, že by mi to vypláchlo humus až z paty u nohy, ale taky mám pořád potíže např. se záněty dásní, mandle, krk.... díky za tip, zkusím, až nebudu mít po enti polozvedlý žaludek :D jen nevím,m jestli se zadaří skrze tu křivou hubu, jde zavřít jen přes slušnou porci bolesti... co nadělám.

Tiez nemyslim,ze len to nas

Tiez nemyslim,ze len to nas spasi,no pokym to neublizi,skusime ;)

Jiz dva mesice pije denne

Jiz dva mesice pije denne dve lzice olivoveho panenskeho. Trochu me prekvapuje tady zminka ze se to nema, pokud teda nechapu zle ze se to nema jen po tom oil pullingu, tp bych chapal. Stejne tak me prekvapuje, co rima michal, ze kvasinky maji radi olivOvy olej. To je prece nesmysl, ne?

záleží od typu kvasinky.

záleží od typu kvasinky. Candida sa živí cukrami, P.ovale pre zmenu kožnou mastnotou.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Oil pulling samozrejme

Oil pulling samozrejme systemove onemocneni nevyleci, je to jen pomocna technika, jak si ocistit pusu a dostat z tela trochu sajrajtu. S temi oleji je to u nas bida, chce to trochu hledat, my mame domaci italsky. 

Ta kremelina vnitrne plus se da udelat pasta z trochy vody a to napatlat na postizene misto. Pohledej na googlu, je na to dost referenci. To ale jsem spis myslela na ty lupy.

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..
Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

veraokb.........,Ať vezmeš

veraokb.........,
Ať vezmeš křemelinu,Schindeleho minerály,dologran......jde vždy o rozemletou horninu...ta dodá minerály.....tělo potřebujeme vyčistit zevnitř,hlavně jde o vyčištění kanalizace a tou je lymfatický systém.
veraokb

Měla jsem problém s

Měla jsem problém s Schindeleho minerály, obsahují totiž velké množství anorganického železa a to mě po měsíci užívání parádne "zapeklo".

Brenda

Veraokb,cize vycistenie

Veraokb,cize vycistenie lymfat. systemu sa rovna denne davku carbofitu z tabulky o doplnkoch, alebo k tomu este tu chlorellu? Ci este aj nieco ine?

veraokb.........carbofit

veraokb.........
carbofit určitě nachytá toxiny ze střev,čisté střevo je důležité pro imunitu.......lymfatický systém,co s ním.........od roku 2006 chodím na Bowenovu masáž........ta má taky za úkol rozproudit krev a lymfu.
Jsou i další techniky...lymfatická masáž,drenáž.......
teď jsem objevila ještě tělové svíce............pro někoho to je jenom alternativa,ale stará tisíce let........vysmívaná
naš vědeckou medicínou,ale funguje.
Lymfatický systém......na to jsem dlouho nemyslela....
jsem na začátku.
veraokb

Olivovy olej ma silne

Olivovy olej ma silne protiplisnove ucinky a je soucasti ruznych pripravku proti p. ovale, tak dost pochybuju, ze by ho zraly. Navic se zase samponem smyje dolu. Ale nemam s tim osobni zkusenost, tak uz se radej nebudu k tomu vyjadrovat.

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..
Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Překvapuje mě, že tu není

Překvapuje mě, že tu není zmínka o organické rašelině proti seboree. Není to samospasné, ale na chvíli to pomůže a kůže se perfektně pročistí, takže se i lépe nanáší různá tonika, která hubí kvasinky seborei. Vážně doporučuju: http://www.kapyderm.cz/seboroicka-dermatitida.php 

Mě to trápilo až tak, že mě

Mě to trápilo až tak, že mě vždycky mokvala celá hlava. Účinek měl dehet namíchaný v lékárně a popud, kožní doktorky. Její přidané kortikoidy k tomu jsem ovšem házela do koše. Začalo mi to postyku s klíštětem a poprvé rozjetou borelkou a taky mě zajímalo, co to je. Takže u mě to byli 3 druhy plísně a Morgellony. Ty testy jsem si necala ovšem udělat ve veterinární laborce.  Už mi nic ve vlasech nemokvá, ale dobrý to nemám. Imunita je v háji, tak ani nedoufám, že se toho zbavím úplně navždy.

Člověk, který vzal hlavu do svých rukou a nestrká ji do cizích.

Ten dehtový šampon je taky

Ten dehtový šampon je taky zrádný, protože dlouhodobě vysušuje pokožku a mimo jiné byl jediný volně prodejný dehtový šampón (polytar) zakázán EU - právě kvůli nežádoucím účinkům. Takže bych ho aspoň střídala s nějakým jiným šetrným, klidně tim dětským. Né březovým/kopřivovým, ty byliny maj taky sklony vysušovat.

S tím klíštětem to je zajímavý... Z toho co říkáš by ti mělo pomoct fungicidní tonikum Fungi activ. Úplně se toho asi nezbavíš, ale u mě to třeba mělo razantní nástupy na podzim a ty jsou teď mnohem snesitelnější.

Pred časom, keď som zápasil s

Pred časom, keď som zápasil s úpornou seboroickou dermatitídou na tvári, mal som najlepší úspech pri používaní Nizoralového krému, ktorý sa v tej dobe dal kúpiť v českých lekárňach bez receptu . Keď sa mi nedávno minula zásoba, s úžasom som zistil, že lekárne už tento krém vôbec nepredávajú. České lekárne mi vysvetľovali, že výrobca má akýsi dlhodobý výpadok, slovenské lekárne ma dokonca presviedčali že sa mýlim a že žiaden Nizoralový krém neexistuje.

Preto ma prekvapilo, keď som Nizoral krém našiel normálne v ponuke nemeckých internetových lekární, dal sa objednať bez receptu a bez problémov mi ho dodali. Takže aký výpadok???

V nemeckej ponuke som našiel tiež ďalšie antimykotické krémy, o ktorých v našich lekárňach ani nechyrovali: nystatinový krém, terbinafinový krém (Lamisil,...) , miconazolový krém a samozrejme ketokonazol (Nizoral, Terzolin,..).

Ak by chcel niekto nakupovať, počítajte s tým, že poštovné z nemecka, bez ohľadu na lekáreň vychádza okolo 15 Eur, čo malé nákupy značne predražuje.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k