Seboroická dermatitída a kvasinka Pityrosporum ovale
Malé zhrnutie môjho hľadania príčin problému s úpornými lupinami.
Seboroická dermatitída (anglicky seborrhoeic dermatitis), medzi ľuďmi bežne známa pod názvom lupiny/lupy. Zasahuje najčastejšie pokožku v okolí vlasov, niekedy tiež obočie, fúzy, ale aj bezvlasovú pokožku na čele a na tvári, výnimočne aj inde na tele. Prejavuje sa v podobe odpadávajúcich bielych šupiniek na normálnej alebo začervenalej zapálenej pokožke.
Za hlavnú príčinu s.d. je považované premnoženie kvasinky Pityrosporum ovale (novší názov je Malassezia furfur) v postihnutej časti pokožky . Kvasinka sa živí kožným mazom a ako odpadové produkty produkuje toxíny, ktoré dráždia pokožku. Tá na ne reaguje zápalovým procesom a zrýchleným obnovovaním buniek, čo sa navonok prejaví zrýchleným odlupovaním vrchných vrstiev pokožky.
P.ovale patrí k normálnej kožnej mikroflóre a v primeranom počte nespôsobuje žiadne problémy. Príčiny premnoženia kvasinky v pokožke nie sú úplne známe. Medzi rizikovými faktormi sa spomína nadmerná tvorba mazu v pokožke, teplo, vlhko, dedičné faktory, imunosupresívna liečba a stres. Osobne si myslím, že hlavnou príčinou je nejaká forma oslabenia imunity, ktorá umožní kvasinke premnožiť sa. Sú tiež zmienky o výraznom zhoršení s.dermatitídy u HIV osôb.
Pôvodne som si myslel, že za mojím problémom lupín stojí premnožená candida kvôli zvýšenej konzumácii sladkého. P. ovale sa neživí cukrami, čo znamená že obmedzenie sladkého problém nevyrieši a konzumácia glukózy ho nezhorší. Na druhej strane je ale vo wikipédii zmienka, že podľa všetkého existuje nejaký súvis dermatitídy s premnožením candidy a že protikandidová diéta má zároveň vplyv aj na zlepšenie seboroickej dermatitídy. (Možno odľahčením imunitného systému?).
Taktiež sa nezdá, že by seboroická dermatitída bola priamo vyvolaná chlamýdiovou infekciou kožných buniek. Nanajvýš nepriamo v dôsledku oslabnia imunitného systému.
Liečba:
Väčšina komerčných protilupinových šampónov sa zámerne nezameriava na liečbu príčiny, ale iba na odstraňovanie vizálnych prejavov ako napr. odstraňovanie odumretých buniek, zvlhčovanie a krémovanie suchej pokožky. Skvele vymyslené. Krátkodobo vizuálne pomôže, ale príčinu nevyrieši. Kozmetické firmy majú takto postarané o trvalých zákazníkov.
Ďalšou pochybnou kategóriou liečby je "liečba" pomocou kortikoidných mastí, ktoré dosiahnu hlavne to, že utlmia zápal podráždenej pokožky a tak zastavia tvorbu lupín, ale samotná príčina pretrvá a môže sa neskôr vrátiť a ešte zhoršiť.
Medzi účinné lieky patria hlavne antimykotiká, či už v podobe mastí, šampónov alebo systémových antimykotík:
bez receptu
- ketekonazol (napr. šampón Nizoral)
- clotrimazol (napr. krém Canesten, pomerne toxický na pečeň, ja osobne som mal pri ňom už po 2 dňoch jeho používania veľké hlavybolenie a vždy som musel stopnúť. Požadovanú dobu 14 dní som nebol schopný vydržať)
- kyselina salicilová
- zinc pyrithione
- betadine
- šampóny s obsahom dehtu (napr. šampón Polytar)
- a ďalšie
s receptom
- flukonazol
- ketekonazol (predávaný ako tabletkový Nizoral)
- itrakonazol
- ekonazol (predávaný na recept ako krém Pevaryl)
- a ďalšie
Niektoré zdroje odporúčajú tiež fototerapiu s UVA a UVB svetlom, resp. pobyt na slnku. Slnečné svetlo blokuje množenie P.ovale a zároveň tlmí zápalový proces pokožky. To by zodpovedalo mojim vlastným skúsenostiam, že počas pobytu na letnom slnku alebo počas horských výletov sa mi problémy s lupinami veľmi výrazne zlepšili. Taktiež by to vysvetľovalo, prečo tento stav nevydrží trvalo a už v priebehu jesene sa problémy pomaly vracajú. Na druhej strane som nenašiel žiaden odborný text, ktorý by popisoval účinok vitamínu D proti P.ovale, čo by taktiež zodpovedalo mojim skúsenostiam, že vysoké dávky D3 v zime na lupiny príliš veľký efekt nemali.
Z výživových doplnkov, ktoré by teoreticky mohli mať pozitívny účinok proti seboroickej dermatitíde sa spomínajú probiotiká obsahujúce Lactobacillus casei a Lactobacillus paracasei a ďalej vitamíny B2, B3 (niacín/niacinamid), B6(pyridoxín), biotin a zinok. (Toto by som bral s rezervou).
Ako formy prevencie návratu choroby sa spomínajú dostatočný pobyt na slnku (keďže UV svetlo blokuje rast tejto kvasinky), pobyt v prostredí s nízkou vlhkosťou vzhuchu, pobyt na čerstvom vzduchu (krátky strih vlasov môže byť na prospech) a časté umývanie vlasov (doporučujú každé dva dni). Základným predpokladom je samozrejme úplné zlikvidovanie primárnej kvasinkovej infekcie.
Úspešnosť liečby popisujú texty ako pomerne náročnú, vyžadujúcu v niektorých prípadoch užívanie antimykotických krémov aj niekoľko mesiacov a aj tak s nie stopercentným účinkom a s rizikom návratu problému v budúcnosti.
Zdroje:
http://www.medicabaze.cz/index.php?sec=term_detail&categId=9&cname=Derma...
http://en.wikipedia.org/wiki/Seborrhoeic_dermatitis
http://zdravie.pravda.sk/lupiny-vo-vlasoch-sposobuju-kvasinky-boj-s-nimi...
Doplnené 5.2.2012:
- všetky azolové antimykotiká fungujú iba fungistaticky, t.j. iba zastavujú množenie kvasiniek. Sem patria všetky najznámejšie antimykotiká ako ketekonazol, clotrimazol, fluconazol, ekonazol a itrakonazol. To znamená, že liečba s nimi bude pomalá a dlhotrvajúca a úspech bude záležať od imunity a rýchlosti obnovy zasiahnutej pokožky.
- problém s krížovou rezistenciou na azolové antimykotiká - keďže všetky využívajú rovnaké zásahové miesto, pokiaľ kvasinka vytvorí rezistentnú mutáciu, stane sa rezistentnou voči všetkým antimykotikám danej skupiny.
- zaujímavosť v súvislosti s komerčnými protilupinovými šampónmi. Šampóny predávané v hypermarketoch si môžu dať do názvu označenie "protilupinový" bez nutnosti akéhokoľvek laboratórneho výskumu a dôkazu. Protilupinové šampóny v lekárňach musia mať úspešnú štúdiu účinnosti (toto je informácia o nemeckých lekárňach, u niektorých našich hypermarketových lekární ponúkajúcich viac kozmetiky než liekov mám o tom isté pochybnosti).
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Michal ja som sa s tym tiez
Osobne si tiez myslim ze SD ako aj rosacea maju vela spolocneho s prostredim v crevach a s celkovou imunitou...jednoducho dochadya k premnozeniu inak celkom beznych v mensom mnozstve zijucich sucasti koze, ako si sam uviedol.
-Lyme disease(borrel, mycopl ,chlam pneu, yersinia), staph, ebv, hsv, cmv, candida, heavy metals...a s tym spojene problemy. /It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./
It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./05/12parasite killing/06/12start CAP11/12vitC10g/02/13hyperthermia/07/13detox(DMPS,EDTA,DMSA)vitC50g/10/13Buhner/11/13striebro/07/14 end CAP/11/14MMS/01/15RIFE
Michale děkuju za pěkné
(na WP od 10/2007, CFS, EBV,
zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, chronická žilní nedostatečnost, bolesti kloubů a svalů, únava)WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi
Vzhľadom na to, že som
V dávnej minulosti som užíval Nizoral, ale ani po pol roku užívania ca 1x týždenne lupiny natrvalo neodstránil a navyše mi po ňom zostávali nepekne mastno vyzerajúce vlasy, takže som to vzdal.
Head&Shoulders a ešte nejaký iný komerčný antilupinový šampón som vyskúšal jedenkrát, efekt po umytí bol snáď strojnásobenie množstva lupín, oba išli okamžite do smetí.
Potom som nejakú dobu užíval zelený Polytar s obsahom dehtu. Ten do istej miery zaberal (vždy nasledujúce 3 dni po jeho použití bola pokožka relatívne pokojná) ale následne sa vždy v štvrtý deň lupiny aj tak začali vracať. Teraz si myslím, že som proste mal na nejakú dobu skrátiť intervaly užívania a možno by som lupiny úspešne zlikvidoval. Lenže ja som celé tie dlhočizné roky bol presvedčený, že tie lupiny na pokožke mám z agresívnej vápenatej a chlórovanej vody a že každé umývanie vlasom mi stav naopak zhorší (to je irónia, nie?)
Istú veľmi krátku dobu som užíval ešte jeden šampón z lekárne (mal biely obal s modrým písmom a v zložení bol spomínaný zinok). Po jeho použití už na druhý týždeň všetky úporné lupiny kompletne zmizli. Ale na moje zdesenie mi zároveň začali padať z neho vlasy a na ich mieste vyrastali iba slabé tenké skrútené vlášočky. Tak som v šoku šampón rovno vyhodil bez toho, aby som si čo i len poznačil jeho názov a ihneď sa vrátil k Polytaru.
Prvý opatrný dojem, že sa čiastočne lupiny začali zmenšovať som si všimol počas prvých rokov na WP, ale bolo to dosť nejednoznačné a striedavo sa to zlepšovalo a zhoršovalo. Tiež som si všimol, že lupiny rôzne migrovali na iné miesta, pričom jedna plocha sa zahojila a rovnako veľká plocha sa vytvorila inde. Vyzeralo to, akoby tie lupiny mali nejakú schopnosť Quorum Sensingu, kde si regulovali maximálnu plochu rozšírenia.
Potom po viac než 15 rokoch s lupinami prišli veľmi výrazné zlepšenia, keď som začal experimentovať s vysokodávkovým déčkom a pobytmi na letnom slnku. Teraz si myslím, že efekt malo hlavne to UV svetlo a menej užívanie déčka. V priebehu niekoľkých týždňov sa mi zahojilo 90% lupinami chytenej pokožky, pretrvalo iba posledných niekoľko centimetrov štvorcových, ktoré boli historicky najúpornejšie z celej plochy. Takto to vydržalo celé leto, úplne najlepší stav bol počas dovolenky v Krkonošiach. Začiatkom zimy sa stav znovu zhoršil (pripisoval som to krátkemu užívaniu Dalacinu a pravidelným Entizolovým pulzom). Začiatkom ďalšieho leta sa lupiny znovu spontánne zlepšili, stalo sa to už po 3 dňoch pobytu na slnku. Celé leto bolo v pohode, znovu najlepšie zlepšenie počas pobytu v Krknošiach (vplyv horského slnka alebo čistého vzuchu?). Koncom jesene, v kombinácii s pražskou smogovou kalamitou a pracovným stresom sa v priebehu týždňa všetky lupiny znovu vrátili. Teraz čakám nedočkavo príchod jari.
Z krémov som vyskúšal na tvár Canesten (clotrimazol). Bol síce výrazne účinný, ale hrozne ma z neho už po pár dňoch rozbolela hlava, takže som ho vždy musel stopnúť. Tiež som skúšal ekonazol, ktorý je síce menej účinný, ale bez negatívnych prejavov aké som mal u Canestenu. Lenže užíval som ho príliš chaoticky, než aby mohol zaúčinkovať.
Teraz plánujem nasledovné. Po dlhých rokoch som sa vrátil k Nizoral šampónu, aby som vyskúšal, ako zaberie teraz po 10ročnej pauze. Popri tom na tvári skúšam poctivejšie dávať ekonazol. Momentálne chcem hlavne spacifikovať nedávno sa značne zhoršené lupiny do nejakej stabilizovanej formy. Potom plánujem počkať na leto, kedy dúfam, že sa mi podarí väčšinu pokožky znormalizovať pobytmi na slnku. A potom, keď bude stav dostatočne dobrý, skúsim tie zbytky doraziť systémovými antimykotikmi flukonazolom a tabletovým Nizoralom. Teraz mám konečne aspoň tú výhodu, že už viem, proti čomu bojujem a čo na to účinkuje, takže nemusím robiť experimenty naslepo.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,
roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečbyWP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy
Děkuju za podrobný popis.
(na WP od 10/2007, CFS, EBV,
zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, chronická žilní nedostatečnost, bolesti kloubů a svalů, únava)WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi
aby nedošlo k
jade, čo sa týka tvojich problémov s padajúcimi vlasmi a páliacou pokožkou, môže sa tiež jednať o nejakú inú agresívnejšiu kožnú plieseň. Kdesi som raz videl zmienku, že na kožnom (ak je fakt seriózny a ochotný lekár) sú schopní z takto postihnutej pokožky odobrať vzorku na kultiváciu a zistiť príčinu ako aj vhodnú antibiotickú citlivosť pre liečbu.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,
roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečbyWP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy
Taky si myslím, jestli to
(na WP od 10/2007, CFS, EBV,
zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, chronická žilní nedostatečnost, bolesti kloubů a svalů, únava)WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi
Nizoral taky už dlouho
ja som skúsil raz dať si
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,
roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečbyWP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy
to je možné, jako alergie
Možná je to trochu OT, ale
to zní zajímavě. beru
To je zajímavá informace s
Já na akné trpěla
Já jsem měl předepsány
Stěhovavé potíže po bronchitidě 6/2010; 7/2010- respirační problémy, nepotvrzené astma, chřipkové stavy, silná únava; od 8/2010 hlavně neurologické potíže- nejprve zrak, po zlepšení stavu oči + hlava - dráždění, tlakové pobolívání, slabá závrať, chřipkové
Tak akné mám naprosto
Kombinacia cajov na umyvanie
no to já už to trochu
Já bych jim tam teprve
pety, taky takhle akné
Nezkouseli jste na ty
olivový olej by som si do
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,
roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečbyWP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy
na vlasy ne, míchám si ho
Oil pulling je ajurvedska
noo tak toto skusim, lebo v
-Lyme disease(borrel, mycopl ,chlam pneu, yersinia), staph, ebv, hsv, cmv, candida, heavy metals...a s tym spojene problemy. /It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./
It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./05/12parasite killing/06/12start CAP11/12vitC10g/02/13hyperthermia/07/13detox(DMPS,EDTA,DMSA)vitC50g/10/13Buhner/11/13striebro/07/14 end CAP/11/14MMS/01/15RIFE
Musi byt biely a riedky ked
no nevěřím zrovna, že by
Tiez nemyslim,ze len to nas
Jiz dva mesice pije denne
záleží od typu kvasinky.
WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,
roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečbyWP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy
Oil pulling samozrejme
veraokb.........,Ať vezmeš
Ať vezmeš křemelinu,Schindeleho minerály,dologran......jde vždy o rozemletou horninu...ta dodá minerály.....tělo potřebujeme vyčistit zevnitř,hlavně jde o vyčištění kanalizace a tou je lymfatický systém.
Měla jsem problém s
Brenda
Veraokb,cize vycistenie
veraokb.........carbofit
carbofit určitě nachytá toxiny ze střev,čisté střevo je důležité pro imunitu.......lymfatický systém,co s ním.........od roku 2006 chodím na Bowenovu masáž........ta má taky za úkol rozproudit krev a lymfu.
Jsou i další techniky...lymfatická masáž,drenáž.......
teď jsem objevila ještě tělové svíce............pro někoho to je jenom alternativa,ale stará tisíce let........vysmívaná
naš vědeckou medicínou,ale funguje.
Lymfatický systém......na to jsem dlouho nemyslela....
jsem na začátku.
Olivovy olej ma silne
Překvapuje mě, že tu není
Překvapuje mě, že tu není zmínka o organické rašelině proti seboree. Není to samospasné, ale na chvíli to pomůže a kůže se perfektně pročistí, takže se i lépe nanáší různá tonika, která hubí kvasinky seborei. Vážně doporučuju: http://www.kapyderm.cz/seboroicka-dermatitida.php
Mě to trápilo až tak, že mě
Mě to trápilo až tak, že mě vždycky mokvala celá hlava. Účinek měl dehet namíchaný v lékárně a popud, kožní doktorky. Její přidané kortikoidy k tomu jsem ovšem házela do koše. Začalo mi to postyku s klíštětem a poprvé rozjetou borelkou a taky mě zajímalo, co to je. Takže u mě to byli 3 druhy plísně a Morgellony. Ty testy jsem si necala ovšem udělat ve veterinární laborce. Už mi nic ve vlasech nemokvá, ale dobrý to nemám. Imunita je v háji, tak ani nedoufám, že se toho zbavím úplně navždy.
Ten dehtový šampon je taky
Ten dehtový šampon je taky zrádný, protože dlouhodobě vysušuje pokožku a mimo jiné byl jediný volně prodejný dehtový šampón (polytar) zakázán EU - právě kvůli nežádoucím účinkům. Takže bych ho aspoň střídala s nějakým jiným šetrným, klidně tim dětským. Né březovým/kopřivovým, ty byliny maj taky sklony vysušovat.
S tím klíštětem to je zajímavý... Z toho co říkáš by ti mělo pomoct fungicidní tonikum Fungi activ. Úplně se toho asi nezbavíš, ale u mě to třeba mělo razantní nástupy na podzim a ty jsou teď mnohem snesitelnější.
Pred časom, keď som zápasil s
Pred časom, keď som zápasil s úpornou seboroickou dermatitídou na tvári, mal som najlepší úspech pri používaní Nizoralového krému, ktorý sa v tej dobe dal kúpiť v českých lekárňach bez receptu . Keď sa mi nedávno minula zásoba, s úžasom som zistil, že lekárne už tento krém vôbec nepredávajú. České lekárne mi vysvetľovali, že výrobca má akýsi dlhodobý výpadok, slovenské lekárne ma dokonca presviedčali že sa mýlim a že žiaden Nizoralový krém neexistuje.
Preto ma prekvapilo, keď som Nizoral krém našiel normálne v ponuke nemeckých internetových lekární, dal sa objednať bez receptu a bez problémov mi ho dodali. Takže aký výpadok???
V nemeckej ponuke som našiel tiež ďalšie antimykotické krémy, o ktorých v našich lekárňach ani nechyrovali: nystatinový krém, terbinafinový krém (Lamisil,...) , miconazolový krém a samozrejme ketokonazol (Nizoral, Terzolin,..).
Ak by chcel niekto nakupovať, počítajte s tým, že poštovné z nemecka, bez ohľadu na lekáreň vychádza okolo 15 Eur, čo malé nákupy značne predražuje.
WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy