Bacha na antidepresiva- co píší zahraniční autoři

Proč u nás distribuují antidepresiva jako sladkosti a proč se čeští pacienti nedozví nic ze zahraničních výstrah? Dlouhodobé užívání antidepresiv způsobuje ztrátu mozkových buněk a může způsobit neurodegenerativní onemocnění.


Dr. Cheney Warns Against Long-term Use of SSRIs and Stimulants

by Lucy Dechéne Ph.D.The Massachusetts CFIDS/ME & FM Association Summer 2001 UPDATEDr. Cheney is warning patients and physicians against long-term use of SSRIs (Prozac, Zoloft, Paxil, etc.) and stimulants such as Ritalin and Provigil. Both SSRIs and stimulants cause neurons to increase their firing. Taken over 10+ years or so, these medications can lead to the loss of brain cells, causing neurodegenerative disorders. Many doctors have recently seen a sudden increase in patients with neurological symptoms and most have been on Prozac or a similar drug for about ten years. Dr. Cheney is seeing this in his own practice [although neuro­logical problems may be a natural result of CFIDS/ME after more than a decade. Most of the participants didn't use these medications (or at least weren't using them at the time of the study.)-L.D.]Dr. Cheney recommends patients and physicians read the book Prozac Backlash: Overcoming the Dangers of Prozac, Zoloft, Paxil and Other Antidepressants by Joseph Glenmullen, M.D., a psychiatrist at the Harvard Medical School. ­Dr. Cheney explains that SSRIs are designed to stop the reuptake channel of serotonergic neurons from "vacuuming up" excess serotonin. Often too much serotonin is left floating in the intersynaptic cleft between neurons. The only way the body can get rid of the excess serotonin is to oxidize it. Unfortunately, this turns into a toxic compound that, over time, kills both the sending and receiving neurons. Dr. Cheney stated, "What starts out as an attempt to increase serotonin and reduce symptoms ends up with the destruc­tion of the serotonergic system itself. It takes about a decade, more in some, less in others." [I will point out that the evidence that this occurs is still not definitive, it is only suggestive. However, patients should consider this possibili­ty when staying on such medications for a long time. A good article discussing the situation is "The Serotonin Surprise," Greenberg. (Discover July (2001): 64-69.)-L.D.](Source: Dr. Paul Cheney)

Já jsem zarytý odpůrce

Já jsem zarytý odpůrce psychofarmak a s antidepresivy mám i osobní, ty nejhorší, zkušenosti. Mimoto pacienti s infekcí v cns jako např. boreliózou často AD vůbec nesnesou - a SSRI obzvlášť, viz http://lymemd.blogspot.com/2009/10/thoughts-on-psych-drugs-for-lyme.html
Momentálně jsem nucena je brát a pěkně mě to... štve. Nikdy bych je "dobrovolně" nebrala, ale mám přetrvávající strašnou bolest s neuropatickými symptomy, na kt. nic nezabírá, a AD první generace jsou lékem první volby, tak je testuju - proti vlastnímu přesvědčení... :/ Je to svinstvo a ty, kteří je tak doporučují, bych střílela do hlavy.

Borelióza Elisa IgM, cpn, ebv, hsv, streptokok, uretrální syndrom, chron. únav. syndrom, hypotyreóza, milion potíží. 

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k