Liečba WP v podmienkach pracovného stresu


Pridám sa k tomu, čo tu bolo už viackrát predo mnou spomínané. Liečba WP v kombinácii s prácou na plný úväzok je mimoriadne náročná a asi všeobecne veľmi ťažko znášateľná.

V obdobiach s primeraným množstvom práce sa liečba dala zvládať dobre. Ale v obdobiach, keď sa v práci očakával plný výkon zdravého človeka, to bol fakt horor.

Z dôvodu, aby som bol životaschopný a rozmýšľaniaschopný, som často krát musel manipulovať s čas.rozostupmi dávkovania antibiotík, napr. pravidelne odsúvať nadchádzajúcice pulzy, upravovať časy užívania doxycyklínu (po každom doxy mám 2-3 hodiny útlm, takže som istú dobu užíval doxy iba 1x200mg večer a neskôr s nerovnovenými intervalmi s braním o 14h a večer o 20h). Taktiež som nezriedka kvôli nutnosti mať v práci čistú myseľ musel kompletne vynechať rannú dávku doxy. A keď boli mimoriadne zlé pracovné obdobia a predo mnou hromada nestihnutých úloh, tak som bol nútený na 1-2 týždne kompletne stopnúť protokol, vybaviť nedokončené pracovné úlohy a až potom sa vrátiť k liečbe.

Z dlhodobého hľadiska je takýto spôsob zápasu medzi prácou a liečbou katastrofálne frustrujúci. Celú svoju dennú disponibilnú energiu venujem iba tomu, aby som zvládol svoju prácu, doma už potom nemám na nič náladu, nečítam knihy, nepozerám filmy, akurát tak nakúpiť jedlo, urobiť večeru a ísť spať a ďalší deň zase nanovo. A s postupom času aj pod vplyvom rôznych zdravotných zlepšení v človeku začne rásť frustrácia z toho, aké plány by chcel zrealizovať a aj keď na ne trebárs už má energiu, tak stále nemá čas, pretože má pred sebou nekonečný zoznam nesplnených restov z posledných niekoľkých rokov choroby a liečby.

A do toho ešte súčasný moderný spôsob čoraz rýchlejšieho životného tempa a čoraz vyšších požiadaviek na výkon v práci. Rozmýšľam, či tieto životné podmienky zvládajú aspoň zdraví ľudia alebo či aj tí smerujú ku kolapsom.

Keď sa vrátim k liečbe WP a pracovného stresu. Tým, že som bol pod stresom, bol som nútený zbytočným a nežiadúcim spôsobom spomaľovať liečbu - znižovanie a vynechávanie dávkovania, dlhočizné pauzy medzi pulzami. S odstupom času si napr. myslím, že dávkovanie doxy 1x200mg je síce výrazne príjemnejšie ale možno tiež neefektívne. No a do toho všetkého ešte depresie vznikajúce z kombinácie antibiotík a stresu.

Keď som mal pár krát možnosť byť mimo stres (vianočná dovolenka, nemocenská), tak zrazu dávkovanie, čo mi vždy robilo problémy, bolo odrazu znesiteľné, bez nepríjemných pocitov, dokonca som si mohol dovoliť zosilniť účinky liečby pridávaním napr. vysokodávkového déčka a magnézia. A v momente návratu do pracovného procesu boli všetky nepríjemné stavy ihneď zase späť - permanentná mozgová hmla a okamžitá depresia.

Aké skúsenosti máte vy? Sú tu takí, čo dlhodobo zvládli liečbu aj prácu? Viem, že niektorí po roku liečby a súčasnej práce liečbu prerušili.

A co je pro tebe

A co je pro tebe důležitější, práce nebo zdraví?
Na druhou stranu netuším co děláš za práci, přesto z mojí zkušenosti si lidi zvyknou, že to co potřebovali dostanou později, nebo pokud to opravdu potřebují, tak si to zařídí jinak.
Tzn. nedávat lidem hned co chtějí, protože pak to chtějí pořád a člověk trpí, pokud je ten typ co chce vyhovět všem. To ale nejde.

"A co je pro tebe

"A co je pro tebe důležitější, práce nebo zdraví?" Hm, jak Shakespeareovské? 

Potíž je v tom, že to jaksi nefunguje. Nemáš-li práci, nemáš peníze, nemáš-li peníze, nemáš nic! Nemáš léky, nemáš na činži .... 

"...z mojí zkušenosti si lidi zvyknou, že to co potřebovali dostanou později, nebo pokud to opravdu potřebují, tak si to zařídí jinak...." no tak to v normálním zaměstnání pro běžného zaměstnance je něco jako hudba z Marzu, nic ve zlém. 

Je to otázka uznání této nemoci, je to otázka sociálního zabezpečení touto nemocí postiženého, je to otázka chtění vůbec postiženému pomoci ....

Osobně neznám nikoho, kdo by se vyléčil při práci úplně tak, aby se nemoc nevrátila. Znám takové, kteří se holedbali, že to zvládli, leč jsou tam, kde byli před dejme tomu ročním WP! Bohužel platí Strattonova slova "...Jak můžeme vidět na cpnhelp.org, jsou reakce pacientů různé, některé jsou natolik hrozné, že pacienti přestanou brát antibiotika. To samozřejmě hatí záměr terapie. Je to velmi ošemetné a každý pacient se musí naučit poznat vlastní limity..." http://www.chlamydie.info/node/688  nebo  "...The reactions patients have are varied - some are severe enough that they stop the antibiotics. That, of course, defeats the purpose of the therapy. It is very tricky and each patient has to learn his own limitations..."


Osobně jsem toho názoru, že při práci to zvládne jen ten, kdo je méně postižen, kratší dobu postižen, je nezměrně nezdolné nátury, je mladší, má štěstí co do zaměstnání, rodiny, celkové tolerance veškerého okolí ...., ale i tak chce-li se toho zbavit definitivně, těžko zvládat plné nasazení pracovní a plnou kombinaci azitromycin, doxycyklin, metronidazol, isoniazid, rifampicin .... kdo nevyzkoušel, neví o čem je řeč!

Jan Na WP (a později SP) od 12/2005 pro Cpn; CFS, fibromyalgie, vysoký tlak, závratě, opakované infekty HCD i DCD, uší, VAS, parestézie a bolesti DK, průjmy, křeče a zažívací potíže ... červenec 2010 ukončení nepřerušované léčby 

březen 2013 ukončení CAPu 

Ahoj Jane,prosím tě, ty

Ahoj Jane,
prosím tě, ty jsi tady takový zkušený, z tvých příspěvků jsem pochopila, že jsi jel WP a SP. Já mám problémy pouze 6 měsíců a to je s záněty průdušek a pálením v krku. Jsem docela zmatená z léčby. Já jedu WP, doxybene, azi, začínám 3 měsíc. Bylo mi fajn, akorát ted jsem znova dostala zánět průdušek. Je to normální? Nebo se ATB stávájí rezistentními. Měla jsem jít už do práce a musím znova k doktorce. Už je mi zle i od žaludku. Děkuji všem za cenné rady

Na ty průdušky nechť se

Na ty průdušky nechť se podívá doktor! Může to být viróza, přidružená infekce jinými bakteriemi, může to být reakce na léčbu, příčin může být habaděj! 

Jsi na začátku, výsledky plusově převažující se dostavují až za hodně dlouho, mezi tím je to cesta peklem, splašeným tobogánem, občas hlavou dolů, nikdo neví, co se tam uvnitř pořádně děje, všechno jsou jen spekulace. Nedá se to uspěchat, někdy se musí hodně přibrzdit, aby se mohlo zase pokračovat. Potíž je v tom, že o tom každý ví prd, trvej na neschopence, pracovat se s tím nedá, neléčit to je cesta do pekel, ale pracovat s tolika ATB je logická blbost! Ale jak to vysvětlit doktorům, to nevím! 

PROJDI SI PŘÍRUČKU A HLAVNĚ

Wheldonův protokol


Strattonův/Vanderbiltský protokol - update únor 2006

Chlamydie máš potvrzené? 

Jan Na WP (a později SP) od 12/2005 pro Cpn; CFS, fibromyalgie, vysoký tlak, závratě, opakované infekty HCD i DCD, uší, VAS, parestézie a bolesti DK, průjmy, křeče a zažívací potíže ... červenec 2010 ukončení nepřerušované léčby 

březen 2013 ukončení CAPu 

V žádném případě jsem

V žádném případě jsem nemyslel se na práci uplně vyprdnout, jenom se jí nenechat stresovat, nedělat přesčasy. Pracovat na kolik stačí.Být v pohodě.
Osobně mi je jasné, že nejtěžší na celé léčbě je změna životního stylu (plus změna stravovaní, pro ty co trpí candidou a porfyrii). Pokud to se zvládne, tak je podle mně velká naděje na úspěch. Bohužel jsme vychovaní přijít k doktorovi, dostat prášek a tím to skončilo. A stejně tak doktoři.

Btw. dnes jsem byl u obvodní na kontrole a mám to štěstí, že to je dr, která se s pacienty baví, takže jsem zjistil co ví o léčení chlamek a co neví o WP. Řekla, že se na tyhle stránky podívá. Tak uvidíme.

"...Bohužel jsme vychovaní

"...Bohužel jsme vychovaní přijít k doktorovi, dostat prášek a tím to skončilo. A stejně tak doktoři..." 

Tak to jsi klepl hřebíček na hlavičku!  I s tím stresováním, jen bohužel někdy to jaksi nejde, vždy je to o lidech. Nehledě na to, že od určitého stavu věcí postižený jaksi není schopný do té práce vůbec dojít. 

Jan Na WP (a později SP) od 12/2005 pro Cpn; CFS, fibromyalgie, vysoký tlak, závratě, opakované infekty HCD i DCD, uší, VAS, parestézie a bolesti DK, průjmy, křeče a zažívací potíže ... červenec 2010 ukončení nepřerušované léčby 

březen 2013 ukončení CAPu 

ahoj tome - plne s tebou

ahoj tome - plne s tebou souhlasim sam jsem jdu stejnym smerem - musim rict ze totalni zmena zivotniho stylu i pracovnich navyku neni prochazka ruzovym sadem - je to to nejtezsi co jsem zatim v zivote absolovoval, ale fakt je mi mnohem lepe...
Nejtezsi bylo pro me prijmout fakt ze mi klesne prijem o 80% - vydelaval jsem pomerne slusne penize ale pac jsem sam zivnostnik jediny zpusob byl tu praci radikalne omezit a zacit postupne zkouset se zivit jinymi vecmi - opustit to co jsem jako zivnostnik budoval leta to bylo tedy peklo a maly prijem take ale na druhoun stranu tdavi je precijen nejdulezitejsi . Osobne si ale myslim ze lidi kteri by byli schopni jit tim smerem jako ja a ty neni moc - malokdo to zvladne a vydrzi - nicmene je to cesta nejmene poskozujici organizmus a myslim ze i s nejvetsi nadeji na uspech

Já si myslím, že

Já si myslím, že většina lidí, kteří sem chodí, jak píšeš "totálně změnili životní styl a pracovní návyky"... ona i ta nemoc sama o sobě tě k tomu donutí, ať chceš nebo ne. A pokud budu mluvit za sebe, nedovedu si už představit ještě zdravější životní styl, než který mám já... a přesto jsem nadále nemocná. Někomu to nepomůže i kdyby se stavěl na hlavu. Bohužel. Fandím ti, že tobě to pomohlo, přeju aby to i vydrželo.

Tak to jsi na tom zřejmě

Tak to jsi na tom zřejmě docela dobře, já do práce už 3/4 roku vůbec nechodím, jen vodím dítě do a ze školky plus nezbytné minimum provozu domácnosti a mám toho až až. Nestresuju se (teda když pominu to, že mě občas mírně stresuje, že půl dne proležím a pořád jsem k smrti unavená a doktoři mě považují za zdravou), 5 měsíců už jsem na CAP. Nevím, jakou jinou změnu životního stylu bych ještě měla udělat, dělám jen to nejnutnější a to, co mě těší (mám-li síly), nikde neflámuji, nepiju, nekouřím, jím vše zdravé, co seženu. A skoro žádné zlepšení za poslední tři měsíce nepozoruji. Fakt už nevím, co dělat...
Takže pokud Tobě stačí nedělat přesčasy, jsi na tom ještě skvěle, buď rád a vyléči to hned, mě všichni léta přesvědčovali, že jsem vlastně zdravá a v podstatě mě nijak neléčili. A takhle to dopadlo... Hodně štěstí.

Za mňa iba čistý RESPECT

Za mňa iba čistý RESPECT - a to všetkým, ktorí dokážu popri tomto peklíčku ešte zvládať prácu aspoň na použiteľnej úrovni. Ja som sa dosiaľ živila prevažne hlavou, tá ma však (o tele ani nehovoriac) začala zrádzať do tej miery, že žiadny svoj predošlý job by som už isto nedala. V podstate trávim tie lepšie dni, keď akotak fungujem premýšľaním, ako sa pohnúť z miesta. Najhoršie je ale to, že človek naozaj (a ešte takto v začiatkoch) nevie, čo ho čaká - i keď, ako tu tak čítam, tak nič ružové to načas nebude. Každopádne držím palce ak mi napadne nejaký užasný nápad na nenáročné zamestnanie pre chlamydikov, dám vedieť :)

Tak třeba já sem si práci

Tak třeba já sem si práci udržel jen díky tomu, že sem měl kolegy ochotné přebrat si většinu mojí práce po dobu nejhoršího půl roku, bez nich bych stopro vyletěl. Živím se hlavou a ta jaksi nefungovala ani v základních úkonech....

Na Wheldonově protokolu od 7/2007 do 11/2008 pro chronickou únavu, závratě, zvýšenou potivost, svalový třes, zvýšenou teplotu a spoustu jiných radovánek. Po vysazení úleva od většiny potíží, ty co přetrvávají spadají ofifciálně do složky "hypochondr".
Na Wheldonově protokolu od 7/2007 do 11/2008 pro chronickou únavu, závratě, zvýšenou potivost, svalový třes, zvýšenou teplotu a spoustu jiných radovánek. Po vysazení úleva od většiny potíží, ty co přetrvávají spadají ofifciálně do složky "hypochondr".

JO, tak to já teď

JO, tak to já teď oblézám galerie a vnucuju se jako kustod, to je fajn práce, mimo vernisáže vyloženě odpočinková, nicméně neuživí. Zatím sedím tedy jen v jedné tak na 2 dny v týdnu, sháním další místa, rozdělují se před kamarádšoft, jinak se sehnat nedají. A prachy mizerný, ale i z finančního hlediska jsem zažila horší věci.

no ja  s  chlamydiema 

no ja  s  chlamydiema  plicnima  podnikam mam  svoji firmu  uz 16 roku a  dokud  to pujde  tak  budu  delat.. firmu jsem si  vypiplala  jak male  ditko a  tet bych to mela  vse  zrusit??  myslim ze  chlamydie  mam nekolik let  podle  problemu  ktere  jsem mela  a ktere  jsem si tady  precetla  a  v unoru jsem si nechala  delat testy  a jsou pozitivni .zatim  to jde  delat  takze  trosku  zvolnim  ale  pracovat  budu dal....  dycky  se  do te prace  nejak snad  doplazim.

ospravedlňujem sa

ospravedlňujem sa všetkým, čo mi v poslednej dobe písali maily do inboxu, ale z pracovných dôvodov nemám v poslednej dobe čas ani možnosť na ne reagovať....

WP 05/2008-03/2009,pauza,pokrač.od 06/2009. Mycopl.Pn,Cpn,reaktivované EBV.CFIDS. Liečba: NAC,doxy,roxiazi,entizoltini,vit.D občasné dávkovanie, plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Zlepšenia počas liečby

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k