Zajímavé čláky - Kam kráčí medicína?

zajímavé články na http://www.ereska.cz/

 

MUDr. Radkin Honzák, CSc. (časopis PSYCH@SOM)
Kam kráčí medicína (mílovými kroky)?

 

citát

"....Americká instituce Hastings Center ve spolupráci s WHO a pracovními skupinami ze 14 zemí, mezi nimiž byla i ČR, vypracovala společné stanovisko ("The Goals of Medicine: Setting New Priorities," Hastings Center Report 26, No. 6 Special Supplement (1996): S1-S28), z něhož vyplývá, že cílem medicíny je:
1) prevence nemocí a poranění a rozvoj péče směřující k udržení zdraví,
2) úleva v bolesti a utrpení způsobených nemocemi,
3) léčení a péče o nemocné a péče o nevyléčitelně nemocné a 4) zabránění předčasným úmrtím a na druhé straně pomoc při pokojném a důstojném umírání.
Je to jedna z mála konkrétních a praktických definic úkolů medicíny, které se mi podařilo najít a myslím, že kliničtí lékaři se na ní mohou shodnout. Není redukcionistická, přestože neobsahuje jeden ze současných významných trendů: léčení laboratorních nálezů, což je etapa, do níž se současná medicína dostává......"

 

MUDr. Jan Hnízdil (Lidové noviny)
Ministr Julínek a reformace zdravotnické církve.

 

citát

"..... Finanční spoluúčastí motivovaná změna chování pacientů je ale jen jednou stranou mince. Tou druhou je změna chování lékařů. Julínkova reformace předpokládá, že většina poskytované léčebné péče je odůvodněná a účelná, že si lékaři dokáží získat důvěru svých pacientů a trpělivě s nimi rozmlouvají. Realita ordinací je ale tomuto ideálu na hony vzdálená. Stále silněji se ozývá, že lékaři se s pacienty moc nebaví. Umění dialogu je totiž nikdo neučí. Často ani nevědí proč a o čem by si s pacienty měli povídat. K provozování medicíny pohodlně stačí poslat pacienta na sérii vyšetření a k objektivnímu nálezu pak přiřadit nějaký lék. O tom, jak je pro stanovení správné diagnózy důležité navázat s pacientem kvalitní vztah, pochopit individuální způsoby jeho stonání a pátrat po příčinách zdravotních obtíží v jeho životním příběhu, se na lékařských fakultách taktně mlčí. Mlčí o tom i reformátor Julínek. V deseti tezích řeší krizi zdravotnictví. Hovoří o finanční spoluúčasti pacientů, příplatcích, osobních účtech a převodech pojišťoven na akciové společnosti. Krize medicíny mu uniká.
„Není nic tak zastaralého jako myšlenka, že se lékaři nemají co učit od svých pacientů“, řekl kdysi Gerald Looney, profesor lékařské university v Jižní Kalifornii. Jestliže lékaři s pacienty dostatečně nehovoří, musí je k tomu pacienti sami pobídnout. Záleží především na nich, zda se osmělí....."

 

 

 

 

 

 

 

Taková velkolepá osvěta

Taková velkolepá osvěta a nikoho to nezajímá......

 

 

"....V deseti tezích řeší krizi zdravotnictví. Hovoří o finanční spoluúčasti pacientů, příplatcích, osobních účtech a převodech pojišťoven na akciové společnosti...." a všichni budeme ihned zdráví jako řepy po přejití mrazem!

Jan

Na Wheldonovu protokolu od 12/2005 pro Cpn; chronický únavový syndrom, fibromyalgie, vysoký tlak, závratě, opakované infekty HCD i DCD, uší, VAS, parestézie ....

březen 2013 ukončení CAPu 

Jo, četl jsem to už

Jo, četl jsem to už minule. Nějak jsem neměl slov....:-)

Na Wheldonově protokolu - Roxi, Doxy, Tini - od 7. 2006. Chronická únava, zánět míšního kořene, bolest celé nohy a dalších asi 10 problémů. 

Na Wh. protokolu Roxi, Doxy, Tini od 7. 2006. Borelie, chlamydie, bartonella, yersinie: chronická únava, radiculitida, bolest celé nohy, brnění, bolest SI skloubení atd. Po 12 měsících Wh. veškeré hlavní problémy pryč, až na bolest SI skloubení a únavu. 

V priloze Lidovek

V priloze Lidovek jsem nedavno narazil na tento článek -viz níže.

Jako technika mne napadá, kdyby se ty naše problémy a reakce na lecbu, na léky a ostatni zkusenosti atd, dalo strukturovaně do nějaké databáze/ experního systému tak si představte jakou obrovskou sílu by to mělo.

Představe si, že byste si zadali nějaké parametry jako co Vám našli, jak dlouho to máte atd a ono by to vyhodilo výsledky/zkušenosti u obdobných pacientů. a třeba doporučilo něco konkrétního. Protože vždycky už někdo něco měl podobného.

Na tohle bych dal granty a sypal prachy - prostě infromační systém.... a ne že každý doktor špekulujue co a jak metodou pokus omyl...

Já vím, že to teď neřeší akutní konkrétní problémy  a že něco takového nemůže vzniknout mávnutím kouzelného proutku.  Ale do budoucna s  rozvojem IT to podle me bude nevyhnutelne...

Já vím, asi jsem snílek, ale bylo by to super ne?

 

 --------------------------------------------------------------------

Spojené národy marodů

11. dubna 2008

Nezamlouvá se vám váš lék? Místo cesty k lékaři si zasurfujte na internetu

Nevím proč, ale mám slabost pro příbalové letáky. Těší mě pročítat se všemi těmi indikacemi, kontraindikacemi, nežádoucími účinky a výstrahami před interakcemi. Vyfasuji nové kapky do nosu a už si letím vařit kafe, abych si ten kus papíru z krabičky pěkně v klídku vychutnala. Známý Láďa se stejnou vášní mi tuhle ukazoval leták od svých prášků na hlavu – byla to skoro malá knížka a dost nás nadchla. Vysondovali jsme z ní, že možným vedlejším účinkem jeho antidepresiv jsou deprese. Láďovi se od zármutku ulevilo, ale po lécích povážlivě přibral. O tomto riziku ho jinak vyčerpávající brožura nezpravila. „To je ale normální,“ pokrčil psychiatr rameny, když si po dvou měsících na svých patnáct kilo navíc Láďa-kulička postěžoval. S psychiatrovou odpovědí se nespokojil a vlítnul na internet. Jako milovník informací o lécích, které do sebe souká, věděl, kam zamířit. Na diskusním fóru Doktorka.cz mu jistá dobrá duše poradila, aby prostě požádal o antidepresiva jiné „generace“. A bylo. Díky radě laika s podobnou zkušeností si Láďa na svém cvokaři vymohl své.

Na českých webových stránkách, na nichž se setkávají lidé s nejrůznějšími neduhy či přímo chorobami a žádají o radu „spřízněnou duši“, to čile žije. Na již zmíněné Doktorce.cz si zkušenosti vyměňují lidé s banálním jarním nastuzením stejně jako pacienti s onkologickými chorobami.

Při vší úctě, kam se Doktorka hrabe na americký internetový experiment s názvem PatientsLikeMe.com (Pacienti jako já)! Na těchto stránkách si vyměňuje informace a zkušenosti s nepřeberným množstvím léků a způsobů léčby regulérní komunita o více než sedmi tisících členech. „Pacienti pomáhají pacientům žít každým dnem lépe“, zní motto webu, kde si lidé s roztroušenou sklerózou, úzkostmi nebo HIV nejen dopisují, vyměňují fotky, rady a povzbuzení, ale hlavně tvoří ojedinělá a velice cenná data.

Lze tu najít hitparádu medikamentů na předpis i prostých vitaminových doplňků z lékárny – uživatelé je hodnotí počtem hvězdiček jako filmoví fanoušci či kritici hollywoodské trháky. Pacienti jako já si o sobě vedou ty nejpečlivější záznamy, každý den si zapisují, jakou mají náladu, kde a co je bolí nebo jak jim zabírá předepsaná medicína. Software webu zpracovává všechny informace do grafů.

Pro nového návštěvníka, který do úvodního dotazníku zadá parametry svého onemocnění, systém vyhledá pacienta, třeba z druhého konce světa, který prodělal či prodělává podobnou lapálii. Pacienti jako já je bohatá databáze zkušeností. Lidé mohou díky projektu změnit svou léčbu. „Naší prací je umožnit konverzaci mezi dvěma pacienty. Pak jejich dialog proměníme v užitečné údaje,“ říká zakladatel stránek James Heywood.

Zakrátko spustí systém, který bude schopen registrovaným uživatelům stránek sdělit, co se na základě prognózy nemoci stane v jejich životě. „A s mimořádnou jistotou jim můžeme říct den, kdy zemřou,“ tvrdí James Heywood. Někteří z účastníků internetových diskusí se dokonce stali „pokusnými králíky“ klinických výzkumů.

Odborníci však moc nechápou. Pokud by se tímto stylem léčil každý sám a doktor jen předepisoval to, co si pacient vyžádá, k čemu by byl? „Co se stane, když informace na PatientsLikeMe budou popírat klinicky prokázaná fakta?“ ptá se list The New York Times. Podle studie Pew Research Center se až 80 procent uživatelů internetu neboli 113 milionů dospělých Američanů dozvídá o svých chorobách právě z něj. Výzkumy i testy nových léků se už neodehrávají jen v laboratořích a za zdmi univerzit, ale v každodenním životě, v reálném čase. Na stránkách s názvem www.RateMDs.com Američané bez rozpaků kritizují a „hvězdičkují“ své lékaře. Dnes na nich figuruje víc než 135 tisíc jmen zdravotníků z Kanady, USA, Velké Británie a Austrálie.

Otázkou je, jestli jsou na něco takového připraveni Češi. Obyvatelé západního světa dávno nemají problém zaskočit svého lékaře podrobnými vědomostmi o tom, čím se to vlastně ládují, a nadiktovat si pro sebe to, o čem si myslí, že pro ně bude nejlepší. Pro našince ale nejen díky primáři Sovovi nepřestává být slovo doktorovo bezmála slovem božím. A s tím se přece také nepolemizuje.

Linda Kholová

 

 

Příprava na CAP.  Mycoplasma pneu. IgG=0,9.  Opakované infekty HCD a DCD, únava, intenzviní pocení, rozbušování srdce, zhoršení paměti, zhoršené hojení ran, zaškubávání svalů, bolesti hlavy, krku, zubů, zad a očí, uší, cestující bolesti, šumění v ušíc

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna...

Injeniero, snílků je

Injeniero, snílků je víc, mrkni na tenhle článek:

http://bacteriality.com/2007/12/11/opensource/

Radka - syn Tomáš, 6 let, růstová retardace, chlamydie, EBV, candida.

Radka - syn Tomáš, 7 let, růstová retardace, chlamydie, EBV, candida.

Dobrej clanek. je to

Dobrej clanek.

je to naprosta parelela s open source SW zalezitostma... "" P.

Tak me napada modifikace zname pisne do Wericha..

".. ten ma tuhle nemoc a ten zas tuhle, a dohromady jsou vsichni pekne nemocni"...   - berte to jako mirne cerny vtip na vikend... P.

 

Příprava na CAP.  Mycoplasma pneu. IgG=0,9.  Opakované infekty HCD a DCD, únava, intenzviní pocení, rozbušování srdce, zhoršení paměti, zhoršené hojení ran, zaškubávání svalů, bolesti hlavy, krku, zubů, zad a očí, uší, cestující bolesti, šumění v ušíc

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna...

pekný článok. Nepridáme

pekný článok. Nepridáme to medzi odkazy na novinové články v oranžovej lište?

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Moc pěkný článek. A

Moc pěkný článek. A zaskočit svého lékaře svou informovaností, to je u nás něco...jen to zkuste...Byly doby, kdy jsem se bála své obvoďačky. Z bolesti kloubů mi asi ztvrdly lokty a dneska se nedám, oni si totiž pořád myslí, že jsou vážení páni doktoři z první republiky a pacient je tam kvůli němu, né on pro něj. Přístup lékařů, to je nemoc našeho zdravotnictví. Co takhle ho přeléčit WP. To by jsme teprve viděli reakce na léčbu.........Akorát rok WP by byl velmi krátka doba.

Martina

WP od 10.3.2008 bolesti kloubů, svalů, teplota, kožní problémy a další neduhy. Doxy+Azi

Na WP od 10.3.2008, pro kožní probl, bolesti kloubů, svalů, páteře, únava, teploty, uroinfekty

Zaskočit svého lékaře

Zaskočit svého lékaře vědomostmi se mi tento týden opravdu povedlo. Řekl mi, že když to tak půjde dál, doktory brzy nebudu potřebovat vůbec.

(na WP od 10/2007, CFS, EBV, zl. stafylokok, chlamydie pneu, alergie, onychomykóza, bolesti kloubů a svalů, únava)

WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi

No kdyby byl grant, tak

No kdyby byl grant, tak realizaci bych umela zajistit...

Ten clanek je dobry, zatim ho dam do dokumntu k ostatnim. 

Na Wheldonove protokolu od 02/2006 pro Cpn a Mycoplasmata, unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Na Wheldonove/Strattonove protokolu od 02/2006 do 10/2011 pro tezky unavovy syndrom, fibromyalgii, bolesti kloubu, intestinalni potize a milion dalsich problemu..

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k