Krátka správa z pokračovania protokolu

Je to zaujímavé.

V minulosti som absolvoval 7 pulzov, prvý v dĺžke 3 dni, druhý v dĺžke 4,5dňa, všetky ostatné v dĺžke 5 dní. Prvé tri pulzy som absolvoval relatívne úspešne (bolo mi po nich ca 2 týždne blbo, inak tak štandardne), od štvrtého pulzu mi bolo blbo nonstop a okrem toho ma chytili neskutočné depresie (nikdy predtým som pritom depky nemával).

Potom som kvôli vysokým hepatálkam (viac než trojnásobok horného limitu) a podozreniu na Pseudomonas aeruginosu WP stopol a mal som 3 mesiace pauzu (prerušovanú braním Ofloxacinu a neskôr Ciprofloxacinu, údajne tiež protichlamýdiové a protimykoplazmové) . Počas tejto pauzy som sa cítil dobre prvý týždeň bez antibiotík, potom nasledoval drastický prepad a nekončiaca šialená únava. Cítil som sa snáď ešte horšie než pred štartom protokolu.

Pred viac než mesiacom som znovu nabehol na protokol. Začal som s ostrým nábehom, t.j. okamžite 2x100mg doxy + 250mg azi a po 4 týždňoch 6 dní entizolu 1000mg denne (ekvivalent 5x1250mg). Čo ma ohromilo bolo prakticky okamžité výrazné zlepšenie hneď v prvých dňoch návratu k protokolu - tesne predtým som zvládal max.priniesť domov nákup, teraz som zvládal cez víkendy 1-3hodinové prechádzky. Šesťdňový entizolový pulz ma klasicky zrazil na kolená (únava, mozgová hmla, depresia, totálna neschopnosť rozmýšľať), ale na moje veľké prekvapenie už druhý deň po skončení pulzu som sa cítil relat.dobre a bol schopný absolvovať na moje pomery neuveriteľný 7hodinový výlet po okolí Prahy.

Pred rokom v prvom mesiaci liečby, som mal 1 a pol dobrých dní. V druhom mesiaci som mal dobrých 14 dní. V treťom mesiaci rapídne zhoršenie, ale striedali sa "zlé" dni a "normálne" dni. Potom nasledovali pulzy, pri ktorých som sa cítil po každom o čosi horšie, mesiace sa skladali zo "zlých" dní, "extrémne zlých" dní, žiadne "normálne" dni, ale prekvapivo každý mesiac mal 1-2 dni vysoko nadpriemerne dobré. Po štvrtom pulze som už bol iba v stave "zlých" a "extrémne zlých" dní. Po siedmom pulze nasledovala 3 mesačná pauza s drvivou vačšinou dní so stavom "extrémne zlý". Momentálne po nábehu späť na protokol za posledný mesiac ca 4 "dobré" dni, zopár "normálnych" a 2 "mimoriadne dobré". Tak uvidím, ako sa to bude vyvíjať ďalej.

Prišli mi konečne lieky z pharmacy1010, tak budem môcť/musieť porovnať s českou ponukou. Uvidím či ma ruská farmaceutická výroba neodrovná...

EDIT 30.7.2009 

Tak neskutočná udalosť! Včera som po prvý raz za posledné 4 roky bol schopný absolvovať plnohodnotný celodenný(!!!!!) výlet do kopcov (pešo až na vrchol k rozhľadni Ještědu!). Keď porovnám, že ešte dva mesiace dozadu som považoval za úspešnú hodinovú prechádzku po sídlisku okolo domu, tak je to pre mňa neuveriteľný úspech. Netuším, či som sa dostal za ten povestný bod zlomu, ktorý tu už zopár ľudí predo mnou spomínalo (t.j. že výrazné zlepšenia prichádzajú náhle a absolútne nečakane), ale po 15 mesiacoch od začiatku liečby a po 7 mesiacoch totálnej entiyolovej mizérie ma začína chytať (možno až neprimeraný) optimizmus :-)

Michna zdravi a ma dotaz na

Michna zdravi a ma dotaz na Michala:

Michale jak se u Tebe deprese projevily? Muzes to bliz popsat, zajimalo by mne zda najdeme shodne projevy. Ja nyni po 14 mesicich, resp. 5mWP + 2mPAUZA + 7mWP zvažuji ukončení léčby, mj. právě pro odlišení vlivu WP na depresi (muj stav si vyzadal na sklonku minuleho roku pridat k WP i antidepresiva). Je fakt, ze beru denne pouze 3x500mikroG B12 a to je podle všech poznatku velmi malo.

Diky za odpoved, AM 

Chronická prostatitida od roku 2004

Chronická prostatitida od roku 2004

U mňa tie depky boli v

U mňa tie depky boli v podobe "nič ma nebaví". To značí nulová motivácia robiť veci do práce, pocit, že mi všetci lezú na nervy, pocit, že zabíjam svoj život zavretý doma chrúmaním tabletiek a podobne. Mňa osobne strašne ničí, že nemôžem kvôli doxycyklínu na slnko. Takže jeden z mnohých dôvodov môjho stopnutia protokolu vtedy bola aj depresia z nedostatku slnka a neznesiteľná potreba ísť von na slnko.

Tie depresie majú viacero nezávislých príčin. Jednou je sekundárna porfýria, druhou je samotný efekt Entizolu (údajne tinidazol depresie nespôsobuje - najhoršom prípade to overím) a samostatnou príčinou je nedostatok slnka a svetla.

Chcem zdôrazniť pre všetkých - neflákajte doplnky. Wheldonove dávkovanie je nastavené veľmi konzervatívne, t.j. v štýle, že sú to zrejme minimálne účinné dávky. Stratton ide s dávkovaním vitamínov ešte vyššie a keď som videl doporučované dávkovanie vitamínov u Burrascana, skoro mi vypadli oči. Tie vitamíny sú vyberané tak, aby ani pri 10-100násobnom prekročení doporučenej dennej dávky nevyvolávali výraznejšie známky toxicity v porovnaní s prínosmi. A taktiež rada - užívať VŠETKY doplnky, nie iba výberovo zopár obľúbených - každý doplnok má špecifický význam, ktorým sa líši od ostatných a nie sú vzájomne nahraditeľné. Ak šetríte na doplnkoch, môžete si komplikovať liečbu prudkejšou sekundárnou porfýriou a dlhšie trvajúcimi herxami, než pri doporučenom dávkovaní. Vit.B12 naozaj nie je vhodný kandidát na šetrenie.

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

No jo Michale, ale napriklad

No jo Michale, ale napriklad ja a Megy (pokud se nepletu) jsme meli (mame) dost vyrazne prekrocene hladiny B12 a to taky neni uplne v poradku.

Samozrejme ze vitaminy jsou fajn, ale u lidi kteri maji problemy s ledvinami je treba urcite obezretnosti, neb je megadavky doplnku (napriklad Vit C a NAC) zatezuji. Ja jsem napriklad bral NAC 2.4g/den, pouze tyden NAC testu a zacaly mne ledviny bolet. Proto ted jedu maximalne 600mg/den a to take kuli ochrane jater. Kdyz si clovek sem tam da nejake to pivko.. ;-)

Dle me zkusenosti maji doplnky urcity saturacni efekt a po urcite dobe se jejich vliv neprojevuje, respektive neprojevuje tak jako na pocatku. Napriklad at Essentiale, ALC nebo B12. Neni to uplne jednoduche. 

 

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi  a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna... 

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna...

No dobre, Michal, tie

No dobre, Michal, tie doplnky - ja ich beriem presne podla Wheldona a vsetky povinne aj doporucene a uz asi 2 tyzdne, najma doobedu zacinam mat pocit, ze doplnky prestavam znasat na zaludok. Mam pocit ze mi najviac nesedi Bkomplex. Dnes som z nich bola odrovnana niekolko hodin. Uz ma napadlo, ze ci nemam toho vela a ze chlorela je tiez bohaty zdroj vitaminov - viem, ze toto sa da chapat tiez ako reklamny tah, lebo si nepamatam na presne mnozstvo, zeby som sa niekde docitala. Ja som cely zivot uzivala mega bkomplex s postupnym uvolnovanim, teraz mam v tobolkach od Swansona a mozno, ze ten napor na zaludok mi nerobi dobre. Ostatni aky Bkomplex uzivate? 

Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09.

RS od r. 1980. Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09. Od maja 2012 do maja 2013 prerušovaná liečba. Od mája 2013 bez atb a zdravotný stav sa stále pomaly zlepšuje.

Michale to je presne, diky

Michale to je presne, diky za odpoved.

Potvrzuji shodu v projevech deprese, ale od unora 2009 pulzuji TINIDAZOL, ktery je jemnejsi nez ENTIZOL, ale nemohu tvrdit ze deprese je mensi. Spis mam podezreni na male davky vitaminu a take ze na prohloubeni depky mely zasadni vliv jarni zdravotni problemy naseho syna, jednoznacne se vsechny minusy secetly. Zasadne mi nevadi slunce na ktere mohu vychazet, ale nevim zda ramena s vysevem bedaru nemaji souvislost s kontraindikaci doxycyklinu a slunce.

Drzte se! AM 

PS. Dotaz Michale, Ty jsi na neschopence doma? Ja musim "fungovat" protoze vedu firmu, depka ale zafungovala tak, ze sice ve firme jsem, ale v podstate nefunkcni. Chvili mi trvalo si srovnat v hlave, pripustit, ze to je deprese. Ostatne nasazena AD mne vyvedla z pochyb.  

Chronická prostatitida od roku 2004

Chronická prostatitida od roku 2004

injo, ja myslím, že tie

injo, ja myslím, že tie testy "výrazne prekročených" hladín B12 nemusia byť dvakrát smerodajné. Každý orgán má rôzne saturačné kapacity B12tky a mozog je ten, ktorý ich má najmenej dostatočné a práve kvôli nemu a homocysteínu sa B12tky berú. (link pridám, ak sa mi ho podarí nájsť). Stratton to tuším nazýva "skrytý" nedostatok vitamínu B12 a testuje ho pomocou merania hladín homocysteínu a methylmalonátu a nie testovaním samotného B12. Neviem za akých okoloností ste tie testy robili, ale predpokladám, že pred takým testom by bolo treba nechať aspoň 1-2 týždne bez suplementácie vit.B12, aby sa prebytočný vyplavil z organizmu, inak je logické, že budú hodnoty v krvi krátkodobo vysoko nadlimitné.

Čo sa týka užívania doplnkov a problémov z obličkami(ledvinami), k tomu neviem nič viac povedať, stálo by za to založiť to ako tému vo fóre.

Riziká supplementov nie sú v ich mnohonásobne prekračovaných doporučovaných dávkach, ale v kvalite od výrobcov a v rizikách použitých prísad. Preto Wheldon doporučuje v prípade doplnkov ísť za kvalitou, než iba za cenou. A samozrejme, priamo Wheldon tvrdí, že dávkovanie tých vitamínov nie je stopercentne ideálne (a v žiadnom prípade nie pre zdravého človeka) ale pre chronicky chorého a antibiotikami zaťažovaného pacienta je prínos daných vitamínov výrazne vyšší než potenciálne toxicity predávkovania.
 
Evita, čo to je za značka ten "mega bkomplex"? To myslíš ten Balance B-100 ?

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Mega Bkomplex je to znacka

Mega Bkomplex je to znacka jedneho vyrobcu, nechcem uvadzat. su tam vsetky B vitaminy v mnozstve 100mg kazdy, je to s postupnym uvolnovanim, brala som ho roky s urcitymi prestavkami, robil mi dobre, len teraz som ho prestala, lebo je velmi  drahy a pri ostatnych doplnkoch a ked nerobis.... To je asi o tej kvalite co hovori Wheldon. Ale myslim, ze Swanson ma dobru kvalitu, aspon co sa tu pise a aj ich system kontroly kvality sa zda byt ok. aj na cpnhelp ho doporucuju, tak neviem ci to nie je u mna sposobene tym uvolnovanim -postupne/jednorazove z kapsule. Alebo presytenost becka? Ale pri sm by sa to nemalo tak rychlo stat. Este sa pozriem po inych beckach s postupnym uvolnovanim a ak nenajdem nic, tak sa asi vratim k tomu drahemu /niekolkonasobne vyssia cena v dosledku systemu predaja/

Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09.

RS od r. 1980. Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09. Od maja 2012 do maja 2013 prerušovaná liečba. Od mája 2013 bez atb a zdravotný stav sa stále pomaly zlepšuje.

Asi by som prešiel na

Asi by som prešiel na Béčko bez postupného uvoľňovania. Poprípade pri braní produktu s postupným uvoľňovaním znížil dávku - predpokladám, že 100mg zo strattonovej tabuľky je také vysoké práve kvôli predpokladu, že je to jednorazovo uvoľnený B vitamín. Na druhej strane žalúdok a črevá pri predávkovaní reagujú ako prvé, takže môžeš skúsiť znížíť/vysadiť/alebo zmeniť značku a porovnať stav.

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Pockej, no pokud se nepletu

Pockej, no pokud se nepletu tak B12 se uklada jen v jatrech a ne nikde jinde, ne? Navic jeji odbouravani je velmi pomale, v radech mesicu (minimalne 3mesice a vice), nikoliv tydnu (1-2 je hrozne malo). Ted to sakra nemuzu najit.

Pred poslednim testovanim uz jsem ji docela dlouho nedlabal kontunualne, ted tak 1-2 za tyden 1000ug. 

Jinak ja nemuzu uplne souhlasit s  tim, ze megadavky doplnku samy o sobe nejsou rizikove. To riziko zde vzdy je. Ma vlastni zkusenost je takova, ze brani doplnku "presne" podle WP mi delalo zle na ledviny a zaludek. Vzhledem k tomu, ze WP je konstruovan na pacose s RS je treba precijenom zohlednit idividuality. Pote co jsem si ubral na "svou uroven" se to srovnalo. Chci tim rict, ze kazdy si musi najit to svoje a navic u me po urcite dobe doslo k "celkove saturaci" a nepozoroval jsem nejaky efekt, v porovnani s pocatkem brani doplnku. Kazdy jsme jinak sensitivni a na neco jineho, to co se nezuzitkuje  a nekde neulozi se stejne bezuzitku vylouci z tela ven.

 Co se tyce kvality doplnku, tak souhlas. 

 

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi  a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna... 

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna...

nepletieš si tú dlhú

nepletieš si tú dlhú dobu odbúravania s vitamínom D? Ten má polčas rozpadu 30-40 dní. B12tka je rozpustná vo vode, takže prebytky, čo sa nepodarí uskladniť v pečeni, by sa mali z organizmu vylúčiť veľmi rýchlo. A predpokladám, že potom zo zásob v pečeni sa uvoľňuje do krvi a transportuje do cieľových orgánov, kde sa viac-menej okamžite spotrebuje, resp. spotrebuje a následne recykluje na znovupoužitie (tuším metionínový cyklus, neviem to teraz nájsť).

Pokiaľ nemáš v krvi vysoké koncentrácie porfyrínov, v dôsledku ktorých by sa ničili molekuly vit.B12, tak samozrejme nepotrebuješ dopňovať také vysoké dávky. Pri podjazykovom methylkobalamíne treba tiež myslieť na veľmi slabú absorpciu - v najlepšom prípade 2% z danej dávky. Takže tie tisícnásobky doporučenej dennej dávky v skutočnosti nie sú také dramatické.

Čo sa týka ostatných "megadávok" vitamínov, treba pamätať na nasledovné:
1. chronický oxidačný stres dramaticky spotrebováva existujúce zásoby antioxidantov v tele
2. užívanie antibiotík znižuje zásoby antioxidantov, vitamínov a minerálov
3. tie tzv. "megadávky" z WP sú často len mierne nad bežne doporučovanými limitmi a hlboko pod toxickými dávkami (keď dokončím sumarizáciu k tejto téme, hodím ju ako samostatný text). Strattonova tabuľka doplnkov je už trochu drsnejšia ale aj tam sú tie dávkovania stále bezpečné.

To že sa nejaký vitamín u mňa nezužitkuje a bez úžitku vylúči von ma trápi menej, ako keď by chýbal na danom mieste a kvôli tomu som napríklad stratil časť spomienok a pod.

Inak, píšem z vlastnej skúsenosti: bral som ledva 50% dávkovania doporučeného Wheldonom a aj to nie všetko a pravdepodobne to nebol až tak dobrý nápad.

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

"The total amount of vitamin

"The total amount of vitamin B12 stored in body is about 2,000-5,000 mcg in adults. Around 50% of this is stored in the liver.[23] Approximately 0.1% of this is lost per day by secretions into the gut as not all these secretions are reabsorbed. Bile is the main form of B12 excretion, however, most of the B12 that is secreted in the bile is recycled via enterohepatic circulation.[24] Due to the extremely efficient enterohepatic circulation of B12, the liver can store several years’ worth of vitamin B12; therefore, nutritional deficiency of this vitamin is rare. How fast B12 levels change depends on the balance between how much B12 is obtained from the diet, how much is secreted and how much is absorbed. B12 deficiency may arise in a year if initial stores are low and genetic factors unfavourable or may not appear for decades. In infants, B12 deficiency can appear much more quickly.[25]" 

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12

http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/CD_DS4/hypertext/BAAAW.htm

http://www.labtestsonline.cz/static/template/test.prn.aspx?idcontent=761 

 

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi  a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna... 

WP. Mpn. IgG, Cpn - IgG, H. pylori IgG. Proste typickej hypochondr a simulant co dlabe ATB protoze ho to silene bavi a ma radost ze nemuze chlastat. Ida je jen jedna...

hm, tu je zaujímavé

hm, tu je zaujímavé vysvetlenie, prečo sa človek "megadávkami" B12 len tak ľahko nepredávkuje:

http://yarchive.net/med/vitamin_dose.html

>>   Water soluable vitamins are not just stored in the blood plasma, but in
>> all kinds of odd places in tissues. Levels in plasma don't reflect body
>> stores if a large dose is given. On the contrary, you can temporarily
>> have a very high level in plasma, and still have body stores down,
>> because there's a limit to how fast the body can store the vitamin.
>> During that time, your body wastes vitamin that it actually needs. B12
>> is an extreme example: you might have a 2000 mcg storage pool, but if
>> you have a depleted pool, you'll still save only 200 mcg out of a 1000
>> shot. The rest will go out in the urine, but this is no index that you
>> don't need more shots. It only means that mother nature doesn't know
>> about vitamin shots or pills, and didn't give you the kidney resorbtion
>> equipment to deal with big doses. The same kind of thing happens to
>> some extent with all water soluable vitamins. Finding them in the urine
>> after a megadose means absolutely nothing about whether or not they are
>> increasing body pools.

 

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Ale dalej sa pise, ze je

Ale dalej sa pise, ze je potrebne vysoke mega davky na zaistenie potrebnej hladiny vitaminu v tele, a potom stacia uz len udrzovacie davky. To je mozno ten pripad o com som ja aj injeniero pisali. Pocit, ze je dost vitaminov. Zo zaciatku som B12ky priam hltala niekolkokrat denne- , teraz su dni, ze uplne zabudnem, ze B12 existuje v mojej policke. Dalej teoria, ze B12 sa v zaludku vobec neabsorbuje sa mi tiez nezda. Zo zaciatku som nerozpustala B12 pod jazykom, ale prehltala a citila som prinos do par hodin. Urcite nejaka absorpcia tam musi byt. A teraz len rozpustam v ustach, a ani si neuvedomim nejaku zmenu.  Kedze je problematicke stanovit hladinu vitaminov v tele, ja si myslim, ze treba "pocuvat" svoje telo. Ked je mu nieco prospesne, ono si to priam ziada, ked nie, tak ma clovek zle pocity ked to da do seba, a mnohokrat to ma problem aj prehltnut. Tymto vobec nechcem povedat, ze megavitaminy nie. Urcite ano. Len asi nema vyznam sa znasilnovat do niecoho za cenu, ze je potom cloveku zle.

Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09.

RS od r. 1980. Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09. Od maja 2012 do maja 2013 prerušovaná liečba. Od mája 2013 bez atb a zdravotný stav sa stále pomaly zlepšuje.

no hej, ale

no hej, ale sekund.porfýria je proces, ktorý zrejme dokáže likvidovať zásoby vit.B12 rýchlejšie, ako je prirodzené tempo dopĺňania z potravy (2mcg denne). Čo sa týka množstva absorpcie žalúdok vs. podjazykový, niekde nedávno som čítal, že "sa vstrebáva podjazykovo
rovnako zle, ako zo žalúdka".

Takže mi to vychádza nasledovne:
- z orálne podaného vit.B12 sa do krvi vstrebe 1-2% (t.j. z 5000mcg kapsle 50-100mcg)
- z tejto dávky sa do telesných úložíšť uloží 20% koncentácie v krvi, resp. max. 200mcg (takže dajme tomu nech sa uloží 20mcg)
- ďalej mi z inej časti textu vyplýva, že na nazbieranie 2000mcg telesných zásob vit.B12 je treba niekoľko týždňov suplementácie maximálnymi krvnými hladinami.
- a finálne, telesné zásoby vit.B12 sú zrejme limitované nejakými max. 2000-6000mcg a viac vitamínu organizmus proste neuloží.

Každopádne, kto nemá problémy so zvýšeným homocysteínom kvôli sekund.porfýrii, tak určite nepotrebuje také vysoké množstvá. Sarah na začiatku brala 4x5000mcg denne, neskôr iba 1x5000mcg a predpokladám, že v súčasnosti berie B12tku iba sporadicky. Na druhej strane, ak je niekomu počas liečby príšerne zle, tak je určite bezpečnejšie zvýšiť dávky vitamínov, než statočne trpieť.

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

sarah pise: Vitamin B12

sarah pise: Vitamin B12 injections once weekly for 3 months, then monthly for the duration of continuous treatment. (There is now evidence that oral B12 is satisfactorily absorbed, except in patients with pernicious anaemia. High dose supplementation is recommended.)

V kazdom pripade, mam doma injekcie B12, tak ich nejdem skladovat. 

Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09.

RS od r. 1980. Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09. Od maja 2012 do maja 2013 prerušovaná liečba. Od mája 2013 bez atb a zdravotný stav sa stále pomaly zlepšuje.

Pre prípad, že to niekto

Pre prípad, že to niekto v príručke prehliadol:

http://chlamydie.info/node/3019 

Vynálezcovia patentu zistili u pacientov s aktívnou systémovou infekciou C.pneumoniae existenciu protilátok proti rôznym metabolitom biosyntézy hemu, ako aj proti vitamínu B12 (cobalamin), ktorý je molekulárne podobný týmto metabolitom. Protilátky sú primárne IgM; je to podobné jako protilátky proti MOMP chlamydie pneumoniae u pacientu s mnoha symptomy.......Prítomnosť protilátok proti vitamínu B12 môže mať ako funkcionálny dôsledok zníženie množstva biodisponibilného vitamínu B12. Takto, chlamýdiová infekcia môže spôsobiť predtým nerozpoznaný sekundárny nedostatok Vitamínu B12. Podávanie veľkých množstiev vitamínu B12 (1000 až 5000mcg) (napr. parenterálna kobalamínová terapia) vytvorí veľké množstvá vitamínu B12 k dispozícii na viazanie s receptormi protilátok príbuzných vitamínu B12 a teda nasýtenie týchto anti-B12 protilátok a zvýšenie množstva biodisponibilného cirkulujúceho vitamínu B12. 

WP od 05/2008.Mycopl.Pn,Cpn, reaktivované EBV,Pseudomonas aeruginosa.CFIDS.Kvôli častým zhoršeniam počas liečby pridané opatrenia proti sekund.porfyrii. Od apríla do júna 2009 dočasne preruš.WP kvôli ATB liečbe Pseudom.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

Ja to tak vidim, ze

Ja to tak vidim, ze doplnovanie vitaminov zavisi od momentalneho stavu. Ked sa pridavaju atb a pocas a po pulzoch je zvysena potreba vitaminov a antioxidantov , a vtedy asi treba ist na maximalne davky. V case relativneho "kludu", ked nie su ataky porfirinov asi staci mierne znizit vitaminy. Kazdy to asi citi. Prve upozornenie, ze je niecoho vela ide cez zaludok, hoci zaludok hlasi aj porfiriny. Je to tazke. Tu jedine plati, ze kazdy sa musi odpozorovat  co mu kedy robi dobre a co velmi nie, a kedy kolko, ci znizenie pomoze, alebo naopak pohorsi a to iste plati o zvyseni. Je pravda, ze nadbytok vo vode rozpustnych vitaminov sa vyluci, ale je s tym zatazeny vylucovaci system-oblicky, ktory je uz dost zatazeny atb. Ak sa da, tak treba trochu pomoct a zbytocne nezatazovat, ak je pocit, ze je niecoho nadbytok.  Ja si mYslim, ze sa mi podarilo vyriesit tie moje zaludocne problemy. Davam si kazdy druhy den bkomplex a v pohode. Hoci Wheldon pise 2xdenne bkomplex, ale zrejme fakt len ked je zle. Cize s tym nemozem suhlasit, ze WP je robeny pre pacientov s RS. U nich, ako u kazdeho, dojde v urcitom okamihu k saturacii vitaminov a treba davky znizit. A co je to RS? Je to tiez len chlamydiova infekcia/ak zaberaju atb/, kde tie svine napadli CNS, okrem dalsich casti tela. A porfiriny su neurotoxiny, takze u kazdeho, u koho sa prejavi porfyria, je tam hrozba poskodenia CNS - ono aj mnohi pisali, ze nevedia co sa snimi deje - meravenie, brnenie..., a vtedy treba okrem protiporfirickych opatreni urcite zvysovat antioxidanty aj vitaminy na maximalne davky, mozno aj kratko mierne ich zvysit..

Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09.

RS od r. 1980. Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09. Od maja 2012 do maja 2013 prerušovaná liečba. Od mája 2013 bez atb a zdravotný stav sa stále pomaly zlepšuje.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k