Vitamín B12

zdroj: http://www.cpnhelp.org/b12_benefits_and_methods_

Informácie o výhodách vitamínu B12 

Prostredníctvom výskumu vykonaného našimi členmi (pozn: cpnhelp.org) sme zozbierali nasledujúce informácie o výhodách, formách a metódach podávania vitamínu B12

Sarah:

Pohľadala som info o B12 náplastiach - http://www.b12patch.com/product.html

To čo ja beriem podjazykovo je cyanocobalamin a nie methylcobalamin. Cyanocobalamin sa premieňa v tele na methylcobalamin, takže by možno bolo rozumné skrátiť ten proces. Keď tieto látky nechávate rozpustiť v ústach, sú absorbované v ústach alebo v pažeráku, takže sa nedostanú do kontaktu so žalúdočnými kyselinami. Predtým som mávala B12 injekcie, ale prísun energie z nich nevydržal dlhodobo, takže som začala brať každý deň tabletky, čo mi pripadalo viac zmysluplné.

Náplasť vám dá 1000mcg cyancobalaminu za týždeň. Momentálne beriem 4x 5000mcg methylcobalaminu denne a jednoznačne cítim prínos. A navyše mám rada tú chuť...

Užívam 5000 mcg methylcobalaminu B12 buď od Source Naturals alebo Jarrow formula. Ten prvý je menší, u toho druhého mám rada jeho chuť. Rozdiel skutočne prinášajú, istú dobu som brala 4 za deň, proste ako experiment: http://www.cpnhelp.org/neural_ectoderm_and_my_ha (mmichal: Sarah v tom blogu písala, že keď začala brať 5000mcg methylcyanocobalaminu, tak po 3 mesiacoch spozorovala výrazné zlepšenie rastu vlasov a taktiež zlepšenie funkcie mozgových buniek)

Asi nie každého bude zaujímať ako veľmi dokáže podporiť dĺžku vlasov, ale rovnako dobre účinkuje na nervovú sústavu (neural ectoderm). Musíte tabletku rozpustiť v ústach, alebo rozhrýsť a kúsky prehltnúť. Ak sú absorbované kdekoľvek skôr než sa dostanú do žalúdka, efekt bude rovnaký, podľa DW. V minulosti som ich pracne nechávala rozpustiť a brala som si vždy jednu ďalšiu navyše, ak som omylom jednu prehltla, teraz proste šetrím peniaze a už to neriešim.

2,5 mikrogramu je odporúčaná denná dávka B12 u normálnych ľudí. Každý, s výnimkou vegánov, ju takmer vždy získa v rámci normálnej stravy. Každý z nás tu, nie len ľudia s MS potrebujú viac než toto, ale bohužiaľ zdá sa, že väčšina neurológov má k vitamínom zrejme nedôveru/neznalosť, takže nikdy mi to ani len neodporučili (but unfortunately most neurologists seem to be rather vitamin challenged so it was never even suggested to me)

Môj všeobecný lekár mi ponúkol týždenné injekcie s 1000mcg cyanocobalaminu, ktoré mi dodali energiu na nasledujúcich niekoľko dní. Nakoľko je ale B12 vitamín rozpustný vo vode, dospela som k názoru, že ho potrebujem každý deň, takže som začala s doplňovaním v medzidňoch. Napokon, pretože som nenávidela chodiť tak často na chirurgiu/ošetrovňu (surgery), prestala som a spolieham sa výlučne na doplnkové dodávanie.

Osobne si nemyslím, že náplasť dodávajúca 1000 mcg cyanocobalamínu týždene je dostatočná pre niekoho s MS, ale tak ako ja a moje týždenné injekcie u môjho všeob.lekára, môžete vždy takisto doplnkovať, ale .............. plus stojí to príliš veľa...(preloží niekto? I don't personally think that a patch supplying 1000 mcg a week of cyancobalamin is enough for someone with MS, but like me and my weekly shots at my GP's, you could always supplement as well, but that's kind of defeating the object plus costing too much.....)

Mark

B12 produkty - je množstvo lacných spôsobov ako získať dostatok B12 a je to len otázka osobného výberu a sumy ktorú chcete utratiť.

Trochu základných informácii:

 • denne sú požadované 2 mikrogramy B12. B12 je dôležitý na podporu nervov.
 • 1% z podjazykovej tabletky sa dostane do krvného obehu prostredníctvom sliznice pod jazykom (toto sa dosiahne u väčšiny pacientov, niektorí zvládnu dokonca aj viac).
 • B12 je vodou rozpustný a akýkoľvek prebytočný B12 je vylúčený z tela.

Produkty, čo sú k dispozícii:

 • Tabletky (Lozenges) s obsahom 1mg až 5mg dajú bohato vitamínu B12 a sú lacné. Výber sa riadi často chuťou produktu, keďže je to dôležité pre pohodlné užívanie.
 • Náplaste - jednoduché na používanie, ale omnoho drahšie než orálne produkty
 • Microdots (mikrogranule?) - 500 mikrogramov - sú veľmi lacné a keďže sú veľmi malé, malo by byť jednoduché ich držať pod jazykom, až kým sa úplne nerozplynú.
 • Tekuté (5mg v 5 ml) pre ľudí, čo nemajú radi tablety pod jazykom.
 • Injekcie - dávajú okamžité zvýšenie B12 hladín, ale nie sú o nič efektívnejšie než oralne produkty, ak sa jedná o dlhodobú suplementáciu.

Takže si vyberte a zaplaťte

Lexy

(nezaujímavé)

 

 

Poznámky mmichal:

--------------------------

Pridám ešte zopár ďalších užitočných informácii, ktoré mi v článku na cpnhelp chýbali:

 

Ďalšie info o vit.B12

http://www.vitamins-supplements.org/vitamin-B12-cyanocobalamin.php

zdroje vitamínu B12 v potravinách:

 • pečeň (játra) - najvýznamnejší zdroj
 • tuniak (nevhodné pri sekudnárnej porfýrii kvôli tryptofánu)
 • syr (mliečne výrobky nie sú vhodné pri sekundárnej porfýrii kvôli laktóze)
 • jogurt
 • vajíčka
 • v princípe všetky živočíšne produkty

Prejavy nedostatku vitamínu

 • únava
 • slabosť
 • nevoľnosť
 • zápcha
 • plynnatosť
 • strata apetívu
 • strata váhy
 • psychologické problémy
 • neurologické problémy,..

Predávkovanie

- vitamín B12 je považovaný za bezpečný a netoxický. Neboli identifikované žiadne toxické alebo nežiadúce efekty pri braní vysokých dávok vitamínu B12 v jedle alebo z doplnkov.

 

Úryvok zo Strattonovho patentu ohľadom sekundárnej porfýrie

(United States Patent 6884784, adr. napr. tu http://www.freepatentsonline.com/6884784.html)

Bolo zistené, že jedným z významných efektov sekundárnej porfýrie u niektorých pacientov je produkcia IgM a IgG protilátok proti coproporphyrinogenu-III. Tieto protilátky krížovo reagujú s Vitamínom B12 (cobalamin) a môžu tak spôsobiť jeho nedostatok. Doplňovanie vitamínu B12 (napr. parenterálnou cobalamínovou terapiou) môže tento deficit zmierniť .

...

Vynálezcovia (pozn: myslené Stratton a spol) zistili u pacientov s aktívnou systémovou infekciu C.pneumoniae existenciu protilátok proti rôznym metabolitom biosyntézy hemu, ako aj proti vitamínu B12 (cobalamin), ktorý je molekulárne podobný týmto metabolitom. Protilátky sú primárne IgM; .... Prítomnosť protilátok proti vitamínu B12 môže mať ako funkcionálny dôsledok zníženie množstva biodisponibilného vitamínu B12. Takto Chlamýdiová infekcia môže spôsobiť predtým nerozpoznaný sekundárny nedostatok Vitamínu B12. Podávanie (napr. intramuskulárne - do svalu) veľkých množstiev vitamínu B12 (1000 až 5000mcg) (napr. parenterálna kobalamínová terapia) vytvorí veľké množstvá vitamínu B12 k dispozícii na viazanie s receptormi protilátok príbuzných vitamínu B12 a teda nasýtenie týchto anti-B12 protilátok a zvýšenie množstva biodisponibilného cirkulujúceho vitamínu B12.

(pozn.mmichal: dodám, že coproporphyrin-III nie je vodou rozpustný porfyrín a teda sa z tela nevyplavuje močom. Naopak, putuje cez enterohepatálny systém (pečeň, vylúči sa do žlče, a s ňou do stolice), pričom pred vylúčením z tela sa veľká väčšina z neho znovu vstrebe do krvi (!), takže funguje prakticky v uzavretom kolobehu. A logicky, pokiaľ je v krvi, tak imunita bude naďalej produkovať protilátky, ktoré zároveň omylom zlikvidujú aj vitamín B12)

 

A ďalej poznámka strattona ohľadom nedostatku B12 a homocysteínu,

napríklad tu: http://www.cpnhelp.org/secondaryporphyria

Po dlhé roky bol vitamín B12 podceňovaný len ako vitamín na liečbu anémie. Prakticky žiaden výskum nebol urobený o tom, čo by tento vitamín mohol urobiť pre ne-anemických ľudí. Ukazuje sa, že môže urobiť mnoho. Nové štúdie ukazujú, že správne množstvo B12 môže chrániť pred demenciou, posilniť imunitný systém, udržiavať nervy, regenerovať bunky a mnohé ďalšie. B12 vzbudil pozornosť, pretože znižuje homocysteín a chráni pred atherosklerózou. Je tiež životne dôležitý pre udržiavanie metylačných reakcií (methylation reactions), ktoré opravujú DNA a predchádzajú rakovine. Jedna z rozhodujúcich oblastí pôsobenia B12 je mozog. Nie je prekvapujúce, že u ľudí s nedostatkom B12 sa vytvárajú mentálne poruchy. Vitamín je kriticky dôležitý pre syntézu alebo využívanie dôležitých neuro-faktorov, zahŕňajúcich monoamíny, melatonin a serotin. Navyše B12 je absolútne dôležitý pre funkciu a údržbu nervov samotných. B12 prispieva k mozgovým funkciám znižovaním homocysteínu. Homocysteín je toxický vedľajší produkt methionínového metabolizmu, ktorý môže poškodiť neuróny. Čo je dôležité, homocysteín narušuje metylačné reakcie kriticky dôležité pre činnosť mozgu. Štúdie ukazujú, že ľudia so zvýšeným homocysteínom nemôžu myslieť.

(pozn.mmichal: z vlastnej skúsenosti začínam mať podobrzenie, že ten tzv. „brain fog“ (mozgová hmla) môže súvisieť hlavne s porfyrínmi v krvi a nedostatkom vitamínu B12, pretože klasické antioxidanty mi proti tomu prakticky vôbec neúčinkujú, naproti tomu po B12-tkovej injekcii bol ústup brain fogu veľmi rýchly a výrazný)

 

 

Powered by Drupal - Modified by Danger4k