Roztrúsená skleróza: infekčný syndróm s účasťou Chlamydophila pneumoniae

Originál http://www.cpnhelp.org/multiple_sclerosis_an_inf

Roztrúsená skleróza: infekčný syndróm s účasťou Chlamydophila pneumoniae

Autormi článku sú Stratton a Wheldon, dvaja lekári, ktorých liečebné protokoly a komentáre sa objavili na týchto stránkach (www.cpnhelp.org). Tu je jeho abstrakt, keďže autorské právo k celej citácii prináleží časopisu.

Trends Microbiol. 2006 Sep 21; Multiple sclerosis: an infectious syndrome involving Chlamydophila pneumoniae. (link)

Stratton CW, Wheldon DB.

Department of Pathology, Vanderbilt University Medical Center, Nashville, TN 37232, USA.

Koncept autoimúnnej myelinopatie ako primárnej príčiny roztrúsenej sklerózy je problematický. V mozgu s RS je pozorovaná vaskulitída, jednak vnútri lézií a tiež v priľahlej normálne vyzerajúcej bielej hmote. Prvou známkou pri akútnom relapse je náhle, systematické odumieranie oligodendrocytov; zápalové odstraňovanie nepodporovaného myelínu sa zdá byť až sekundárnym procesom. Alternatívne vysvetlenie týchto zistení je, že práve oligodendrocytová infekcia mohla byť vyvolávačom zápalovej odpovede. Roztrúsenú sklerózu sprevádzajú mnohé patogény, vrátane Chlamydophila (Chlamydia) pneumoniae. RS môže byť infekčný syndróm, v ktorom u skupiny pacientov hrá rolu C.pneumoiae. V článku sú rozoberané mechanizmy, ktorými takáto kryptická infekcia môže vytvárať vzplanutia a remisie a nakoniec progresívne chorobné stavy.

PMID: 16996738 [PubMed – komentár vydavateľa]

Kľúčom tejto štúdie je dôkladný a dobre zdôvodnený sled myšlienok, ktorý umožňuje pochopiť možnosť CPn ako príčiny MS. Tu je ukážka toho, čo je k dispozícii v plnej citácii:

„Bolo ukázané, že C.pneumoniae bola in vitro schopná infikovať ľudské mozgové mikrovaskulárne endoteliálne bunky vedúc tak k zmene spojivových komplexových proteínov.[40] Táto zmena naopak napomáha presunu monocytov cez tieto Chlamýdiou pneumonia infikované endothelialne bunky [41]. Týmto spôsobom, infekcia na úrovni cievneho vybavenia CNS môže byť kľúčovým spúšťacím faktorom v patogenéze neurodegeneratívnych chorôb [40-42]" koniec citátu.

Keď raz človek pochopí ako CPn pôsobí v ľudskom tele, stane sa zrejmé, že CNS môže byť infikovaný, a ak sa to stalo, tak ako sa to deje v ostatných častiach tela, je možné zlyhanie tela v snahe zbaviť sa organizmu a objavila by sa kaskáda zápalových udalostí a bola by minimálne trochu podobná MS, zápalovému ochoreniu CNS neznámeho pôvodu. Tento článok je hoden pozornosti a prečítania pre potenciálnych ošetrujúcich lekárov, nakoľko prezentuje model jasne a dôkladne.

Powered by Drupal - Modified by Danger4k