Zulbex

Dobrý den,

Beru Wheldona na CTR (Minocyklin místo Doxy, jinak stejné). Kvůli žaludeční nemoci beru z gastra lék Zulbex. Není to antacidum, ale inhibitor protonové pumpy, který má dlouhodobě na celý den snižovat kyselost žaludku. Neobsahuje vápník a hořčík jako antacida. Mohlo by celodenní snížení kyselosti žaludku nějak narušit vstřebávání ATB ? Bylo by lepší zachovávat 2 hodiny odstup od ATB nebo lék nebrat vůbec ? Samozřejmě jsem se ptal několika lékařů a lékárníků, ale podali mi úplně protichůdné informace. 4 lékaři - každý z nich tvrdil něco úplně jiného než ostatní 3. Rozumí tomu zhruba stejně jako léčení chlamydií. Na internetu se mi ani za týden nepodařilo zjistit nic. Nemá o tom někdo náhodou nějaké informace ?

 

Ahoj, je 100% jasny, ze leky

Ahoj,

je 100% jasny, ze leky jsou delane tak, ze se bud rozlozi v zaludky (za pomoci bezne kyselosti)  nebo jsou v ochranne kapsli ktera prekona dane nehostinne prostredi a rozlozi se az ve streve kde vypusti pozadovanou latku do krve pres strebavani ze streva (coz delaji vsechny leky)

Takze ano kyselost zaludku ma zasadni vliv na vstrebavai, rozklad apod leku! Proto se z logiky veci nektere veci berou s jidlem, nebo pred jidlem (ale to i z duvodu snasenlivosti, reakcema s dalsima latkama - casto s vapnikem u atb apod, mlekem apod)

 

rozhodne zachovat odstupy a leky rozlozit...

bud jsou lekari trubky nebo nerozumim proc ti to nikdo nevysvetli, je to zcela jednoduche a logicke... nebo mozna jen "neposlouchas".. netvrd zas ze doktori nicemu nerozumi.. je mnoho doktoru co vecim rozumi, vzdelavaji se a delaji i vyzkumy (a vetsina vyzkumu a podlozeno datama je prave od vedeckych pracovniku ve zdravotnim oboru!!!)

Asi hledas na internetu spatne... ale internet je pln vseho..

watch my profile

Díky za odpověď. Psal jsem

Díky za odpověď. Psal jsem upřesňující dotaz, ale jeho zobrazení zde nevidím, takže ho napíšu znovu. Možná to pomůže i dalším lidem,     protože Zulbex je prý často předepisovaný lék.  Lékaři na gastru i lékárník se shodli v tom že tento lék snižuje kyselost zcela rovnoměrně po celých 24 hodin denně,  zachování odstupu od ATB by tedy nemělo smysl.  Pokud lék nebudu brát, budu prý mít žaludeční vředy, což bych klidně risknul, vzhledem k tomu že Chlamydie mi úplně zničily život. Je ale logické, že bych k tomu musel mít silný důvod. Vůbec nechápu proč se o snížení vstřebávání ATB nepíše ani slovo v příbalovém letáku Zulbexu, když jsou tam podrobně vyjmenovány interakce s léky užívanými nesrovnatelně méně často než ATB. Na internetu jsem přečetl více než 100 článků o interakcích ATB s jídlem a jinými léky. Pořád se tam dokola  opakuje o časovém odstupu od antacid vzhledem k obsahu vápníku - hořčíku - hliníku. Mechanismus působení Zulbexu je ale úplně jiný než u antacid, je to inhibitor protonové pumpy, tyto minerály neobsahuje.  Jde jen o snížení kyselosti. Lékař na gastru mě odkázal na lékaře, který mi předepsal ATB, ten zas prohlásil že to musí rozhodnout lékař na gastru. Přehazování problému z jednoho na druhého, to už jsem zažil víckrát a nikdy to k ničemu nevedlo. Existují nějaká jednoznačná fakta o tom že Zulbex významně snižuje vstřebávání ATB ?

 

 

 

.

 

Nevím, co vše je v příbalovém

Nevím, co vše je v příbalovém letáku, ale tady bývají dost podrobné informace o lécích (v tomto případě zvlášť farmakokinetika a farmakodynamika). Pokud nenajdeš ani tady, tak ještě existují drug interaction checkers. Nebo jako poslední možnost napsat přímo dotaz výrobci.

http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php?data[code]=157141

Zulbex a snížení kyselosti v

Zulbex a snížení kyselosti v žaludku by na vstřebávání ATB nemělo mít významný vliv (alespoň ne na ty základní jako doxy, azi, klari, ciplo). Alespoň 2 hod. odstup mezi léky určitě dodržovat. Brala jsem zulbex s ATB (oboje předepisoval jeden lékař), vliv na účinnost ATB jsem nezaznamenala, ale jinak zulbex s ničím nepomohl (bolesti v trávicí soustavě, neustálá neuzea) a s dlouhodobým braním spíš mírně celkový stav zhoršoval.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k