Výzkum v oblasti bakteriofágů

Zaslechl jsem na ČRo dlouhou reportáž v pořadu Leonardo+ o výzkumu bakteriofágů (specifický druh virů) jakožto alternativy k antibiotikům.

https://plus.rozhlas.cz/viry-ktere-usmrcuji-bakterie-bakteriofagy-mohly-...

Jako příklad hostitelských bakterií (cílů terapie) zmiňovali E.Coli a okrajově nějaké další klasické bakterie. (Další prameny zmiňují zlatého stafylokoka.) Tak mě napadlo, jestli by to nešlo rozvést i pro Spirocheta Borrelia, případně CPn. A samozřejmě nejsem zjevně první, koho to napadlo - ale je to zřejmě dodnes spíš vzdálená naděje až chiméra.

https://www.linkedin.com/pulse/phage-therapy-borrelia-strains-wojciech-p...

https://www.lymediseaseaction.org.uk/wp-content/uploads/2016/10/Jinyu-Sh...

https://www.phagetherapycenter.com/pii/PatientServlet?command=static_lyme

https://www.mdpi.com/1999-4915/8/4/99/htm

V té rádiové reportáži několikrát zopakovali, jak je super, že konkrétní kmen fágů likviduje jenom úzké spektrum konkrétních kmenů bakterií - postrádal jsem zmínku, že to zároveň znamená, že oproti širokospektrálním ATB bude potažmo případná fágová terapie vyžadovat přesnější určení útočící bakterie = náročnější laboratorní testy (patogen izolovat a pořídit nějaký DNA fingerprint?) Zrovna u Borelií a CPn mají standardně používané sérologické testy podle některých autorů desítky procent falešně negativních výsledků, a obecně stanovení diagnózy je problém. Nabízí se nápad, nasadit spekulativně více kmenů terapeutických fágů, pro pokrytí širšího spektra kmenů konkrétního druhu bakterie. Nojo, ale nespecifické problémy jako únavu, stěhovavé otoky nebo neuro-příznaky způsobuje dokonce široké spektrum různých druhů bakterií, koinfekce budou spíš pravidlem než výjimkou... Čili optimálním pacientem je někdo na smrtelné posteli, s jasně patrným ložiskem infekce, ze kterého lze odebrat vzorky, ty kultivovat, určit kmen, s trochou štěstí je pro konkrétní kmen bakterie k dispozici "fágová vakcína" (= namnožené fágy v dostatečném množství) - kolik času takový postup zabere? Zatímco u ATB prostě rovnou zkusíte nasadit něco širokospektrálního (máte na výběr pár poměrně běžných druhů ATB) a je slušná šance, že to vezme hezky z jedné vody načisto... kobercově ty bakterie vybombarduje, bez ohledu na druh a kmen.

V rádiové reportáži také není zmíněno, že ne všechny fágy způsobují rozklad/destrukci (lysaci) hostitelské bakterie. Je zřejmě spousta druhů virů z kategorie bakteriofágů, které dokážou bakterii napadnout, ale nezpůsobí nutně její smrt. Dokonce mají zřejmě bakterie některé fágy natrvalo zabudované ve své DNA (jedna bakterie třeba i více druhů) - za normálních okolností jako nenápadné černé pasažéry. A některé takové latentní fágy lze laboratorně "indukovat" (zviditelnit, aktivovat) konkrétními chemikáliemi či léky... A také se zřejmě fágy podílejí na horizontálním přenosu genů mezi bakteriemi = způsob přenosu genetického materiálu mezi jedinci a kmeny - alternativa křížení, jak ho známe u mnohobuněčných organismů. (Jakožto užitečný doplněk náhodných mutací v procesu evoluce.)

já spíš aktuálně věřím na

já spíš aktuálně věřím na kurkumin. Momentálně jsem si toho opravdu hodně a opravdu do hloubky nastudoval o imunologii a zánětu a píšu o tom vědecký článek. Chlamydie se dokáží schovat do monocytů a makrofágů, infikovat endotelové buňky i mozkové buňky atd, a aby uvnitř těch buňěk mohly přežít, tak manipulují imunitní systém, např. interferují s NF-κB signální cestou, způsobují posun od Th1 k Th2 imunitě, zabraňují apoptoze atd. Je to komplikované a ne ještě úplně prozkoumané

https://core.ac.uk/download/pdf/10902918.pdf

Kurkumin je schopen tuto rozvrácenou imunitu navrátit zpět

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/

https://link.springer.com/content/pdf/10.1186%2Fs13008-015-0012-z.pdf

(ty článeky jsou příliš technické i běžné doktory, natož tak pro laiky)

to však nejsou jediné efekty kurkuminu, je to opravdu zajímavá rostlina

------------------------

moje osobní zkušenost s čajem Kurkuma + Zázvor + Černý pepř atd. od firmy Sonnentor, která sídlí tady kousek od nás na Jižní Moravě v Čejkovicích, a kde si to přímo kupuju

https://www.sonnentor.com/cs-cz/eshop/caje/chai-a-korenene-caje/jemny-ku...

je taková, že je to účinnější než antibiotika. Hodinu po vypití čaje bolest v krku (kde je nejmasivnější ložisko chronické chlamydie) a silné herxy.

 

Jaccku, ty herxy citis po

Jaccku, ty herxy citis po vypiti caje v klasickem mnozstvi? Tj jeden pytlicek cca 1x denne? 

Chronický únavový syndrom od 10/2018, Mycoplasma (IgM, IgA); Borelie, EBV, CMV, Cpn, Anaplasma (IgG). 

já jsem si ty čaje koupil asi

já jsem si ty čaje koupil asi 4 druhy - thymiánový, zázvorový a pak ten kurkumový mix a pak ještě sléz. První den jsem vypil ráno kurkumu, v poledne thymián a večer zázvor, a druhý den tak nějak podobně a pak začaly herxy (bolesti v krku, zhoršení mozkové mlhy a únava jako po metronidazolu). Trochu jsem s tím experimentoval a myslím že nejučinnější z těch čajů byl ten kurkumový sen. Pokud se rozhodneš užívat kurkumu, tak pozor na to, že se to musí užívat spolu s pepřem, jinak se nevstřebává. Výhoda tohoto mixu je, že už má všechno v sobě. Osobně bych to zkusil pít tak 2-3 denně jednu čajovou lžičku směsi.

tak jsem znovu dělal

tak jsem znovu dělal experimenty, který z těch čajů to dělá a mám naprostou jistotu, že tymián. Kurkuma a zázvor jsou dobré taky, ale tymián je naprostý masakr. Účinnější než metronidazol

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k