Trošku historie "Léčba chlamydiových infekcí" v TV

www.ceskatelevize.cz/pub/reporterict/204-452-80124-0013.doc‎

Přepis televizního pořadu z června 2004

Mnoho se zas tak moc nezměnilo... no přeci jen, se mnou to šlo dál s kopce, kamerám jsem se tenkrát vyhnul, chtěli mi natáčet hrnce v kuchyni, domácí to odmítla, v kanceláři se toho bál zase velký šéf, měl strach, že by to bylo něco proti němu, park u potoka se nelíbil zase redakci, tak tam byl někdo jiný, hlavní protagonistka je na tom stále stejně, ten pán nevím, já jsem léčbu letos ukončil a uvidíme, co bude dál... vyskočilo to na mne v Googlu a mne napadlo, je to právě 9 let, bylo mi mizerně, dva roky po povodních, před kterými mi ty mrchy čistě náhodou našli v rámci pátrání proč pořád sípám, hluchnu, blbnu, houpe se mi zem pod nohama, bojím se přejít ulici, třeští mi hlava od bolesti ucha, kazí se zuby, bolí celý člověk, berle oporou byly a vzteklí řidiči na mne na přechodu řvali, jestli by to nešlo pomaleji, když jsem se bál udělat v bolesti o berlích krok... dle rtg. a KO a podobných cárů papírů z laboratoří hypochondr a to mělo být ještě hůř...

Ahoj Jane, jen mě napadá, jak

Ahoj Jane, jen mě napadá, jak tak čtu tvůj příspěvek, že start mých problémů je vlastně ve stejném čase, cca rok po povodních.... Možná jsem paranoidní, ale myslím, že to může mít nějakou souvislost... rozmnožení a promořenost bakterií a rozšíření a následná neléčba a posléze chronicita..

Je někdo další, komu se také v době po  povodních v r. 2002 rozjely vážné zdravotní problémy a předtím byl v pořádku? Myslím, že v tom mohou mít prsty i komáři, kteří se v té době nebezpečně namnožily a přenášely pak  různé mutace infekcí...

Na wp od 6/7/2007- do 15.12.2007 Azi,Doxy, Enti, pokrač. od 7.5.2008 (chlam.pozitiv.), hraniční autoimunitu, rozmazané vidění, pálení kůže, motolice, bolesti v zádech a kloubech, únavový syndrom, střevní potíže, cyberchondrie :-),od 1

Nejsem přímo ten případ, ale

Nejsem přímo ten případ, ale ležela jsem v nemocnici s paní, která po povodních kompletně ochrnula. Řekli jí, že příčinou byla infekce. Jaká, to nikdo netuší. Kdoví, co se v tom prostředí pak šíří za mrchy. Zatopený septiky, pochcípaný zvířata,.....

Povodně sa tím nemají nic

Povodně sa tím nemají nic společného, v roce 2002 jsem byl už v háji zeleném, to že TV pořad se konal dva roky po povodních byla náhoda, mně našly chlamydie před povodněmi, já pátral za co všechno ty mrchy mohou, protagonistka pořadu ve SZÚ měla potvrzené vysoce pozitivní chlamky plicní a objevila článek Latentní infekce chlamýdiemi je pravděpodobně příčinou velmi širokého spektra onemocnění lidské populace viz http://www.chlamydie.info/node/2418 a nějak pak tuším to pan Ing. Bazala zpunktoval s tou televizí. A tak se to nějak dostalo do podvědomí lidí, kteří si to začali spojovat s povodněmi ještě v paměti živými. Nicméně, kdo byl již chlamydiemi stižen, komáři a plísně po povodních ho mohli dorazit, takže to pak vypadá, jakoby choroba přišla s povodněmi, ale ona tam již mohla léta dřímat, jen s komárem přišel najaký další vir nebo tak podobně a imunitní systém to už prostě nezvládl, prostě přetekla ta pověstná poslední kapka...

Nicméně jsem na tom chěl jen ukázat, že je to už 9 let od první televizní vlaštovky a vůbec nic se nezměnilo, místo aby se slovutní profesoři a docenti starali, dodnes tvrdí, že chronické infekce nejsou a basta! Kolik těch povodní ještě bude, než to někomu dojde, že nejen leptospiry jsou...

Než se to ztratí... www.ceskatelevize.cz/pub/reporterict/204-452-80124-0013.doc‎

 

"Léčba chlamydiových infekcí

Eva HRNČÍŘOVÁ
Chlamydie jsou jedny z nejrozšířenějších mikroorganismů v přírodě. Podle některých teorií ale mohou přesto u člověka vyvolat vážná onemocnění. Ačkoliv se tato pohlavní infekce většinou vyléčí antibiotiky, někteří lékaři se domnívají, že neléčené chlamydie se mohou podílet na vzniku plicních nemocí nebo i rakoviny. Problém je ale v tom, že lékaři běžně pacienty na vyšetření, které by chlamydie odhalilo, neposílají. Nemocní o něh musí požádat sami. Tak tomu bylo i u Dany Volfové nebo Antonína Pinky. O chlamydiích se dověděli náhodou na Internetu. A nebýt toho, zřejmě by dodnes nikdo nevěděl, jak je léčit. Více už reportérka Iva Bartoňová.

Dana VOLFOVÁ
Vypadalo to tak, že jsem mívala takový závratě, slabosti, bolesti kloubů, zad, vlastně takový jako, když člověk je po nějaký ošklivý angíně nebo tak, hrozně unavená, silná únava, slzení očí, vyschlo v krku. Takový opravdu jako, že máte chuť jenom ležet, že se vám nechce vůbec nic dělat a závratě.

Antonín PINKA
Od roku 1992 jsem padal na zem. Šel jsem se psem ven, já jsem spadl. Infúzní léčba, nulovej výsledek. Léky, nulovej výsledek.

Dana VOLFOVÁ
Na neurologii zjistili, že jsem úplně v pořádku, že mi z neurologickýho hlediska nic není. Tak mi pan doktor v podstatě řekl, že jsem v kritickým věku, že ženy v tomhle věku mají prostě problémy a zveličujou je a tím jsme spolu poměrně rychle skončili.

Iva BARTOŇOVÁ
Paní Volfová žije celý život v Praze, pracovala v reklamě a nikdy nebyla nemocná. Pan Pinka bydlí v Olomouci a celý svůj život spojil se zvířaty. Vůbec se neznají, ale mají hodně společného. Jsou to náhlé zdravotní problémy. Jejich příčinu nebyli lékaři dlouho schopni určit.

Antonín PINKA
Můj bývalej kolega, kterej se zabýval jako výzkumem chlamydií, on mi volal a já říkám: "Emile, mně je furt špatně, mně je strašně zle, já už nevím, co mám dělat." On říkal: "Ty máš ..., nechal sis udělat vyšetření na chlamydie?" A já říkám: "Ježišmarja, co to je?" Tak jsem si nechal udělat vyšetření na ty chlamydie a oni se zhrozili.

Iva BARTOŇOVÁ
Co vám řekl ten obvodní lékař, když jste chtěla to vyšetření?

Dana VOLFOVÁ
V podstatě nám dál, my jsme tam byli s manželem, a v podstatě mi dával najevo, že si hrozně vymejšlím, že jsem vlastně takovej hypochondr, kterej si vymejšlí a kterej svý snad i klimakterický problémy svádí na všechno možný.

Iva BARTOŇOVÁ
Vy jste ji tam sám poslal nebo si o to musela ...?

bývalý lékař Dany Volfové
Já jsem ji poslal.

Iva BARTOŇOVÁ
Aniž si o to ta pacientka řekla sama? Vy jste to vydedukoval sám z těch příznaků, které měla?

bývalý lékař Dany Volfové
Nevím teďko, jak to je, ale byla poslána na plicní.

Iva BARTOŇOVÁ
A předtím jste už měl, pane doktore, ty příznaky, nebo jste tušil, že to ...?

bývalý lékař Dany Volfové
Já nevím, kde byla, jestli byla nebo ..., nebo já si nepamatuji teďko.

Iva BARTOŇOVÁ
Paní Volfová si ale přesně pamatuje, že lékař nechal vyšetření na chlamydie udělat až na její důraznou žádost. Nakonec si našla jinou lékařku a ta začala její zdravotní problémy řešit radikálně.

Dana VOLFOVÁ
Vyšetření jsme teda absolvovali. Doporučila nám ta paní doktorka, ať si to necháme s manželem udělat oba. Manžel byl negativní, já jsem tam teda měla ty nálezy pozitivní, měla jsem tu plicní formu.

Dana HRUBÁ
Určitě by pomohlo, kdyby tedy buď praktičtí lékaři nebo odborní lékaři pomysleli na možnost této infekce včas, dříve a zaléčili pacienta v období spíše těch akutních příznaků.

Iva BARTOŇOVÁ
Po zkušenostech, které měla paní Volfová i pan Pinka, jsme oslovili několik náhodných obvodních lékařů s tím, že si chceme nechat udělat vyšetření na chlamydie.
Připouštíte tu možnost, když vidíte u toho pacienta takové příznaky, že to je chlamydiová infekce?

obvodní lékař z Javorníku
Na ženách to z příznaků nemůžete poznat.

obvodní lékařka z Opavy
Když si třeba ten pacient přeje nebo když vím, že už opravdu problémy mám, tak jistěže to dělám, to není žádnej problém, jo.

Iva BARTOŇOVÁ
Je tu nějaký problém teda nechat si udělat to vyšetření?

obvodní lékař z Orlové
Tak ono dělat zbytečně vyšetření, ono je lepší vyšetřit člověka jako takového a o tom, co se vyšetří, by měl rozhodnout lékař, který něco umí.

Antonín PINKA
Od roku 1994 jsem byl pořád pod kontrolou jako brněnské veteriny. Tam jako profesor /nesrozumitelné/, profesor Pospíšil, ti se tím jako zabývají tím výzkumem, vydali jako odborný publikace. Já teda tyto publikace jsem začal rozdávat prostě těm lékařům, aby si přečetli, co to vlastně ty chlamydie ..., protože to nikdo ..., oni to neznali.

Jaroslav VOLF
Kolegové, ať již praktičtí lékaři nebo někteří specialisté, neposílají podle našeho názoru dostatek klinického materiálu k vyšetření v době, kdy ten pacient má nějaké příznaky.

obvodní lékař z Javorníku
My máme tu šanci menší, protože žijeme tady na konci a dostupnost těch laboratoří a těch odborníků je horší než kde jinde. Víc vám k tomu celkem nemůžu nic říct.

Jaroslav VOLF
Sedmdesát pět laboratoří v České republice je schopno diagnostikovat správně chlamydie a tím pádem jsme vytvořili dostatečné zázemí právě praktickým lékařům.

Iva BARTOŇOVÁ
Paní Volfovou přivedl na myšlenku, že by původcem jejích zdravotních obtíží mohla být chlamydie, manžel. Informace o této bakterii, kterou má v sobě podle některých lékařů až osmdesát procent obyvatel, našel náhodou na internetových stránkách. Jejich autorem je zemědělský inženýr Emil Bazala a ten je skálopevně přesvědčený, že chlamydie způsobují celou řadu vážných onemocnění.

Emil BAZALA
Chlamydiemi jsem se začal zabývat, prakticky je to čtvrt století, když jsme s doktorem Rendou se shodli na jedné věci, že zemědělci, zejména lidé pracující v živočišné výrobě, mají velmi shodné zdravotní potíže. A když jsme to potom všechno dali dohromady, tady ty výsledky, tak jsme zjistili, že vlastně jediné chlamydie zůstávají jako jediná nemoc, kdy téměř všichni nebo naprostá většina lidí byla séropozitivní.

Zuzana MEDKOVÁ
Nikdy nemůžeme směšovat přítomnost této bakterie s onemocněním, protože tato bakterie nezpůsobí onemocnění u každého člověka. Toto je problematika právě i Chlamydia pneumonie, se kterou se můžeme setkat a pravděpodobně každý z nás se s ní v průběhu života setká. Tu infekci zvládne tak, že neonemocní, a zas na druhé straně jsou jedinci, kterým způsobí různé typy onemocnění.

Dana HRUBÁ
To je otázka budoucnosti. My opravdu zatím nemůžeme říci: "Ano, za vznikem tohoto onemocnění stojí třeba jednoznačně ta chlamydie."

Emil BAZALA
Současné poznatky ze světa dávají nám za pravdu a říkají, potvrzují přímo to, co jsme už předkládali před patnácti lety, že chlamydie mají na svědomí velmi závažná onemocnění jako je rakovina, jako je leukémie.

Leopold POSPÍŠIL
Určité souvislosti existují, ale tím nemůžeme říct, že chlamydie ten karcinom plic nebo genitální formy u ženy způsobuje. Určitý kofaktory působení tam můžeme přisoudit, ale ne že je výhradním původcem.

Iva BARTOŇOVÁ
V České republice v současné době probíhá jediný výzkum, který garantuje ministerstvo zdravotnictví. Zjišťuje však jen vliv chlamydiové infekce na poruchy plodnosti. I ten ale letos končí.

Zdeněk VĚŽNÍK
Bohužel po tomto roce zatím nemáme žádný příslib grantového řešení této problematiky, kterou považujeme za velmi vzácnou.

Dana VOLFOVÁ
Já jsem o žádných chlamydiích nikdy nevěděla. Když jsem pořád slyšela, že jsem zdravá, tak mi to bylo divný.

Hana ŠTROBLOVÁ
Na chlamydiové infekce se v poslední době myslí poměrně málo a myslím si, že je to škoda, že by se mělo daleko víc vyšetřovat a dělat daleko větší počet vyšetření.

Antonín PINKA
Já jsem tu nemoc chytil v práci. Teď je otázka, kdy, jako veterinář a tam jsme měli hlodavci. Jestli, jak jsem odebírával krev nebo když jsem prováděl nějaký takový ty menší operace.

Zdeněk VĚŽNÍK
Otázka přenosu chlamydia mezi lidskými partnery, současně mezi zvířetem a člověkem je naprosto prokazatelná, že může sehrávat svoji roli infektu.

Iva BARTOŇOVÁ
Zdravotní problémy nakonec donutily pana Pinku odejít do invalidního důchodu, protože přes den prakticky není schopen nic dělat.

Antonín PINKA
Teď ještě mám takové stavy, jo, prostě z ničeho nic se roztřepu, jo, celej se rozklepu, roztřepu, nohy mne neutrží, tak si musím rychle sednout a teď si myslíte, že to je vlastně poslední chvilka, že jako je po vás.

Dana VOLFOVÁ
To jsem ráno vstávala s tím, že i myslím jenom na to, kdy už si zase večer půjdu lehnout.

Antonín PINKA
Mně bývalo někdy dobře tak mezi šestou, sedmou hodinou večer, to dost přichází taková jako kdyby úleva, a to já si teda obrovsky vychutnávám. To je jako kdybyste se znovu narodili.

Iva BARTOŇOVÁ
Odborníci na chlamydie se shodují, že se tato infekce dá léčit, ale musí být zvolena vhodná antibiotika.

Antonín PINKA
Nejhorší to byla ta léčba na plicním. Tak ten mi nasadil, ten doktor antibiotika a tak silný a říkal jako, že je to na ty chlamydie. Mně začaly vypadávat plomby, začaly se mi lámat zuby, jazyk mi otekl, to bych se býval udusil, chodidla, šlapky mi otýkaly.

Dana VOLFOVÁ
Po antibiotikách, který jsem brala a který jsou poměrně silný, jsem měla opravdu závratě, omdlívala jsem, bylo mi zle, až mne jednou dokonce při nákupu odvezla záchranka.

Iva BARTOŇOVÁ
Paní Volfová nakonec musela opustit práci a zůstat doma. Když jí ale asi po roce nevysvětlitelných zdravotních problémů lékaři prokázali chlamydiovou infekci a nasadili vhodná antibiotika, začala se cítit podstatně lépe.

Dana VOLFOVÁ
Byla jsem vždycky zdravá, že je mi hodně divný, že najednou všechno se prostě takhle pokazilo, že ten organismus je teď v tak hrozným stavu. Takže nějaká příčina tam bejt musí, a pokud to byly ty chlamydie, tak já věřím ..., nebo jsou ty chlamydie, že se to podaří nějak léčit. Věřím tomu.

Zdeněk VĚŽNÍK
Ve skutečnosti na jedné straně bychom chtěli říct: "Ano, toto onemocnění je vyvoláno chlamydiemi," ale to nelze tak jednoznačně nikdy uzavřít. Zatím ne.

Iva BARTOŇOVÁ
Jisté je, že o chlamydii věděli už ve Staré Číně. V České republice se lékaři touto zákeřnou bakterií intenzivně zabývají od roku 1993. Praktičtí lékaři však zatím jen velmi zřídka nechávají provést vyšetření na chlamydie a běžný pacient o této bakterii neví vůbec nic.

Antonín PINKA
 Prognóza nejistá a asi s tím budu muset umřít." 

 

 

 

 

 

 

březen 2013 ukončení CAPu 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k