Po čtyřech letech...

Milí spolubojovníci,

Rozhodla jsem se to neodkládat a napsat pokračování. Nesnesitelná stálá bolest pánve se bohužel moc nezlepšila. O něco lepší to asi je, když to posuzuji objektivně dle toho, co zvládnu. Bohužel ale nenastal žádný zlom k lepšímu, ani jsem nenašla nic, co by výrazně pomohlo. Nejspíš přibyly dny, kdy to vysílání z pánve jde na chvilku „přehlušit“ fyzickou aktivitou nebo jinou bolestí. Občas se podaří zažít pár hodin, kdy to člověk vnímá jen jako diskomfort a může se soustředit na něco jiného. Chci si zřídit živnosťák a doufám, že v ty lepší dny bych zvládla něco dělat z domu. Jednak kvůli penězům, protože můj invalidní důchod 3500kč měsíčně nestačí ani na léky, ale taky kvůli psychice, myslím, že by mi to pomohlo na něčem pracovat. A pokud bych při tom neseděla, tak by to v lepší dny mohlo třeba i odvést pozornost od pánve.

 

Celkově je ale zatím celý můj život stále jen o neustálém hledání úlevy od bolesti. Ta bolest má charakter spíš iritace, parestezií, nucení na močení.  Nejvíc je to většinu času podobné syndromu PGAD (Syndrom trvalého sexuálního vzrušení, Syndrom neklidných genitálií, Persistent genital arousal disorder, Restless genital syndrome, Persistent sexual arousal syndrome), na který mě upozornila Svadhi po přečtení mého příspěvku před lety. (Děkuji.) Já jsem o tom syndromu tedy četla už předtím, ale jelikož to byly spíš bulvární články, které se zaměřovaly na vzácnou formu se spontánními orgasmy, vůbec jsem si to se svým problémem nespojila.

 

PGAD

Samotný název Syndrom trvalého sexuálního vzrušení (zkratka PGAD z angličtiny) může být dost zavádějící a se sexualitou nemá nic společného, jde prostě jen o charakter bolesti. Nervy bez přestání vysílají informaci o podráždění, které je podobné pocitu na pokraji orgasmu. Není na tom ale vůbec nic příjemného, naopak, je to naprosto nesnesitelný pocit, pokud Vám to nervy přehrávají bez přestání 24 hodin denně 7 dní v týdnu a jde o pocit čistě fyzický, který si nijak nespojujete s čímkoliv vzrušujícím. Pokud by si to chtěli představit chlapi, tak si myslím, že je to něco jako kdyby vám někdo bez přestání do prostaty pouštěl elektrický proud. Jistě, někdo dráždění prostaty vyhledává, a tich pár minut během erotické aktivity to může být vzrušující, nicméně mít to pořád a v mnohem větší intenzitě, to je na zbláznění. Člověk by si nejradši roztřískal hlavu o zeď, jen aby to na chvíli jinou bolestí zahnal do pozadí.

Etiologie se předpokládá dost různá. Často k vzniku syndromu dojde po vysazení SSRI antidepresiv, kde bude problém v centrální nervové soustavě. Tam myslím nebývají tolik přítomné další typické doprovodné projevy jako je stálé nucení na močení. Další známou příčinou podobných potíží může být útlak nervů kdekoliv od pánve až po míchu, například entrapment pudendálního nervu nebo cysty v lumbosakrální oblasti. Častý je rozvoj PGAD u žen s intersticiální cystitidou nebo hyperaktivním močovým měchýřem, kde půjde nejspíš o lokální problém, možná o chronickým zánětem podrážděné drobné senzitivní nervy(?). Pánevní infekce se někdy taky zmiňuje jako vyvolávací faktor, ale pokud vím, není v podezření, že by přetrvávala a potíže dál přímo způsobovala. Klíčem k příčině může být začátek potíží – když se to někomu rozjede krátce po vysazení antidepresiv, je příčina nejspíš jinde, než když se to rozjede jako u mě při neléčené pánevní infekci. Napovědět může i jestli máte v té bolesti jen složku sexuálně dráždivou, nebo jako u mě jsou přítomné i jiné bolesti, tlakové, bodavé, ostré chvilkové, stálé nucení na močení, tím pádem zvýšená frekvence močení, protože nepoznám, kdy potřebuju doopravdy a podobně.

V rámci chronické pánevní bolesti se podle mě PGAD nedá brát jako diagnoza, jde jen o symptom a to o symptom poměrně častý. Akorát se o tom moc nemluví a většina to zažívá jen občas, například ženy v jedné americké diskuzi o IC to rozebíraly a shodly se na tom, že tenhle pocit na pokraji orgasmu je nejhorší a nejintenzivnější druh bolesti, který s chronickým zánětem měchýře zažívají. I tady vím o několika ženách, které přesně ví, co tím PGAD myslím a mívají to občas taky. Naštěstí jen občas a ne stále jako já. Začalo jim to také s mykoplasmovou/chlamydiovou infekcí.

OBECNĚ O CHRONICKÉ PÁNEVNÍ BOLESTI a životě s ní

Celkově se těžko vysvětluje, jak moc nepříjemné chronické pánevní bolesti jsou a to se netýká jen  PGAD, intersticiální cystitidy, ale i CPPS, pánevní myoneuropatie a chronické prostatitidy u mužů. Myslím, že je to proto, že nervy z pánve nám původně měly signalizovat něco naléhavého, co nás mělo přinutit k brzké reakci, například nucení na močení vyhledat toaletu, aby se vyprázdnil plný močový měchýř. Zprvu je ta pobídka našeho těla jen mírná a dá se ignorovat, ale kdybyste moč zadržovali ještě dalších pár hodin, stane se skutečně velmi intruzivním vjemem. Když navíc víte, že to po vymočení nepřejde a žádná analgetika nepomáhají, je to psychicky úplně devastující pocit. Mnoho lidí tak stejně jako já žije roky (a mnozí se už zabili). Roli v intenzitě tich vjemů může hrát i mimořádná nervová inervace pánve, která se nedá porovnat s žádnou jinou částí těla. Nejspíš kvůli ní většinou ani silná analgetika nezabírají nebo jen otupí ostrou bolest, ale ta tlaková a neuropatická co zůstane, je úplně stejně nepříjemná. Nejhorší to bývá v klidu, takže nemůžete odpočívat ani spát, nemůžete zaujmout žádnou úlevovou pozici, prostě nemůžete tomu nijak uniknout. U sebe cítím, že tyto stimuly z pánve mozek automaticky řadí do popředí a proto jsou víc obtěžující než jiné bolesti, proto se na ně nedá zvyknout a těžko se soustředí na cokoliv jiného. Jestli znáte Maslowovu pyramidu potřeb, tak pod fyziologické potřeby úplně dole by se hodilo přidat ještě jednu nejpodstatnější kolonku a to je právě stav bez bolesti. Pokud tato kolonka není splněná, vše nad ní postrádá smysl. Žízeň, hlad, potřeba spánku a další fyziologické potřeby jsou v porovnání s tím nicotné. Zdravý člověk to těžko úplně pochopí, ale například vydržet týden bez vody je nic v porovnání s tím vydržet pár hodin s intenzivní bolestí (nejen) pánve (držela jsem i suché půsty a žízeň nebo hlad mi nevadily, když mě k nepříčetnosti doháněla pánev). Potřeba zbavit se bolesti se stane středobodem všeho, a dokud bolest trvá, nedokážete se zkrátka pořádně soustředit na nic jiného. Bohužel často je vaše zoufalství pro mnohé lékaře jen znak psychické lability a „nezdravé fixace na obtíže“. Často nejen pro lékaře, ale i pro vaše okolí. Těžko se vysvětluje, že tento typ bolestí je mnohem víc deprimující a omezující než klasické bolesti zad, kloubů, svalů a podobně, se kterými má zkušenosti běžný člověk. Frustrující je i to, že stejně jako u mě i u mnoha jiných postižených problém ani na okamžik nepřejde. Většina mívá lepší období, ale i při nich to člověk stále cítí. Kdyby mezi atakami nemoci byly týdny zcela bez potíží, bylo by to hned úplně jiné. 

K dlouhodobé atb léčbě: Beru většinu času minocyklin a nějaký makrolid. Plus k tomu občas další přípravky, co se často přidávají (klindamycin, rifampicin, metronidazol, antimykotika, amoxicilin s kyselinou klavulovou, Plaquenil, NAC, Serrapeptaze a spousta dalších různých doplňků i léků… ). Prostě takové klasické kombinace, nemá myslím cenu to detailněji rozepisovat. Zaznamenala jsem, že potíže v pánvi jsou nejvíc nesnesitelné, když zvyšuji nebo přidávám nějaký antimikrobiální lék. Posledního půl roku neberu laktobacily, výrazně zhoršovaly nadmutí a bolesti břicha.

 

ZMĚNY ZDRAVOTNÍHO STAVU pravděpodobně vyvolané antimikrobiální léčbou:

 

Zlepšení – bolesti kloubů, tlakové bolesti očí, krční páteř, občasná bolest chodidel při chůzi, svědění intimních partií (při vysazení antibiotik se během pár dní vrací), bolesti srdce, častá nachlazení a záněty dutin, bolesti zubů, pachuť v ústech (při vysazení se během pár týdnů vrací), záněty a krvácení dásní, chronická zácpa, trvale rozmokvaná nosní sliznice, nadměrné padání vlasů (přestalo na antimykotiku nystatin už před atb léčbou), amenorea (menstruace se najednou po měsíci atb objevila a šlape jako hodinky).

 

Zhoršení – žaludek (nalačno už mi nevezme žádný lék, uvnitř jsou drobné eroze), nespavost (díky amitriptylinu a clonazepamu je nespavost v průměru lepší než dříve, ale antibiotika na ní mají negativní vliv, proto to sem uvádím).

 

Jinak velká část mých zdravotních problémů zůstala bez výrazné změny. Je důležité si uvědomit, že pánevní bolest je několikanásobně horší než to všechno ostatní dohromady. Až na chronickou pánevní bolest a únavu mě to ostatní nijak zvlášť neobtěžuje, a tak protože ani na jedno z toho léčba výrazně nezabrala, nelze jí zatím hodnotit jako úspěšnou. Dosavadní zlepšení pro mě mají jen tu cenu, že mám díky tomu snazší rozhodování, zda dál pokračovat.

 

K další léčbě: Beru dvoje antidepresiva, co se dávají na neuropatickou bolest, a řekla bych, že pozitiva převažují negativa.

 

Amitriptylin – jako jediný působí na něco v mojí nervové soustavě tak, že jsem schopná usnout ne vyčerpáním, ale díky zdravé ospalosti. Pomáhá i navodit hlubší spánek, často na 8 – 9 hodin. Bohužel spolu s ospalostí najíždí cca dvě hodiny po užití i syndrom neklidných nohou a rukou. První měsíce byla tahle potíž tak silná, že i přes tu zdravou ospalost usnout stejně moc nešlo, v rámci měsíců až let se to ale podstatně zmírnilo. Teď hodnotím amitriptylin jako velkou pomoc, protože díky němu rozhodně víc spím, a tím pádem víc času necítím pánev ani žádnou jinou bolest a můžu mít i sny, což je skvělý, protože v nich mě nic nebolí, takže aspoň tam mám chvilku pocit, že skutečně žiju. Sny jsou takovým přičichnutím k normálnímu životu :-)

 

Duloxetine  – u nás je registrovaný jen na léčbu bolesti, ale je to také typ antidepresiva. Pánevní bolest to zmírňuje tak o 10%, z vedlejších účinků nic vážného. Neschopnost dosáhnout orgasmu je v mém stavu zatím spíš plus, protože to naznačuje, že to u mě na vjemy z této oblasti fakt nějak působí. Akorát nasazování i absťáky mám u duloxetinu dost krušné, zlaté flu-like stavy na metronidazolu :-)

 

Clonazepam – pokud kvůli pánvi nebo pulsům metronidazolu dvě noci ani následující den vůbec neusnu, dám si clonazepam a ten mě na dvě hodiny uspí. Díky amitriptylinu někdy i na déle než dvě hodiny. Myslím, že alespoň nějaký spánek je důležitý, takže už to nenechávám zajít tak daleko, že bych měla pár týdnů jen mikrospánky a ten clonazepam si klidně občas dám. (Pozor při užívání clarytromycinu a itrakonazolu, všechno se to metabolizuje přes CYP3A4 enzym, takže neužívat dohromady s clonazepamem.)

 

Lidem s pánevní bolestí doporučuju zapracovat i na uvolnění svalových spasmů, například cvičením, fyzioterapií, horkými koupelemi, trigger point release metodami, zjistit si něco o těsné pánvi… intenzivní terapie v tomto směru mě subjektivně nic nepřinesla, ale skoro u všech lidí s chronickou pánevní bolestí se svalové spasmy druhotně rozvíjí a můžou zhoršit průběh. Já někdy vyloženě cítím, jak se tam ty svaly stahují, ale vypadá to, že na intenzitu té hlavní iritace to nemá moc vliv, spasmům ale připisuji různé jiné chvilkové bolesti pánve.

 

Dobrý pocit mám i z aplikace nějakých antimikrobiálních látek přímo do močového měchýře cévkou. Z pulsní radiofrekvence sakrálních kořenů. Z vibračních vajíček, která používám k přesně opačnému účelu, než na jaký jsou určená - pomáhají to tam znecitlivit, trochu to jakoby oblbne nervy, že to člověk chvilkami vnímá jen jako že mu tam něco vibruje a to není tak obtěžující. Z vitaminu D, Quercetinu a Prodrominu jako z protizánětlivých doplňků stravy.

 

Jelikož mé potíže začaly s infekcí, považuji za zásadní se jí zbavit. Dle protilátek bych řekla, že zatím spíš neúspěšně. Ve stěrech a moči ale už dlouho nic nemám. Naposledy jsem měla ureaplasmu pozitivní v kultivaci z moči po víc jak dvou letech na protokolu. Zrovna jsem brala kombinaci čtyř antibiotik, z nichž minimálně na tři by měla být citlivá! Těžko uvěřit, že se i pod takovou antibiotickou palbou ukázala přímo, každopádně je to důkaz, jak vytrvalá potvůrka to je a že perzistence je možná i po letech antibiotické léčby. Dobré je, že rezistentní je na méně antibiotik než minule, takže ta odolnější odnož už je asi vyvražděná (prostě jsem nebrala žádné fluorochinolony a bombardovala jí jinými atb, tak se na ně zvýšila citlivost – opak vzniku rezistence). Jinak podotýkám, že tich asi sedm předchozích testů byla v moči negativní, přestože je díky tomuhle nálezu jasné, že někde v organismu celou dobu schovaná byla (reinfekce je vyloučená, za ty roky neproběhlo nic intimního, ani výřivka či lázně a na přenos ze záchodového prkénka nevěřím). Protilátky na ureu i chlamydii kolísají nahoru dolů, občas zmizí, pak se zase objeví a podobně. Když jsem měla naposledy tu ureaplasmu v moči, tak zrovna byla negativní v protilátkách, příští testy na jedno plusko zas vyskočila, a tak pořád dokola. Chlamydii jsem nikdy neměla nalezenou přímo v moči či stěrech, v prvním roce potíží jí ale nešlo otestovat, protože vzorek přerostl kvasinkami. Protilátky se také netvořily, dokud jsem nenasadila antibiotika (typické pro pokročilou chronickou infekci). Od té doby se drží, většinou něco v IgA, někdy i v IgG, jen na jeden křížek, což by odpovídalo lokální infekci. Akorát poslední testy ze začátku tohoto roku jsem měla v IgG křížky dva. To je na mě dost, protilátky se mi obecně skoro netvoří. Možná hrálo roli, že jsem právě předtím začala s tím znecitlivěním oblasti pomocí vibrací, tak se to tam víc prokrvilo (?). Reinfekce také do té doby nemožná, takže mi to potvrzuje perzistenci, jinak si takové zvyšování protilátek nedokážu vysvětlit. IgG můžou přetrvávat i po vyléčení infekce, ale neměly by se zvyšovat. Chlamydii by odpovídala zvětšená uzlina první půlrok potíží, ureaplasma tohle moc nedělá. Teď poslední testy negativní, ale to byly jen jednoduché protilátky na chlamydii tracho a u jiné laboratoře – třeba pokud je tam budu dělat častěji, půjde z tich hodnot něco vyčíst.

Borelie je většinou negativní, ale různé antigeny se taky občas objeví a někdy to i laborka hodnotí jako hraniční či pozitivní v IgG u Western blotu. Stejně jako u urey a chlamek by se tohle mizení a objevování protilátek u vyléčené infekce dít nemělo, takže předpokládám, že boreliózu mám taky a to nejspíš už od čtyř let, kdy mě začaly bolet klouby a pak se postupně nabalovaly další obtíže.

 

Problém je, jak se té infekce zbavit, když ani roky na mnoha antibiotikách nepomohly. Myslím chlamydii a ureaplasmu, chronické boreliózy se po tolika letech skoro jistě už nezbavim. Zkouším celou dobu aplikovat i lokální prostředky – vaginálně nebo do močového měchýře, ale je to k ničemu.  Na sliznicích z vnějšku stejně už dávno nic není, leda kandida a běžné patogeny. Celý močový měchýř jako v začátcích nemoci už necítím, časem se bolest posunula jakoby níž a víc začala mít ten "na pokraji orgasmu" charakter. I podle poslední cystoskopie už mám močový měchýř v pořádku (ještě před třemi lety v něm byl bílý povlak – dle lékaře kvasinky z antibiotik).

Epicentrum té hrozné iritace cítim subjektivně z oblasti močové trubice a okolí. Pohmatem se ale nedá nic zjistit, takže to vůbec nemusí vycházet odtud a problém může být například v pudendálním nervu. Nelze vyloučit ani přenesení do paměti centrální nervové soustavy, která to přehrává nezávisle na spodku. Epidurálka ale v minulosti něco udělala a i ledování dokázalo vedení té iritace přerušit, bohužel ale jen při použití na mnoha místech současně (vaginálně + genitálně + pudendální nerv zvnějšku oboustranně), takže se z toho nedá nic zjistit. Ani jako dočasná symptomatická úleva se to v praxi nedá použít, protože ta expozice chladu musí být tak extrémní, že černé omrzliny vnějších částí těla mizí tři měsíce :-DNicméně ještě během prvních dvou let na antibiotikech se dvakrát stalo, že v močové trubici blíž k hrdlu při kalibraci/cévkování něco bylo, asi něco jako strup, kde to dle lékařské zprávy „přeskakuje a lehce zakrvácí“. Takže i tohle poukazuje na oblast uretry. Kolem močové trubice se nacházejí parauretrální žlázy, tzv. ženská prostata, ekvivalent prostaty u mužů. Zánět těchto žláz je v klasické medicíně většinou zmiňován jen v souvislosti s akutně vzniklými abscesy a i to jen málo. Občas se objeví nějaká zmínka o tom, že do těchto tkání stejně jako do mužské prostaty špatně pronikají antibiotika a že chlamydie tuto tkáň obzvlášť milují, takže může sloužit jako rezervoár vracející se infekce. Jinak se o tento orgán klasická medicína zatím nezajímá, protože se nemá za to, že by způsoboval nějaké onemocnění. Jeho jediná funkce v ženském těle je vyvolání vaginálního orgasmu.

 

Když to shrnu, dlouhodobá antibiotická léčba na pánevní bolest moc nezabírá, byť objektivně jinak má na tělo pozitivní vliv. Klasická medicína mi už toho moc nabídnou nemůže….snad jen elektrošoky, které by mohly pomoci, pokud by příčina byla v centrální nervové soustavě. Případně implantovat lékovou pumpu, která by dělala trvalou blokádu vzruchů z pánve – to je ale dost velký a drahý zákrok, má svá rizika, takže asi až poslední možnost, i když vím o ženě, které to na nezvladatelné bolesti u intersticiální cystitidy významně zabralo, vrátilo jí to do života, byť teda musí stále nosit plínky apod. Takže se tím uklidňuju, ale chci to ještě pár let vydržet, zkoušet a hledat. 

 

Teď sháním nějakého lékaře-urologa, ale klidně i gynekologa, chirurga nebo kohokoliv odvážného, kdo by byl ochotný zkusit u mě aplikovat antibiotika lokálně do oblasti uretry a ženské prostaty. Něco jako intraprostatické injekce u chlapů, byť u žen by mělo jít o zákrok jednodušší a s větší nadějí na úspěch (ženská prostata je menší a přístupnější, takže pokud se to aplikuje do více míst, může to něco udělat…bohužel prostatické tkáně u mužů i žen mají špatný rozptyl, takže kam se to píchne, tam to zůstane). Nevíte někdo o někom? Na pozitivní revers, riziko minimální, protože v této lokalitě není nic, co by se dalo slabou jehlou významněji poškodit. 

Neznáte například fajn urologa, který píchá kolagen do uretry při úniku moči? Podobným způsobem by se dalo aplikovat i to antibiotikum. Další podobný zákrok v této oblasti nabízí estetická komerční medicína a to jsou injekce kyseliny hyaluronové do bodu G. Bod G je ten tajemný bod, který když správně dráždíte, vyvoláte u ženy orgasmus. Nachází se zhruba tam, kde parauretrální žlázy a injekce se tam píchají skrz poševní stěnu. Takže i tenhle způsob aplikace antibiotik by se dal použít. Tenhle zákrok je naprosto rutinní a málo rizikový. Akorát vzácně může na čas vyvolat syndrom PGAD, to je to peklo, co jsem výše popsala, takže to radši nezkoušejte :-)

Nepředpokládám, že by to až do konce dočetlo moc lidí. Jednak sem na web po potížích s antispamovým filtrem asi už moc lidí nechodí a hlavně je to ještě delší než posledně. Psala jsem to hlavně pro lidi, kteří třeba někdy v budoucnu budou jako kdysi já hledat, co jim je… Tady to budu kontrolovat jen následující dva týdny, tak po delší době mi kdyžtak napište spíš soukromou zprávu.

Jana

Nějak jsem úplně nezaznamenal

Nějak jsem úplně nezaznamenal - jaká byla - je vlastně tedy ATB léčba - ? Čím. Brala jsi Benemicin? Ono to celé vypadá, že z urogenitálního traku pochází všechny tvoje problémy - ložisková infekce.

 

 

Chronický zánět prostaty, kloubní obtíže, otoky očí, únavový
syndrom. Wheldon od 02/2007 a nyní zase od 12/2008. Nyní 2x300 ARFICIN (rifampicin), 2x300 Dalacin, 3xtýdně 250 Azitromycin, aktuálně co

Ano, i pár balení Benemicinu

Ano, i pár balení Benemicinu jsem brala...Za ty čtyři roky skoro všechno :-) Jisté rezervy mám v pulsech metronidazolu, plných pětidenních nebylo asi ani deset, bylo by asi dobré najet na doporučený interval a pětidenní kúry dlouhodobě. Ty herxy jsou ale tak hnusné a paralyzující, že člověk plánuje, kdy si je může dovolit, aby třeba během nich nebo po nich nemusel jet na domluvenou návštěvu u lékaře. Nebo i když má přijet přítel, tak se snažím, abych nebyla úplný ležák a zvládla nakoupit a ideálně třeba i uvařit a společně se najíst, což na metronidazolu většinou nezvládnu. Přítel je naštěstí chápavý, taky trpí chronickou pánevní bolestí, byť jiné etiologie (není tam souvislost s patogeny, které by jsme si "předali" :-))
 
Chtělo by to zlepšit tu pánev na takovou úroveň, abych se mohla víc soustředit na atb léčbu...

Čéče pár balení...nedávno

Čéče pár balení...nedávno tady běžela diskuse, že tak - 5 let v kuse...a je šance se toho zbavit (šance..)

Chronický zánět prostaty, kloubní obtíže, otoky očí, únavový
syndrom. Wheldon od 02/2007 a nyní zase od 12/2008. Nyní 2x300 ARFICIN (rifampicin), 2x300 Dalacin, 3xtýdně 250 Azitromycin, aktuálně co

Právě o to jde, že je to jen

Právě o to jde, že je to jen šance. Já už další roky v tomhle stavu nevydržím a u někoho se antibiotická léčba spodku peroráními antibiotiky neukazuje moc efektivní. A to se případných patogenů nepotřebuju zbavit, stačí mi výrazné zmírnění potíží. Jak jsi na tom s prostatou Ty?
 
Jinak benemicin je skvělé antibiotikum, narozdíl od většiny ostatních baktericidní, je vidět, jak na něj reagují bolesti chodidel při chůzi - v začátcích horší, pak během pár měsíců skoro vymizí (bartonela?). Blbé je, že se má brát nalačno a to už můj žaludek teď nedovolí, okamžitě to jde ven. Nemyslím ale, že by to, že jsem ho nebrala po celou dobu protokolu představovalo podstatnou roli v tom, že je pánev stále špatná.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k