Ovplyvňovanie doporučených postupov

Existujú odborné autority, ktoré majú právo napísať doporučené postupy pri liečbe jednotlivých diagnóz. Tie potom slúžia lekárom na postup pri liečbe. Ak lekár s takýmto postupom nesúhlasí a lieči inak, vystavuje sa riziku problémov pri možných komplikáciach pacienta, ale aj nesúhlasu pacientov, rodinných príslušníkov, nadriadených, profesnej obce, aj poisťovní. Doporučené postupy pre lekára sú záväzné, ako katechizmus pre katolíka. 
Vzhľadom na to, aké je ľudské zdravie komplikovné, je pri súčasných praktikách nezodpovedné prehlásiť, že sa doporučené postupy nemôžu mýliť. Narážam hlavne na psychosomatické závery pri chronických infekciách, kde pretrvávajú prejavy ochorenia aj po liečbe doporučeným postupom. Vychádzajú z toho, že po takejto liečbe neboli nájdené priame dôkazy o pretrvávajúcej infekcii, a zotrvačnosť IgG je prirodzená dlhodobo po infekcii, veď na tom princípe funguje očkovanie. Jediný spôsob ako zmeniť takéto doporučené postupy, je predložiť priame dôkazy o pretrvávajúcej infekcii. Dokážem si predstaviť, že združenie ILADS má takéto dôkazy, ale kompetentní im neveria, pretože si myslia, že mohli tieto dôkazy zmanipulovať. V takýchto situáciach by bolo nutné požiadať kompetentných o delegovanie svojich zástupcov do procesu diagnostiky členov ILADS, aby možnosť manipulácie bola irelevantná.
Existuje takáto iniciatíva u členov združenia ILADS, prípadne iných združení, podporujúcich dlhodobejšie liečby infekcií nez doporučené postupy?
Následne uvádzam, ako hodnotí pretrvávajúce problémy po liečbe, doporučený postup na lymskú boreliózu. Pretrvávajúce problémy nazýva postboreliový syndróm, a tu sú údaje o ňom z doporučeného postupu:
 

Postboreliový syndróm (post-Lyme disease syndrome, PLDS) je charakterizovaný pretrvávajúcimi ťažkosťami po prekonanej včasnej alebo neskorej borelióze bez ohľadu na skutočnosť, či sú pacienti séropozitívni alebo séronegatívni. Uvedený stav má veľa spoločných čŕt s tzv.únavovým syndrómom alebo fibromyalgiou. 
V súčasnosti neexistuje akceptovaná definícia ani diagnostické kritériá pre tento syndróm. Termín PLDS sa konvenčne používa u osôb, u ktorých bola diagnostikovaná a adekvátne preliečená borelióza a u ktorých sú prítomné ináč nevysvetliteľné subjektívne ťažkosti perzistujúce viac než 6 mesiacov po štandardnej liečbe NB alebo inej jasne definovanej manifestácie Lymeskej boreliózy (Feder et al., 2007)
 
 Navrhované kritériá pre PLDS (upravené podľa Wormser et al., 2006)

 

Kritériá podporujúce diagnózu:
Dokumentovaná včasná alebo neskorá borelióza.
Údaj o ATB preliečení boreliózy so stabilizáciou alebo úpravou objektívnych príznakov.
Začiatok hlavných symptómov (únava, muskuloskeletálna bolesť, k ognitívne poruchy) počas 6 mesiacov po diagnostikovaní boreliózy a perzistencia alebo relapsy symptómov najmenej 6 mesiacov po ukončení ATB liečby.
Subjektívne ťažkosti sú tak intenzívne, že vedú k významnej redukcii predchádzajúcej úrovne pracovnej kapacity, pamäťových schopností, sociálnych a osobných aktivít.
 

Kritériá vylučujúce diagnózu:

Aktívna, neliečená, dobre dokumentovaná pridružená infekcia, napríklad babezióza alebo ehrlichóza
Prítomnosť objektívnych abnormalít pri fyzikálnom vyšetrení alebo neuropsychologickom testovaní, ktoré môžu vysvetliť ťažkosti pacienta. Napr. pacient s ATB refraktérnou Lymeskou artritídou alebo pacient s neskorou NB
Diagnóza chronického únavového syndrómu alebo fibromyalgie pred začiatkom boreliózy alebo anamnéza dlhodobej únavy či muskuloskeletálnej bolesti pred začiatkom boreliózy.
Prítomnosť inej diagnózy, ktorá môže vysvetliť príznaky pacienta, napr. obezita, syndróm spánkového apnoe, narkolepsia, vedľajšie účinky liekov, autoimunitné ochorenie, dekompenzované kardiopulmonálne alebo endokrinné ochorenie, malignita do 2 rokov od liečby, ochorenie pečene, depresia s psychotickými alebo melancholickými rysmi,. bipolárna afektívna psychóza, schizofrénia, demencia, bulímia alebo anorexia, lieková, drogová alebo alkoholová závislosť súčasná alebo do 2 rokov po vysadení návykovej látky. Abnormality pri laboratórnom alebo zobrazovacom vyšetrení podozrivé z iného ochorenia. PCR pozitivita v telesných tekutinách.
 
Všimnite si poslednú vetu:" PCR pozitivita v telesných tekutinách." Touto vetou pripúšťajú, že aj po liečbe doporučeným postupom nemusí byť infekcia odstránená. Čím viac takýchto pozitívnych PCR budú nachádzať, tým je väčšia šanca, že sa postboreliový syndrom v doporučenom postupe preklasifikuje na pretrvávajúcu infekciu. 
 
Ja už som vyčerpal  časový limit ATB,  pre liečbu chronickej neuroboreliózy, takže podľa doporučeného postupu by som nefasoval ani postboreliový syndróm, pretože ešte pred nálezom boreliózy som mal pridelenú diagnózu schizotypová porucha. Nezohľadňuje sa fakt, že som boreliozu mohol chytiť dávno pred tým, bez povšimnutia. To už by doporučené postupy moc komplikovalo.  

samozrejme, ze existuje jak

samozrejme, ze existuje jak iniciativa zdruzenia ILDAS tak priame dokazy...moze byt menej priamejsi dokaz ako po "prelieceni" nalez PCR? vsak, to je jak odtlacok prsta pre kriminalistu...preco to nie je do dnesneho dna uznavane je systemova otazka...podla mna doktori ILADS maju svedomie ciste...kazdy, kto sa raz dostane do chronicity to moze len potvrdit...je to dlhorocny boj s veternymi mlynmi...o dalsich pridruzenych infekciach a novych ochoreniach plati to iste. vezmi si taky morgelons. miesto toho aby sa problem co najrychlejsie snazil kruh medikov riesit oznacia chorych ludi deluzionalnou diagnozou a na priame rany hlboke, niekedy mnohopocetne oznacia cloveka, ze si to sposobil sam nejakym predmetom...tak co chces od takych doktorov? ako mozes na viditelne rany povedat, ze su vysledkom deluzie? a este sa v nich nachadza kadejaky sajrajt...to je dnesna doba, dnesny ludia a system...dnes ludsky zivot sa rata len na prachy...takze vacsinou nema ziadnu cenu...

It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./05/12parasite killing/06/12start CAP11/12vitC10g/02/13hyperthermia/07/13detox(DMPS,EDTA,DMSA)vitC50g/10/13Buhner/11/13striebro/07/14 end CAP/11/14MMS/01/15RIFE

Než se ve zdravotnictví

Než se ve zdravotnictví prosadí něco nového, tak to trvá roky... Samosebou jde o prachy, panč tyto choroby má mraky lidí. V ČR je hlavní problém v tom, že když z pacienta udělají kripla, tak se nic neděje, když dodrželi doporučené postupy, ale běda, když se něco trošku děje a oni doporučené postupy přešlápnou. Tady je problém v lidech. Pacienti jsou taky hovada. Lékaři si to v tomto neprávním státě nedokážou právně ošetřit, aby se kryli. Je tu strašnej bordel. Nikdy to nepůjde. Podle mě takhle funguje i dr. K. když ho požádáš, dostaneš... ty sis zvolil, když se to podělá - ty jsi příčina. Žádnýho pacienta vodit za ručičku nebude. A to by měl. S Jemsekem a jinýma dr. ho nikdy srovnávat nebudem. Ti svoje pacienty za ručičku vodí. Oni se setkávají a sdělují si svoje zkušenosti...případy desetitisíců, statisíců pacientů. A tohle je třeba.
Většina lékařů vůbec ani nepochopila rozdíl mezi teorií a praxí. Např. léčím streptokoka, když mi u koní nepomůže 10 dní peňáku do svalu, tak tam prostě nastoupí sulfáč na 20 dní do žíly, dokud to nezabere. A zabere to vždycky. Lékaři jsou u nás přesvědčeni o tom, že na borku stačí 10 dní atb. Oni je ve škole neučí přemýšlet. Jenom papouškovat. Ještě z praxe: čím větší chytrák, popř. arogantní člověk, tím míň toho ví. Panč si myslí, že už je tak chytrej, že se nemusí učit. Čím víc se učí, tím je pokornější, panč mu je jasný, čím dál víc, že ví hovno. A tak to prostě funguje.

Člověk, který vzal hlavu do svých rukou a nestrká ji do cizích.

Prípad levočského neurológa:

Prípad levočského neurológa: Neskorá neuroborelióza či postboreliový syndróm?  http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=4792 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k