Novoroční update 2022 - otékavé klouby apod.

Paradoxně díky COVIDovým lockdownům se mi v letech 2020 a 2021 dařilo, udržovat se trochu v kondici. Nedalo se dělat nic jiného, než být s potomstvem venku a turistovat/sportovat :-) Taky proti COVIDu trvale zobu vitamíny C+D+E (déčko se konečně ustálilo na trhu - dřív nešlo volně koupit). Taky jsem trochu doladil postupy, jak se vyprostit "epizod" rozbité křížové páteře. V zásadě přidám na týden ACC, přidám červenou řepu, a opatrně cvičím: kliky, shyby na hrazdě, horák celopéro s měkce odpruženou zádí, Skike. V noci mám v pelechu nahřátý termofor, o který se křížem snažím opírat. Na shyby mám v jednom futru bytelnou duralovou hrazdu vlastní výroby - je to už pár let, co jsem ji zbastlil, ale teprve COVID způsobil, že je trvale namontovaná v jednom futru kde nemáme usazené dveře :-) a při lockdownech jsme doma pravidelně cvičili. Ono taky potomstvo konečně odrostlo batolecímu věku...

Došel jsem k závěru, že oteklým kloubům prospívá pohyb - ne nárazy/vibrace, ale volný pohyb v nějakém rozsahu úhlů bez silové zátěže, opakovaně po delší dobu, nejlépe v kombinaci se zvýšenou tepovou frekvencí = pod celkovou zátěží na systém. Vysvětluju si to tak, že v kluzných prostorech kloubů sice není krevní řečiště, ale volný pohyb kloubu v kombinaci s prokrvením okolních tkání urychlí i lymfatický oběh / výměnu zplodin a živin v relativně izolovaném prostoru kloubu. Kolo s měkkou zádí a kolečkové běžky jsou ideální - na sluníčku, na čerstvém vzduchu, na rozdíl od plavání při tom není kloubům zima. Člověk si naloží jenom tolik, kolik se mu zrovna chce. Časově úplně stačí hodinka denně, hlavně ze začátku, když se člověk "sbírá z bolestivé epizody". Pak se dá podle situace přidávat (prodlužovat) a přejít třeba na intenzivnější/delší zátěž ideálně dva-tři dny v týdnu.

Taky se mi zázračnou náhodou podařilo, něco v kříži "opravit". Měl jsem takhle zjara 2021 pocit, že je ta problematická partie momentálně relativně v pořádku (díky zobání a tréninku), ale že mi tam pořád ještě cosi jakoby "mechanicky překáží" - v určitém rozsahu úhlů, kterému jsem se naučil se vyhýbat. (Mezitím jsem si nechal udělat rentgen, ale na něm nejsou vidět plotýnky, a dostat se do tunelu jenom tak na vlastní žádost je prakticky neřešitelné... takže dodnes nevím, co tam vlasně bylo/je blbě.) No takže stojím takhle jednou večer v kuchyni, říkám si "vždyť ty záda docela fungujou, nešlo by to ještě trochu rozcvičit", podepřel jsem se rukama na dvou židlích a zkusil jsem se kývat přes tu "zakázanou polohu" a ještě víc do záklonu... a najednou se v tom problematickém místě cosi stalo - cítil jsem mžikový pohyb, jak kdyby se něco vyfouklo (bursa?), nebo si plotna sedla na původní pozici (po těch letech?) prostě jsem si říkal hergot, žeby změna? Nebylo to znát hned, ale během asi tří dnů bylo jasné, že tam došlo k jakési nápravě, a že je to lepší. Ten hamburgr z obratlů a ploten, držený pohromadě vazy a svalstvem, jako kdyby se "vrátil domů". Není to na 100%, ale tak na 90%. Ještě pořád o tom vím, ale už nemusím být tolik opatrný.

Ale musím se pořád hejbat. Když se na to pár týdnů vykašlu, záda se znovu ozvou. Stalo se mi to teď na podzim - bylo moc práce, nebyl čas na tělocvik. Asi jsem tomu pomohl - uběhl jsem s dítětem 2km, od druhého dítěte jsem dostal válečky, zkoušel jsem hluboký záklon (tatínku uděláš most?)... no a druhý den ráno jsem měl problém se zvednout z postele. Jako kdyby se v jednom cípku kloubu něco utrhlo a vzpříčilo... nebo nateklo? Takže obvyklá "medikace", trénink... a po pár dnech bylo jasné, že se to zlepšuje.

A mám i jednu novinku - nové slibné "domácí léčivo" ;-)

Protože jsem si už dřív všiml, že některé moje antimykotické domácí pokusy měly zjevný dobrý vliv na oteklé klouby (zřejmě undcylenáty - nejsnáz je to vidět na jednom kloubu u palce nohy, který mě trápí opakovanými a vleklými bursitidami), pokusil jsem se cíleněji zaimprovizovat nějaké zevní mazání. Kupodivu kostival mi na ty moje otékající klouby nijak zvlášť nepomáhá. Zamyslel jsem se tím směrem, že proti hypotetické latentní perzistující infekci by mohly pomoci nějaké "hojivé"/antiseptické bylinky. Sesypal jsem do lékové dózičky obsah tří nálevových pytlíků bylinkových čajů: heřmánek, jitrocel a řepíček. (Kdybych měl, přidám ještě šalvěj.) Nemám hmoždíř, takže jsem se ani nesnažil, vyrobit z toho prášek. Ony jsou ty bylinky v sáčcích rozemleté dost nadrobno... bryndnul jsem do toho potravinářský líh (80%) tak aby se bylinky akorát nasákly (ne až tolik aby v lihu plavaly) a přidal jsem lžičku nebo dvě mého oblíbeného Panthenolu (Swiss Panthenol 10% tělové mléko). To je taková polomastná emulze - přidal jsem ji, aby ve směsi s bylinkami fungovala jako "masťový základ" a s nadějí, že by lipidová složka emulzní směsi mohla na sebe navázat část účinných látek z bylinek, které třeba nejsou rozpustné ve vodě...  a pomoci jejich "transdermální penetraci". A kupodivu to vyšlo velmi dobře, dokonce se ten líh bez odmlouvání smísil s panthenolovou emulzí. Ve výsledku jsou ty bylinky nacucané lihem a Panthenolem akorát tak, že při zmačknutí špetky té bylinkové kaše mezi prsty z ní vylisujete trochu tekutého obsahu. Nenechal jsem dózičku na teple, strčil jsem to do lednice. A hned asi druhý den jsem to začal testovat na tom palci na noze, který měl zrovna krásnou nateklou bursu - už asi půl roku. No a během asi týdne tohoto mazání ta bursa splaskla a zmizela. To není špatný výsledek, na první pokus :-)

Bohužel má tenhle pokus i slabé stránky: především to "seno" se nerozmaže do ztracena - dělám to tak, že si ho napatlám na postižené místo, stiskem prstů vymačkám,  a "vyždímanou sušinu" oklepu do umyvadla, na noviny apod. a zbavím se jí do odpadu.

Málem bych zapomněl: ono to teplo při spaní má zřejmě cosi do sebe. My normálně spíme při pootevřeném okně, tzn. v ložnici je relativě zima. No a protože s tím termoforem to není moc dokonalé (člověk se vrtí a od termoforu se snadno vzdálí), spíchnul jsem si ze starého bavlněného trika a zbytku Vatelínu prošívaný "ledvinový pás". Používám ho jenom na spaní - vypadám jako skutečný pacient, ale zjevně to pomáhá :-) Podobně mám pocit, že se mi ten oteklý kloub na palci na noze odměnil za volnou teplou ponožku... přestává bolet a otékat.

Powered by Drupal - Modified by Danger4k