Nákupy z iherb a požiadavky kopírovania OP

V posledných mesiacoch sa začali hromadne vyskytovať požiadavky zo strany DHL, kde preclenie balíka podmieňujú zaslaním naskenovaného občianskeho preukazu. Rovnaký problém sa vyskytuje u slovenskej aj českej pobočky DHL.

DHL požaduje zaslanie splnomocnenia, výpisu o platbe a obojstrannej kópie občianskeho preukazu. Inak odmietne balík precliť a buď si ho príjemca pôjde osobne precliť na colnicu (Praha Ruzyně) alebo ho pošlú naspäť do ameriky.

pripad Chris: http://www.chlamydie.info/node/3669#comment-67524
prípad tatschat: http://chlamydie.info/node/8800#comment-74464
veľa prípadov čr aj sr: http://chlamydie.info/node/8762#comment-75184 tatschat, mmichal, adriana, Janka77, Gia

Takáto ultimatívna požiadavka na okopírovanie OP pritom podľa všetkého odporuje zákonu o občianskych preukazoch:
http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=14&loc=331#a62 (nový link tu: http://www.uoou.cz/jsem-povinen-a-poskytnout-kopii-obcanskeho-prukazu-do... )
http://www.epravo.cz/top/clanky/brante-se-nezakonnemu-kopirovani-osobnic...
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-328#cast4

 

Toto ma dosť naštvalo a tak som išiel zisťovať podrobnosti. Nasledujúci text popisuje situáciu v ČR, keďže tam sa momentálne nachádzam. Slovenská prax sa ale príliš líšiť nebude, keďže DHLka je nadnárodná spoločnosť a colné konanie upravujú smernice EU.

1. Môj prvý telefonát bol s colným oddelením DHL Expres. Tvrdili mi, že údajne je vyžadovaný sken OP požadovaný zo strany colníkov ako doklad potvrdzujúci splnomocnenie k colnému odbaveniu.

Údajne niektoré balíky stále preclieva DHL automaticky (to jest, preclievajú na svoje meno), ale že pri určitých typoch balíkov vyžadujú colníci ručné colné odbavenie, čo značí, že DHLka im musí fyzicky doniesť doklady spolu so splnomocnením na odbavenie.

Dôvody, pre ktoré môžu colníci vyžadovať ručné odbavenie sú tieto:
- zásielky v cene nad 1000 eur
- zásielky obsahujúce vitamíny (akýkoľvek typ)

Operátorka sa veľmi divila, keď som tvrdil, že česká pošta kópiu OP pri zastupovaní nepožaduje. Vyhovárala sa, že možno ČP má nejakú výnimku. A tvrdila, že rovnaký postup s kopírovaním OP praktikujú všetci dopravcovia.

Ďalej tvrdila, že dôvod, prečo colníci vyžadujú občiansky je nasledovný. Potrebujú z neho rodné čislo na založenie colného EORI čísla, potrebného pre colné konanie. Toto číslo platí 20 dní. Dhlka skeny občianskych neskladuje, vytlačí ich, odnesie colníkom a tí si potom sprievodné doklady, vrátanie kópie OP natrvalo založia do dokumentácie (!).

Tvrdila tiež, že údajne je možné odoslať kópiu OP aj so začierneným rodným čislom, pričom sa potom na založenie EORI čísla použije dátum narodenia.

Odoslanie OP sa dá odmietnuť iba tým spôsobom, že si človek pôjde balík precliť sám osobne, čo je samozrejme absurdné pre kohokoľvek mimo Prahu.

Povedala mi, že ak s tým nie som spokojný, môžem napísať sťažnosť.

 

2. Nasledoval telefonát s colnou správou Praha Ruzyně.

Žena, s ktorou som telefonoval si to dokonca overovala u svojich kolegov. Výsledok bol tento:

Kópiu občianskeho preukazu k colnému konaniu nevyžadujú. Stačí im naskenované splnomocnenie. Pokiaľ by boli pochybnosti o dôveryhodnosti tohto splnomocnenia, požadujú zaslatie originálu splnomocnenia. Kópiu OP nevyžadujú.

Jediný dôvod, na čo by malo zmysel použitie OP je vygenerovanie Ad hoc EORI čísla k colnému konaniu. Ale k tomu im stačí číslo občianskeho preukazu napísané na splnomocnení.

Poslala mi dokonca písomné vyjadrenie, že colný úrad k colnému konaniu od dopravcu OP nevyžaduje.

 

3. Následne som spustil kolo sťažností na DHL. Vybral som si ich kontaktovú stránku a keďže tam mali link priamo na manažéra reklamačného oddelenia, poslal som sťažnosť priamo jemu.

Jeho prvá reakcia bola, že ich colné oddelenie trvdí, že OP k plnej moci naozaj netreba, ale že ho vyžaduje colná správa k vygenerovaniu Adhoc EORI čísla a že bez tohto čísla nie je možné na menou príjemcu podať colnú deklaráciu. A že vraj bez kópie OP toto číslo vygenerovať nejde. (Podotýkam, že sa jedná o obyčajné blbé poradové číslo v počítačovom systéme, ktoré po 20 dňoch aj tak zmažú!)

Takže som zopakoval, čo mi povedali na colnom úrade a poradil mu, aby sa namiesto ich colného oddelenia informoval priamo kompetentných na ruzyňskej colnici.

Na to zareagoval iba stručne, že posunul môj list ich colnému oddeleniu a že moje poznatky použijú ako podnet pri ďalšom jednaní s colným úradom. Osobne som mal z celej komunikácie dojem, že sa snaží zamiesť celú diskusiu čo najrýchlejšie pod koberec.

 

Takže čo teraz ďalej:

1. Neočakávam, že moja sťažnosť u DHL niečo zmení a k úradu na ochranu osobných údajov to nemám odvahu hnať. Ale určite by pomohlo, keby sa na DHL spustila lavína podobných sťažností, aby to nepôsobilo dojmom, že som jediný nespokojný. Veľké množstvo sťažností odoslaných vo veľmi krátkom čas.intervale má dosť silný psychologický efekt. Tu sú kontakty:
http://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/Stranky/default.aspx
http://www.dhl.cz/cs/kontaktni_centrum/kontaktovat_express.html#contact_us

2. Alternatívne zdroje nákupov:
- Jedna z variant sú nákupy zo Swansona. Pri prvom nákupe síce aj česká pošta vyžaduje splnomocnenie, ale to zostáva potom v platnosti až do odvolania a všetky ostatné balíky už doručuje ČP automaticky. Dodacia doba je okolo 15 dní.
- Objednávať množstvo 22eurových minibalíkov z iherbu, tak aby sa zmestili pod colný dph limit. Na balíkoch je nalepená iba jedna sprievodka a to s cenou bez poštovného. Pokiaľ máte v rodine viac členov, môžete pri jednom raze objednať na každého človeka domácnosti jeden malý balík. Pokiaľ sa budú mená adresátov líšiť, domnievam sa, že colnica nebude môcť sumy balíkov spočítať a zdaniť. Môžete tiež ako adresátov zapojiť susedov, vzdialenejšiu rodinu, posielať si niektoré balíky na pracovnú adresu atď. Do takéhoto 22 eurového minibalíka sa zmestia približne 3-4 flaštičky. Dodacia doba na slovensko je 10-15 dní, dodacia doba do ČR je 21-30 dní.
- Je tu možno aj ďalšia možnosť, ktorú by stálo za to preveriť. Existuje limit 45 eur na súkromné balíky medzi dvomi fyzickými osobami. Je teoreticky možné, že tie malé 4dolárové balíky z iherbu vníma pošta ako súkromné balíky a uplatňuje na ne 45 eurový limit. Toto by bolo treba, aby viacerí ľudia vyskúšali v praxi. Naposledy mi balík z iherbu v cene 44 eur prišiel bez preclievania a neotvorený.

Je niečo nové v súvislosti s

Je niečo nové v súvislosti s DHLkou? Stále vyžadujú k precleniu zásielky kópiu OP?

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

NAC do Čech z iherbu bez

NAC do Čech z iherbu bez problému. V roce 2014 po mě již nechtěla DHL vůbec nic, balíček přišel rovnou bez "opruzování" celnice ;)

Moje tělo už není moje, teď je ze mě chodící mikrobiální Noemova archa, a proto se držím hesla "Usmívej se, bude hůř!" :)

potvrzuju, akorat

potvrzuju, akorat jsemdoplatil DPH...

WP od 10/2013 

Dnes ma DHL-ka fakt

Dnes ma DHL-ka fakt vytočila!

Objednal som hromadu vitamínov a v rámci colného konania mi od DHL prišlo toto:

Dobrý den,

děkuji Vám za email, jelikož zásilka obsahuje zelený čaj, je třeba abyste nám vyplnil a zaslal smlouvu o přímém zastoupení soukromých osob (v příloze) a naskenovaný občanský průkaz z obou stran, nebo pas.

S pozdravem,

Chápete to???? Kvôli jednej krabičke zeleného čaju chcú zaslať kópiu OP. Mal som dojem, že DHLka už s tou kravinou so zasielaním OP skončila...? Stalo sa to niekomu?

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

no stalo...ale davno ked sa

no stalo...ale davno ked sa to tu uz preberalio

It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog./05/12parasite killing/06/12start CAP11/12vitC10g/02/13hyperthermia/07/13detox(DMPS,EDTA,DMSA)vitC50g/10/13Buhner/11/13striebro/07/14 end CAP/11/14MMS/01/15RIFE

Nemáte nekdo zkušenost, jak

Nemáte nekdo zkušenost, jak dlouho trvá nez celníci "pustí" vitaminy z USA a pošta je doveze? Uz pres tyden lezi u nich a přesto, ze jsem jim nascanovane věci poslala,tak se nic neděje..dekuju

chlamydie, EBV, ureapla.,mycopla.,borelie,streptokok,helicobakter...

CAP 11/2015 (Mino 2x50mg + Sumamed 3x týdně 250mg; entizol,doplňky, Buhnerovy byliny); od 7/16 vysazeny ATB, očisty cds2,pulzy enti; od 9/16 ATP,bude dále nasazen Stratton

Celý rok mi chodí vitaminy z

Celý rok mi chodí vitaminy z iherbu bez zadržení a už podruhé (loni před vánocemi také) se mi stalo, že jsem musela minulý týden doplácet dph, celníci zadrželi zásilku s NACem a další, ale po naskenování dokladu mi zásilka přišla cca za týden. Asi dělají před vánocemi větší prohlídky, během roku mi žádnou ze zásilek nezadrželi.

Aha dekuji, tak to mam asi

Aha dekuji, tak to mam asi bohužel blbe nacasovane..nac tam mam jeden, tak snad nebude problém ... Takze nekdy se i podaří to, ze DPH se nemusi doplácet?:) to by bylo fajn,ale to asi nebude ted tento případ...

chlamydie, EBV, ureapla.,mycopla.,borelie,streptokok,helicobakter...

CAP 11/2015 (Mino 2x50mg + Sumamed 3x týdně 250mg; entizol,doplňky, Buhnerovy byliny); od 7/16 vysazeny ATB, očisty cds2,pulzy enti; od 9/16 ATP,bude dále nasazen Stratton

Záleží, kolik mají práce,

Záleží, kolik mají práce, jestli doclívají nebo jen kontrolují. Ale jak je to tady, tak už je to otázka dnů. Někdy je to z USA za 4 dny doma, jindy až 4 týdny.

Dekuju, ono tady je to od

Dekuju, ono tady je to od min. týdne, prislo mi info co potřebuji nascanovat..to uz dostali ten den a ted uz cekam , tak snad brzy..(vtipny,ze do týdne je to tu z USA a vic jak tyden cekam nez to překontroluji a to budu doplácet jen DPH)..

chlamydie, EBV, ureapla.,mycopla.,borelie,streptokok,helicobakter...

CAP 11/2015 (Mino 2x50mg + Sumamed 3x týdně 250mg; entizol,doplňky, Buhnerovy byliny); od 7/16 vysazeny ATB, očisty cds2,pulzy enti; od 9/16 ATP,bude dále nasazen Stratton

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k