Etiopatogeneze - soubor příčin a mechanizmů vedoucích ke vzniku nemoci

Etiopatogeneze - soubor příčin a mechanizmů vedoucích ke vzniku nemoci

 

"...Na každého člověka je nutné pohlížet v jeho bio-psycho-sociální jednotě, protože i sociální a psychické faktory mohou vést k rozvoji nemoci.

Mnoho onemocnění má multifaktoriální etiologii, tj. na jejich vzniku se podílí mnoho na sobě nezávislých faktorů..."

 

No a babo raď!

Co by ti bába měla radit?

Co by ti bába měla radit? Vždyť je to celkem jasné. Multifaktoriální znamená, že se na vzniku podílí mnoho různých faktorů, některé jsou pozitivní (protektivní), jiné jsou negativní (přispívají ke vzniku nemoci). Typický příklad - infarkt. Není známa žádná jedna příčina, která by vedla k infarktu. Ale je známo spousta faktorů, které byly zjištěny u lidí, co dostali infarkt. Negativní faktory: vysoká hladina cholesterolu, vysoká hladina cukru v krvi, vysoký krevní tlak, kouření, dědičnost, nedostatek pohybu, možná přítomnost cpn bakterií v endotelu věnčitých tepen atd..., a pozitivní faktory: pohyb, nenasycené mastné kyseliny. A podobně se medicína v současnosti dívá na RS. Jsou známy různé faktory, které byly zjištěny, že nějak s tou nemocí souvisí. Cpn je pouze jedním z těch faktorů. Ale jsou i jiné faktory, jiné infekce atd. Možná že někdy časem se objeví jedna příčina, která bude schopna vysvětlit všechny tyto faktory a možná tou příčinou bude právě cpn. Každopádně je rozdíl mezi tím prokázat asociaci (že dva jevy se vyskytují společně) a prokázat kauzalitu (že jeden jen způsobuje druhý)
BTW, v poslední době jsem se do studia těchto chronických infekcí dost ponořil a jsem si celkem jistý, že Alzheimerovu demenci nezpůsobuje cpn, ale infekce boreliemi. A to ne přímo borrelia burghdorferi (původce lymeské boreliozy), ale spirochety, co žijí v ústech.

http://jneuroinflammation.biomedcentral.com/articles/10.1186/1742-2094-8-90

A biopsychosociální model je celkem jasný. I když je spíš takový obecný tlach, než že by nějakou nemoc skutečně řešil.

To nebylo pro tebe, ale pro

To nebylo pro tebe, ale pro ty, co hledají jednoduché a jasné řešení...

 

Jinak

"...Spirochetal infection occurs years or decades before the manifestation of dementia. As adequate antibiotic and anti-inflammatory therapies are available, as in syphilis, one might prevent and eradicate dementia...." není-liž to směšné, že?

No a co se týče spirochet, obě jsou přeci spirochety, Treponema i Borelia plus další, tuším mimo jiné Leptospira... no a co se týče chlamek, ty potvory jdou ruku v ruce společně, chlamydie ničí na co přijdou, hlavně začnou u bílý krvinek, které používají jako inkubátor, množárnu, cestovní kancelář, no a když jsou bílé krvinky touhle potvorou zdevastované, to se to potom nejen spirochétám rejdí... jo život je život, život je vše živé, navzájem se to prolíná, jeden druhému prospívá či naopak neprosívá, tyje z druhého, jeden na druhém se přiživuje, parazituje, užírá jeden druhého, inu příroda, život je krutý, někdy krásný, ale hlavně krutý! Jeden bez druhého nemůže být, jeden druhého požírá, jak krodýl pakoně a zebry v Serengety atd. při brodění na tahu za trávou, a když nebude tráva, nebude pakoňů, krodýli se nenažerou a za všehno může Svatý Petr, protože když nenaprší, ani neuschne a tráva nenaroste...

březen 2013 ukončení CAPu 

Hmm, to bych asi potvrdil z

Smile

Hmm, to bych asi potvrdil z vlastní zkušenosti, hysterie ze zaměstnání mi určitě pomohla pěkně vlekle onemocnět...

Vzhledem k současné situaci se mi třese ruka vymazat z popisku dole "co půl roku" - no ale uvidíme 31.12.

Nyní nic neberu, jsem na chemoterapii

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k