Colné kurzy a bezcolné limity (ČR)

Uvedené platí pre prostredie ČR, pretože tu robia colníci výrazne častejšie problémy.

Česká colná správa nepoužíva pre výpočet colných limitov aktuálne kurzy ČNB, ale má vlastný, značne komplikovaný spôsob výpočtu, ktorý tento rok kvôli devalvácii českej koruny a posilneniu dolára voči euru spôsobuje viac než 7% odchýlku od trhového kurzu eura.

Colné limity:

- ak je úhrnná cena balíka nižšia ako 22 eur, neplatí sa ani dph ani clo.

- ak je vlastná cena balíka (cena bez poštovného) nižšia ako 150 eur, vyberá sa dph z ceny balíka vrátane poštovné. Je tu však zádrhel s poštovným. Ak je balík poslaný poštovou službou (USPS), zohľadňuje sa iba cena objednávky bez poštovného. Ak je ale balík poslaný kuriérskou službou (Fedex, DHL), tak sa do ceny balíka zarátava aj poštovné. Lepšie je preto udržať sa s celkovou cenou vrátane poštovného pod 150 eurami.

- pri cenách nad 150 eur sa vyrubuje clo z ceny bez poštovného a potom dph z ceny objednávky, poštovného a cla. Clo na vitamíny by oficiálne malo byť 0%, ale veľmi záleží od konkrétneho colníka a človek pri troche smoly môže skončiť s clom 9% až 30%, ak mu balík preclia ako "potraviny".

Colné prepočtové kurzy:

Tu to začína byť zaujímavé. Česká colná správa nepracuje s kurzami ČNB a ECB, ale má svoje vlastné kurzy:

http://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/kurzy.aspx

- limitná cena objednávky sa vypočítava v Kč pomocou kurzu z prvého pracovného dňa v októbri (říjen) predchádzajúceho roka (!). Používa sa hodnota "EUR_limit".

- prepočítavací kurz hodnoty balíka sa pre počíta pomocou kurzu z predošlého mesiaca a to konkrétne podľa kurzu z predposlednej stredy predošlého mesiaca.

Momentálne v dôsledku tohto algoritmu a minuloročnej devalvácie Kč vznikajú veľmi veľké kurzové rozdiely. V praxi sa mi ukázalo, že je treba držať cenu minibalíka pod 20,4 eurami, inak hrozí, že ho colníci zdania. Podobná 7% rezerva je vhodná aj pri 150 eurových nákupoch.

Malou výhodou je, že prepočtový kurz je platný pre celý daný mesiac a tak sa dá pomerne presne naplánovať, aká cena balíka bude v čase dodania ešte pod limitom.

Akorát mám zásilku na cestě a

Akorát mám zásilku na cestě a cosi se řeší, už mi volali, chtěli vědět jestli je to soukromé a co je to vlastně. Zatím nemám žádné zprávy, prý potřebují další údaje a tak se čeká. Docela nervák. Zásilka v ceně do 90 dolaru. 

WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi

v predvianočnom období je to

v predvianočnom období je to vždy horšie než obvykle - colníci sú hyperaktívni, všetko kontrolujú a všetko mešká. Keď môžem, snažím sa predvianočnému obdobiu pri nákupoch vyhnúť.

Napíš, ako ti to dopadlo.

WP od 05/2008. Mycopl.Pn,Cpn,EBV. Chronický únavový syndróm. Liečba:NAC,doxy,azi,tinidazol,vit.D 4000iu,plus opatrenia proti sekund.porfýrii. Výrazné zlepšenia po 3.r liečby. Po 6r WP stav takmer bezproblémový. V súčasnosti striedavo mierne relapsy

  Tak po 5 dnech čekání

  Tak po 5 dnech čekání (včetně 2 dnů víkendu) zásilka konečně dorazila kompletní, což mě velmi potěšilo. Co mě nepotěšilo, bylo vypočtené DPH 400 kč a nový poplatek za Záruku DHL v celním řízení 260,- kč. Tento poplatek je teď nový, zavedený od 1.11.2014. Je to 2% z hodnoty zásilky, minimálně 260,- kč a maximálně 2000,- kč. Je to vlastně poplatek za zapůjčení peněz. Viz vysvětlení na 2 odkazech. 

http://gizchina.cz/2014/11/07/nova-kulisarna-dhl-1-listopadu-aneb-klesno...

http://gizchina.cz/2014/11/07/saga-pokracuje-oficialni-stanovisko-dhl-ke...

WP 10/07-2014 CFS, EBV, CMV, CPN alergie, onychomykoz žil nedost., bolest kloubůsvalů, 3/12 autoimun ŠŽ Eutyrox, otitidy 6-9/16 Ciplox Cefixim, 9/16 WP roxi,doxy,enti,isoprinosin, neuroinf VZV, enterokok strept. B +12/16 amoxi, neuroborela 3/17 mino azi

To máte pravdu, už mi v tomto

To máte pravdu, už mi v tomto týdnu zadrželi 2 balíky z iherbu a budu doplácet dph a jeden balík z ebay.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Powered by Drupal - Modified by Danger4k